Czym jest technologia paneli grzewczych?

Panel grzewczy w sypialniRosnące koszty ogrzewania skłaniają do poszukiwania tańszych, efektywniejszych i zdrowszych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Ogrzewanie podczerwienią to energia elektryczna zamieniona w odpowiedni sposób na falową energię cieplną, która sprawia, że ogrzewanie elektryczne może być bardzo tanie!

Nabywając panel grzewczy podczerwieni, przenosisz małe słońce do Twojego domu. Jak słońce ogrzewa swoimi promieniami ziemię poprzez emisję fal ciepła, tak też emitowane jest ciepło przez panele. Dociera ono bez ogrzewania powietrza bezpośrednio do ciała, wywołując przyjemne uczucie kojącego ciepła.

Odczuwany komfort termiczny uzyskiwany jest przy niższych temperaturach niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego – już dzięki temu można uzyskać oszczędności kosztów na poziomie 10%. Z tym też związana jest kolejna korzyść – dzięki obniżce temperatury podnosi się wilgotność powietrza – nie wysychają, szczególnie zimą, błony śluzowe, a więc aktywna jest naturalna ochrona organizmu przed przeziębieniami. Mały udział ciepła konwekcyjnego zapobiega wzbijaniu kurzu i innych cząstek, co szczególnie ważne jest dla alergików. Dzięki temu tworzony jest w pomieszczeniu korzystny mikroklimat.

Stary piec kaflowy - najlepsze porównanie

Żadne inne urządzenie nie ma tak dobrej reputacji jak “stary piec kaflowy”. Coś musiało w tym być, coś co się czuło, ale nie umiało się tego opisać. Co stanowiło o przytulnym cieple pieca kaflowego. Chłodne, nieruchome i dzięki temu wolne od kurzu powietrze oraz ciepłe ściany.

Piec kaflowy stał zawsze przy wewnętrznej ścinanie w taki sposób, że mógł emitować ciepło w równym stopniu na wszystkie ściany. Silna emisja ciepła pieca ogrzewała strony wewnętrzne ścian, podnosząc temperaturę ich powierzchni, pozostawiając jednak powietrze w pomieszczeniu chłodnym.

Badania naukowe dowodzą, że osoby w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza wynosi 50°C, a ściany są chłodne marzną niesamowicie, podczas gdy przy temperaturze 10°C. ale ciepłych ścianach – pocą się.

Oszczędności:

 • brak konieczności wydzielenia miejsca do przechowywania opału, kosztów jego transportu oraz przeładunku
 • niepotrzebny jest komin, jego konserwacja i okresowe czyszczenie

 • brak pomieszczenia na piec oraz kosztów jego konserwacji

 • przyjazne dla alergików – działanie bez wzbijania kurzu i wywoływania cyrkulacji powietrza

 • długa żywotność

 • energooszczędność
 • brak kosztów konserwacji

 • brak strat ciepła tak, jak ma to miejsce podczas jego transportu rurami od pieca do kaloryferów
 • odpada zakup kosztownego pieca oraz jego okresowej konserwacji, napraw i obsługi
 • brak kosztów konserwacji linii przesyłowych oraz niebezpieczeństwa ich nieszczelności, przecieku i eksplozji

 • łatwy montaż

 • oszczędność miejsca

 • elegancja i funkcjonalność

Pomiar kosztów ogrzewania w pomieszczeniu mieszkalnym - budownictwo z roku 2006, mieszkanie narożne na ostatnim piętrze, bezpośrednio pod dachem, kubatura pokoju 23 m3, zastosowany panel 700 W (30,4 W / m3)

Panele grzewcze - pomiar kosztów

Koszt ogrzewania w miesiącu listopadzie wyniósł 7 PLN!

Zużycie prądu od dnia: 01.10.2011 do dnia 20.02.2012 (dzień aktualizacji): 247 kWh

Koszt ogrzewania wynosi więc 247 kWh x 0,6 PLN = 148 PLN (29 PLN miesięcznie).

Efekty oszczędności

Kluczową informację jest, że najlepsze efekty oszczędności uzyskujemy, kiedy stosujemy nadmiar mocy – wówczas mocniejsze panele szybciej uzyskują zadaną temperaturę i szybciej się wyłączają. Zakup paneli jest jednorazowy, a oszczędności uzyskujemy w horyzoncie całego życia.

