Współcześnie, mówiąc o zużyciu energii, coraz częściej podejmuje się kwestię wolności energetycznej i ekologii. Pojawiają się głosy przekonujące do przechodzenia na odnawialne źródła energii. Czy jest sposób na to, aby połączyć jedno z drugim, dodatkowo obniżyć koszty oraz utrzymać efektywne ogrzewanie?
Ogrzewanie na podczerwień i fotowoltaika — rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne
Okazuje się, że łącząc system ogrzewania na podczerwień z panelami fotowoltaicznymi, możemy znacznie usprawnić proces wytwarzania energii w domu. Dla osób zastanawiających się, jak dokonać przejścia na alternatywne sposoby pozyskiwania energii i ogrzewania interesującym rozwiązaniem może być połączenie tych dwóch systemów.
Czym charakteryzuje się technologia fotowoltaiczna?
Fotowoltaika zwiększa wspomnianą już wolność energetyczną – dzięki panelom dom sam produkuje prąd. Panele nie muszą pokrywać całego zapotrzebowania na energię. Wystarczy, że dostarczą jedynie jej część, a już może to pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie rachunków. Pozyskaną energię wykorzystać można do różnych celów, na przykład do zasilania auta elektrycznego. Rozwiązania fotowoltaiczne są także technologią ekologiczną.
Łącząc ogrzewanie na podczerwień z fotowoltaiką, ważne jest to, aby właściwie dobrać moc paneli PV. Instalując ogrzewanie podczerwienią, zaleca się, aby najpierw (przez sezon grzewczy) obserwować faktyczne zużycie energii i na tej podstawie wybrać najbardziej odpowiedni zestaw paneli fotowoltaicznych. Dobrze zaplanowana inwestycja (która zwraca uwagę na czynniki takie jak wielkość domu, średnie zużycie energii i moc paneli PV) przyniesie zwrot kosztów już po kilku latach.
Dlaczego warto połączyć technologię podczerwieni z fotowoltaiką?
Połączenie tych dwóch technologii to sposób na zmniejszenie kosztów stałych. Dzieje się tak, ponieważ obie technologie się dopełniają, a panele fotowoltaiczne bilansują wydatki związane z poborem prądu z instalacji sieciowej. Fotowoltaika daje również możliwość podtrzymywania pracy urządzeń w wypadku braku zasilania sieciowego. W efekcie zyskujemy także większą kontrolę nad zużywaną i pozyskiwaną energią. Łączenie alternatywnych metod pozyskiwania energii to rozwiązanie, które przez ekspertów oceniane jest jako najbardziej przyszłościowe. Sytuacja, w której przynajmniej częściowo samodzielnie można pozyskiwać prąd, jest odpowiedzią na dotychczasowe rozwiązania, na których funkcjonowanie użytkownik niejednokrotnie nie miał większego wpływu.
Ogrzewanie na podczerwień
Wykorzystanie grzejników na podczerwień i fotowoltaiki daje użytkownikom swobodę w zakresie dostosowania ogrzewania do własnych potrzeb. Instalację grzewczą można bez problemu rozbudować, dodając kolejny grzejnik. Podobnie dzieje się w przypadku paneli fotowoltaicznych, do których wystarczy dołączyć kolejny moduł.
Ekologia razy dwa
Połączenie ogrzewania wykorzystującego fale podczerwieni i połączenie go z systemem fotowoltaicznym to dobre rozwiązanie również ze względu na bezpieczeństwo ekologiczne tego systemu.
- Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd bez emisji szkodliwych substancji do środowiska.
- Z kolei grzejniki na podczerwień charakteryzują się wysoką wydajnością, jako że niemal bez strat przekształcają energię elektryczną w cieplną.
- Do tego są w stanie ogrzewać przedmioty i ludzi w bardziej efektywny sposób niż tradycyjne systemy grzewcze, dlatego często temperatura może być ustawiona na o 1-2 stopnie Celsjusza niższą przy zapewnieniu porównywalnego komfortu termicznego.
Fotowoltaika i promienniki – ogrzewanie na każdą porę roku
Wbrew pozorom panele fotowoltaiczne mogą wspierać ogrzewanie również zimą. Wszystko za sprawą nadwyżki prądu, jaki został wyprodukowany przez ogniwa w lecie. Jeśli energii powstaje za dużo i nie jest ona zużywana na bieżąco, lecz przesyłana do lokalnej elektrowni. Zimą użytkownik otrzymuje w zamian regularne dostawy energii, które może wykorzystać do zasilania grzejników. System grzewczy w tej kombinacji działa zatem efektywnie przez cały rok.
Zdrowsze dla ludzi i środowiska
Zarówno fotowoltaika, jak i ogrzewanie na podczerwień są uważane za rozwiązania przyjazne dla użytkowników oraz ich otoczenia. Panele grzewcze, w przeciwieństwie do konwekcyjnych metod ogrzewania, nie powodują ruchów powietrza, dlatego poleca się je w domach zamieszkiwanych przez alergików. Z kolei panele fotowoltaiczne ograniczają ilość toksycznych substancji w powietrzu, jako że czerpią energię z odnawialnego źródła.
Jak połączyć ogrzewanie na podczerwień i fotowoltaikę?
Zaprojektowanie i instalację systemu ogrzewania działającego na podczerwień najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy precyzyjnie wyznaczą ilość energii do ogrzania danego budynku. Polecamy skorzystanie z usług naszego przedsiębiorstwa. Mamy wieloletnie doświadczenie w sprzedaży i doborze odpowiednich paneli grzewczych na podczerwień. Posiadamy certyfikat bezpieczeństwa i jakości od renomowanej jednostki certyfikującej TÜV Rheinland. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.