Współcześnie coraz więcej uwagi poświęcamy kwestiom związanym z ekologią i ekonomią systemów grzewczych. Stopniowo odchodzimy od ogrzewania stałymi paliwami i szukamy alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest wykorzystanie energii słonecznej. W poniższym tekście omówimy główne kwestie związane z połączeniem paneli grzewczych z technologii fotowoltaiczną.
Dla tych, którzy chcą ekonomicznie ogrzać dom
Jednoczesne wykorzystanie paneli grzewczych na podczerwień i fotowoltaiki pozwala na obniżenie kosztów poboru energii. Wpisuje się również w trend pobierania jej z odnawialnych źródeł. Dzięki takiemu połączeniu jesteśmy w stanie samodzielnie wyprodukować ilość energii pokrywającą w całości lub w części zapotrzebowanie na prąd. Energię pozyskaną w ten sposób możemy wykorzystać do ogrzewania domu, który jest wyposażony w panele infrared (zasilane prądem). Wytwarzając energię na własne potrzeby, zyskujemy wolność energetyczną – im większą część kosztów ogrzewania uda nam się pokryć z energii słonecznej, tym nasza niezależność jest większa.
Przypomnijmy, że już samo stosowanie paneli grzewczych na podczerwień pozwala na bardziej ekonomiczne ogrzewanie. Dlaczego? Wynika to ze sposobu działania tych urządzeń – emitowane przez nie fale podczerwieni nie ogrzewają bezpośrednio powietrza, panele montujemy w pomieszczeniach, które maja być ogrzewane, dzięki temu unikamy strat przesyłowych ciepła, wyższa jest więc efektywność takiego sposobu ogrzewania. Za pomocą paneli łatwiej jest (niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego) utrzymać stałą temperaturę pomieszczenia. Panele – co ważne – charakteryzują się również długą żywotnością i nie wymagają serwisowania. Wszystko to przekłada się na mniejsze ogólne wydatki związane z dostarczaniem ciepła do domu.
Jak zaplanować połączenie paneli grzewczych i fotowolatiki?
Najłatwiejszym sposobem będzie zainstalowanie paneli grzewczych w pierwszej kolejności. Warto przyglądać się ich pracy podczas całego sezonu grzewczego i notować rzeczywiste zużycie energii. To istotna informacja, gdyż na jej podstawie powinno się dobierać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej.
Warto pamiętać, że montaż technologii PV (fotowoltaika) to inwestycja, która zwraca się przeważnie po kilku latach. Połączenie ogrzewania podczerwienią i fotowoltaiki jest więc rozwiązaniem, które oszczędzi nie tylko naszą planetę, ale również i nasze portfele.