Zalety:

 • Energooszczędność
  Uzyskuje się ją dzięki temu, że mur zostaje wysuszony i taki pozostaje. Dzięki temu obniża się przewodnictwo ciepła przez ściany, a tym samym mniejsze jest zapotrzebowanie na ciepło. Dodatkowo obniżenie temperatury o ok. 2°C (bez spadku odczuwanego komfortu termicznego) oznacza:
  • mniejszą ilość transportowanego ciepła przez przestrzeń, dzięki mniejszej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz;
  • zmniejszenie strat ciepła podczas wymiany powietrza (przez szparki, lufciki, fugi). Przy obniżce temperatury o 2°C. oszczędność energii wynosi ok. 10%.

 

 • Ekonomia
  Skuteczność wynosząca prawie 100% (ciepło jest konsumowane w miejscu jego wytworzenia), nie tworzy warstw powietrza (wznoszące powietrze ciepłe, a opadające chłodne), regulacja dopasowana do indywidualnych potrzeb.
 • Ekologia
  Mała energochłonność dzięki bezpośredniej emisji ciepła, brak szkodliwych emisji, brak zużycia tlenu i wydzielania spalin.
 • Wellness
  Higieniczność, brak przeszkadzającego ciągu powietrza, nie powoduje wzbijania kurzu ani wysychania powietrza – wzmacnia system odporności, kojące przyjemne ciepło.

Nasza wskazówka

Panele grzewcze - wskazówka

Problem pleśni i grzybów

Bardzo duża ilość mieszkań i domów w Polsce dotknięta jest problemem pleśni oraz grzybów na ścianach. Pleśń powstaje najczęściej przez wilgoć na zbyt chłodnych ścianach.

 

Wielu mieszkańców nie dostrzega tego problemu, gdyż często dochodzi do rozwoju pleśni w zastawionych kątach ścian bądź za meblami. A pleśń jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Aby skutecznie jej zapobiegać należy zatem zadbać o równomierne ciepło w pomieszczeniu. Przede wszystkim nie można dopuścić do sytuacji wilgotnych i zimnych kątów.

 

Największym problemem jest ogrzewanie konwekcyjne. Ogrzewa ono tylko powietrze, które gromadzi się pod sufitem a dopiero ochłodzone opada niżej i na poziomie podłogi wraca w procesie cyrkulacji do kaloryfera. Wadą jest to, że powietrze dopóki jest ciepłe znajduje się wysoko, gdzie jest bezużyteczne, na poziom podłogi spływa dopiero wtedy, kiedy ulegnie ochłodzeniu. Transportuje dodatkowo w procesie cyrkulacji kurz. Skutkuje to tym, że ściany znajdujące się naprzeciwko kaloryfera pozostają zimne i wilgotne. Stwarza to idealne warunki dla rozwoju pleśni.

 

Podsumowując, przy ogrzewaniu konwekcyjnym powietrze pozostaje ciepłe i suche, ściany natomiast chłodne i częściowo wilgotne.

 

Całkiem inaczej wygląda sytuacja w przypadku ogrzewania podczerwienią (falami ciepła). Powietrze nie zostaje ogrzane, a jedynie ściany, osoby i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Dzięki zgromadzonemu w taki sposób ciepłu zapewniona jest równomierna temperatura w pomieszczeniu, jak również ciepłe i suche ściany. Pleśń nie ma przyjaznych warunków do rozwoju. Wietrzenie nie doprowadza do wychłodzenia pomieszczenia, ściany pozostają długo ciepłe a dodatkowo oddają skumulowane ciepło do pomieszczenia.

Brak pleśni i grzybów

Ogrzewanie podczerwienią oznacza: brak pleśni, mniej reumatyzmu, lepszy mikroklimat w pomieszczeniu, mniej bólów nadgarstków, mniej problemów z oddychaniem oraz niższe koszty ogrzewania.

Przykładowe referencje

Wypróbuj nasze sprawdzone panele grzewcze w Twoim domu i miejscu pracy!