W dzisiejszych czasach, stając przed wyborem systemu do ogrzania domu, zwracamy uwagę między innymi na takie czynniki jak komfort użytkowania, przyjazność środowisku oraz koszty eksploatacji instalacji. Nie dziwi więc fakt, że ścienne lub sufitowe ogrzewanie za pomocą paneli na podczerwień, często zasilane własną energią z instalacji fotowoltaicznej, to rozwiązanie coraz częściej stosowane w polskich domach.
Czy panele IR do kuchni to dobry wybór?
Panele grzewcze na podczerwień montowane są w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu nie ma w ogóle potrzeby wykonywania tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Ta technologia sprawdza się świetnie również w pomieszczeniach o szczególnym przeznaczeniu, takich jak na przykład kuchnia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące doboru i montażu paneli na podczerwień w pomieszczeniach kuchennych oraz wskazujemy zalety tego rozwiązania.
O czym należy pamiętać, wybierając panele infrared do kuchni?
Decydując się na ogrzewanie domu przy pomocy paneli na podczerwień, ważne jest, aby prawidłowo dobrać modele do poszczególnych pomieszczeń. By zapewnić odpowiedni komfort termiczny w kuchni, należy wybrać panele o stosownej mocy grzewczej, którą określa się na podstawie kubatury pomieszczenia, mając również na uwadze wielkość strat cieplnych związanych z izolacyjnością budynku, a także zapewnieniem odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Bardzo ważnym czynnikiem jest montaż paneli w odpowiednim miejscu, gwarantującym możliwość równomiernego rozchodzenia się ciepła poprzez promieniowanie. Najlepsze warunki zostaną osiągnięte przy montażu paneli IR na suficie. Natomiast jeśli nie ma takiej możliwości, należy zastosować ogrzewanie ścienne. Dobrą praktyką będzie wtedy umieszczenie paneli grzewczych naprzeciwko najzimniejszej ściany kuchni.
W kuchni przygotowujemy posiłki, myjemy naczynia, często sprzątamy, zatem panele infrared w tym pomieszczeniu narażone są na kontakt z wodą. Przy wyborze konkretnego modelu ważne więc będzie nie tylko dobranie odpowiednich parametrów związanych z wydajnością grzewczą, ale także zabezpieczenie grzejników przed działaniem wody i nadmierną wilgocią. Do kuchni, podobnie jak do łazienek, rekomendowane są wodoszczelne panele na podczerwień, które są odporne na zachlapania.
Chcąc mieć pewność, że urządzenie grzewcze będzie działać bezpiecznie przy kontakcie z wodą, należy wybrać model o odpowiedniej klasie wodoszczelności. Jest to parametr, który mówi o tym, jaka jest odporność na działanie wody. Firma Global, jako producent wysokiej jakości, nowoczesnych systemów grzewczych, proponuje modele o klasie wodoszczelności IP44.
Oszczędność miejsca w kuchni dzięki panelom grzewczym na podczerwień
Kuchnia to jedno z takich pomieszczeń, w których szczególnie ważne jest ergonomiczne rozplanowanie przestrzeni. Nieważne, czy mówimy o ciasnej kuchni w bloku czy o przestronnym pomieszczeniu w domu, liczy się każdy dodatkowy metr kwadratowy, który można zagospodarować na przykład na dodatkowe szafki kuchenne. Dlatego też tradycyjne grzejniki, które zajmują dużo miejsca, nie będą najlepszym rozwiązaniem w pomieszczeniu kuchennym. Decydując się na panele na podczerwień, mamy możliwość wyboru dogodnego miejsca, gdzie będą zamontowane. Montując w kuchni sufitowe lub ścienne ogrzewanie IR, zyskujemy dodatkową wolną przestrzeń na podłodze. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że dzięki estetyce wykonania malowane panele infrared mogą być ciekawym elementem aranżacji kuchennego wnętrza.