Inteligentne domy to połączenie techniki z dbałością o środowisko naturalne. To wizja zastosowania nowych technologii i rozwiązań z zakresu elektroniki użytkowej przy jednoczesnym respektowaniu praw środowiska naturalnego i dbaniu o funkcjonalność zastosowanych rozwiązań. Inwestycją na całe życie, mającą niekwestionowany wpływ na środowisko jest wybór ogrzewania, które do niedawna nie dawało nam szerokiego pola do popisu, nie bacząc na komfort, funkcjonalność i ekologię. Pojawienie się innowacyjnej metody ogrzewania na podczerwień w połączeniu z instalacją inteligentnego domu daje możliwości komfortu użytkowania i ograniczenia wydatków z tym związanych.
Jednym z głównych problemów przy tworzeniu inteligentnego domu jest kompatybilność sprzętowa. Decydując się wiele różnych urządzeń, w tym na ogrzewanie na podczerwień, musimy ograniczyć się do jednego systemu komunikacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy używali kilku jednocześnie, acz próba ich łączenia może być bardzo uciążliwa, a komfort użytkowania znacznie mniejszy. Zobaczcie, czy ogrzewanie na podczerwień można stosować w tzw. inteligentnym domu?
Wydajność i skuteczność
Nowoczesny system ogrzewania to skuteczność i wydajność, ekologiczna technologia i niskie koszty eksploatacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod pozyskiwania energii, tutaj ciepło kierowane jest w strefę użytkową, a nie pod sufit, co automatycznie przekłada się na nasze finanse. Docenić także należy walory estetyczne zastosowanych rozwiązań. Zamiast grzejnika pojawiają się panele, które możemy zamontować na ścianie i suficie. Przy wyborze odpowiedniego koloru panele mogą idealnie wkomponować się w nowoczesne wnętrze, stając się elementem dekoracyjnym.
Estetyka wykonania
Nowoczesne panele na podczerwień zostały zaprojektowane z myślą o najmniejszym szczególe. Są nie tylko funkcjonalne, ale także idealnie współgrają ze współczesnym budownictwem, w którym ceni się minimalizm. Opływowe kształty, możliwość umieszczenia na nich efektywnej grafiki, bądź nawet własnego zdjęcia, sprawia, ze będą one pasować do każdego wnętrza. W ofercie producentów znajdziemy także panele na podczerwień w formie lustra, które to są szczególnie popularne w łazienkach. W tej formie urządzenie jest zintegrowane z lustrem i emituje przyjemne ciepło wprost w twarz stojącej przed nim osoby. Takie rozwiązanie to również duża oszczędność miejsca. Dodatkowo lustro nie zachodzi parą podczas kąpieli i/lub prysznica, ponieważ jest ogrzewane.
Prosta budowa paneli na podczerwień
Panele na podczerwień są proste w montażu i obsłudze, co oznacza, że nie wymagają specjalnych umiejętności montażowych. W praktyce zazwyczaj wystarczy zawiesić je na ścianie bądź suficie, a następnie podłączyć „przez” termostat do zasilania. Panele na podczerwień wpisują się więc idealnie w ideę Smart Home, która zakłada, że ma być prosto i funkcjonalnie, tak aby nawet osoby starsze były w stanie je włączyć i ustawić.
Inteligentne sterowanie
Dzięki zastosowaniu inteligentnego sterowania ogrzewaniem w domu, zyskujemy komfort i poczucie bezpieczeństwa. To urządzenie pamięta za nas, kiedy uruchomić ogrzewanie, a kiedy je wyłączyć, gdzie temperaturę podwyższyć, a w którym pomieszczeniu ją obniżyć, tak by była dopasowana do potrzeb domowników. Dzięki pracy programatora ogrzewanie może zacząć działać przed naszym powrotem z pracy, a wyłączać się zaraz po opuszczeniu domu. Temperaturę możemy regulować w zależności od pory dnia. Przy wykorzystaniu inteligentnego sterowania ogrzewanie możemy regulować w czasie podróży czy podczas dłuższej nieobecności w domu. Wszystko po to, by dom nie był ogrzewany niepotrzebnie.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem a koszty inwestycji i eksploatacji
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem na podczerwień wiąże się z większymi kosztami inwestycji w porównaniu ze sterowaniem manualnym, ale zapewne nasze nakłady finansowe wkrótce się zwrócą. Automatyczne zarządzanie ogrzewaniem pozwala rocznie zaoszczędzić do 30% energii potrzebnej do ogrzania domu. Panele na podczerwień możemy uruchomić wówczas, gdy istnieje taka potrzeba np. na pół godziny przed naszym powrotem z pracy, lub wówczas, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej określonego poziomu. Oczywiście w tym wypadku warto zakupić inne urządzenia tzw. smart home, typu stacja pogodowa, aby na bieżąco móc śledzić temperaturę i inne parametry np. wilgotność i hałas. Można również zaprogramować ogrzewanie, aby włączyło się automatycznie. Wybór rozwiązania zależy oczywiście od naszych potrzeb i preferencji, a także możliwości finansowych.
Przy wszystkich zaletach ogrzewania podczerwienią w połączeniu z inteligentnym sterowaniem zyskujemy innowacyjny, bezpieczny, ekologiczny i zapewniający komfort system pozyskiwania ciepła dla domu. Jest on także funkcjonalny i prosty w obsłudze, a w połączeniu z innymi urządzeniami typu Smart Home, znacznie pomaga w codziennym życiu. Co istotne, mogą z niego korzystać osoby starsze i niepełnosprawne, które mają problem z poruszaniem się. Przy pomocy pilota, lub aplikacji na telefonie komórkowym mogą go dowolnie włączać i wyłączać, regulując tym samym temperaturę wewnątrz pomieszczeń i dopasowując ją do własnych preferencji.