Zapewnienie komfortu cieplnego pracownikom hal przemysłowych to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Dzięki technologicznemu rozwojowi i mnogości proponowanych rozwiązań cel ten można osiągnąć, biorąc pod uwagę jednocześnie aspekty finansowe, funkcjonalne oraz ekologiczne. Jedną z propozycji mogących znaleźć zastosowanie w halach przemysłowych, produkcyjnych czy magazynowych są promienniki podczerwieni, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych i mniej wydajnych sposobów zapewnienia ciepła w różnego rodzaju halach, ale i nie tylko. Podpowiadamy, jak rozmieścić panele grzewcze na ich terenie?
Tani sposób na ogrzewanie hal magazynowych
Wprawdzie ogrzewanie dużych hal magazynowych może być realizowane różnymi sposobami, aczkolwiek nie każde z nich jest opłacalny, pod względem ekonomicznym. Straty ciepła powstające m.in. w wyniku tego, że ciepłe powietrz unosi się do góry, powoduje, że w okresie grzewczym przedsiębiorcy narażeni są na wysokie koszty, co w niektórych przypadkach może okazać się nieopłacalne z punktu widzenia prowadzonego biznesu. Dodatkowo nieustannie rosnące ceny energii, gazu i paliw kopalnych sprawiają, że poszukiwane są najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Jednym z nich są panele grzewcze, które idealnie sprawdzą się do ogrzewania nawet dużych hal magazynowych, o wysokości stropu od 3,5 m do nawet 10 m.
Oczywiście samo ogrzewanie hali magazynowej to nie wszystko. Ważna jest bowiem także jej termoizolacyjność. Należy pamiętać, że im mniejsza wartość współczynnika, tym większą izolację stanowi dana przegroda. Jeżeli więc chcemy zapewnić naszym pracownikom komfort termiczny, a jednocześnie zadbać o niższe koszty eksploatacyjne należy zadbać o odpowiednią izolację ścian. Wypełnieniem może być m.in. wełna mineralna, styropian, styrodur, pianka PUR (poliuretan) lub PIR (poliizocyjanurat). Ocieplić możemy jednak nie tylko ściany hali magazynowej, ale również i jej dach. Dobrze ocieplony budynek sprawia, że koszty ogrzewania są niższe, bez niego nawet najbardziej energooszczędne systemy grzewcze będą generować wysokie rachunki.
Zalety zastosowania ogrzewania podczerwienią na terenie hali
Specyfika hal – sporych rozmiarów przestrzeni zbudowanych z blaszanych oraz stalowych elementów – wpływa na konieczność zastosowania ogrzewania, który zapewni pracownikom komfort cieplny. Istnieją bowiem pewne cechy takich pomieszczeń, które należy wziąć pod uwagę, żeby stworzyć projekt ogrzewania o korzystnych i funkcjonalnych cechach dla codziennego użytkowania. Wybór ogrzewania podczerwienią jest rozsądnym rozwiązaniem m.in ze względu na cykliczność korzystania z hali, gdzie nieużywany system grzewczy powoduje szybkie wychłodzenie przestrzeni, a podczerwień daje możliwość szybkiego nagrzania wychłodzonych pomieszczeń i osiągnięcia pożądanego efektu cieplnego. Ponadto zastosowanie krótkofalowych promienników podczerwieni zapobiega uciekaniu ciepłego powietrza do góry, ze względu na brak cyrkulacji powietrza. Ogromne pomieszczenia hal, otwarta przestrzeń i ich kiepska izolacja cieplna sprzyjają stratom ciepła. Wydajne rozwiązanie, jakim jest zastosowanie kierunkowych promienników ciepła ograniczają te straty do minimum, wykorzystując niemal stuprocentową podaż energii elektrycznej przekształcanej w ciepło. Dodatkowo umożliwiają dotarcie tam, gdzie ciepło jest rzeczywiście potrzebne.
Ogrzewanie hali za pomocą krótkofalowych promienników ciepła
Precyzja towarzysząca systemowi ogrzewania podczerwienią decyduje o skuteczności tego rozwiązania w przypadku dostarczania ciepła na terenie hali. Zastosowanie promienników ciepła (https://global-online.pl/promienniki-ciepla/) daje możliwość ogrzania podczerwienią hali w sposób całościowy, punktowy lub strefowy – decyzja o konkretnym rozmieszczeniu urządzeń emitujących ciepło uzależniona jest od charakteru hali oraz indywidualnych potrzeb jej pracowników. I tak: system punktowy zastosujemy, ogrzewając konkretne stanowiska pracy; całościowy w przypadku hal o dużej wysokości i słabej izolacji, użytkowanych czasowo; natomiast strefowy dostarczy ciepło wydzielonym strefom lub stanowiskom, dostarczając tym samym ciepło w ściśle określone miejsca i ograniczając koszty eksploatacji sytemu.
Tani montaż promienników podczerwieni
Dodatkową zaletą promienników ciepła jest fakt, że ich montaż jest bardzo prosty i praktycznie nie wymaga zatrudniania profesjonalnej ekipy, acz jest to rekomendowane. Doświadczenie w zakresie produkcji i instalacji tego typu rozwiązań sprawia, że urządzenia zostaną rozplanowane i zamontowane w miejscach, w których faktycznie są one potrzebne, minimalizując jednocześnie straty ciepła, tak aby ich późniejsze użytkowanie było możliwie najbardziej ekonomiczne. W przypadku hal magazynowych jest to szczególnie istotne, z uwagi na wielkość konstrukcji i materiał, z którego jest ona wykonana.
Promienniki ciepła to efektywny, tani i ekologiczny sposób na ogrzewanie hal magazynowych. Dodatkowo cena ich montażu nie jest wygórowana, a koszty użytkowania zminimalizowane, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na rozwój biznesu.