Efektywność energetyczna jest w Unii Europejskiej od lat tematem, któremu poświęca się sporo uwagi. Nic więc dziwnego, że panele na podczerwień stają się obiektem większego zainteresowania właśnie w odniesieniu do rozwiązań innowacyjnych w tym kontekście. Jak technologia ogrzewania podczerwienią wpływa na nowoczesne standardy energetyczne i jak może przyczynić się do zrównoważenia przyszłości ekologicznej ‒ to odkryjemy w tym tekście.
Nowe przepisy UE – co się zmienia?
W marcu 2023 roku jednym z projektów, nad którymi debatował Parlament Europejski była tzw. dyrektywa budynkowa. Pomysł ten opiera się na całkowitym ograniczeniu korzystania z pieców na gaz i węgiel w krajach Unii Europejskiej. Jest to krok dość rewolucyjny w kontekście efektywności energetycznej, ale też w budownictwie. Dlaczego? Nowelizacja ta będzie się wiązać z zupełną zmianą sposobu projektowania budynków ‒ na zeroemisyjne. Póki co, zakaz zostanie wprowadzony w obszarze nowego budownictwa w latach 2028-2030, z kolei starsze budynki będą przechodziły modernizacje, których głównym punktem programu będzie wymiana źródeł ciepła. Ten etap przewiduje się na lata 2035-2040.
Wpływ na Polskę
Zeroemisyjność będzie wiązała się z totalnym usunięciem takich form ogrzewania ‒ i pomieszczeń i wody użytkowej ‒ jak piece gazowe, węglowe czy olejowe. Co za tym idzie, na polskim rynku dużo większe znaczenie zaczną odgrywać takie źródła ogrzewania jak pompy ciepła czy pozyskiwanie własnej energii z instalacji fotowoltaicznych. Ta zmiana zaczęła też już wpływać i w dalszym ciągu będzie wpływać na lawinowy wzrost zainteresowania ogrzewaniem na podczerwień!
Panele na podczerwień jako alternatywa grzewcza
Z jakich powodów panele na podczerwień mogą być uznawane za ekologiczną alternatywę w obszarze ogrzewania? Jest ich co najmniej kilka.
- Energooszczędność. Panele na podczerwień są dużo bardziej efektywnym źródłem ciepła, niż tradycyjne, dotychczasowe systemy grzewcze. A przecież o efektywność również chodzi w przepisach unijnych.
- Bezemisyjność. Kluczowe zagadnienie w kontekście najnowszych ustaleń europejskich. Promienniki podczerwieni nie generują ani spalin, ani gazów cieplarnianych. To duża zaleta, która pozytywnie wpływa na jakość powietrza i ochronę środowiska naturalnego.
- Szybkość nagrzewania. Porównując ogrzewanie na podczerwień do tradycyjnego systemu konwekcyjnego, trudno pominąć i ten wątek. Podczerwień z racji bezpośredniego ogrzewania ludzi i rzeczy, a nie powietrza, potrzebuje zaledwie kilku minut, by po jej uruchomieniu było ciepło. To ogromna różnica, która tej nowoczesnej metodzie grzewczej daje sporą przewagę.
- Działanie bez użycia paliw kopalnych. Panele na podczerwień nie potrzebują do swojego funkcjonowania zużywać rozmaitych substancji, które emitowałyby dwutlenek węgla lub inne szkodliwe zanieczyszczenia.
- Brak przewodów grzewczych. Cały system ogrzewania na podczerwień jest dużo prostszy nawet w odniesieniu do sposobu instalacji. Nie zużywa się w tym przypadku kilometrów przewodów, a to zmniejsza zapotrzebowanie na surowce. W efekcie mniejsza produkcja równa się mniejszemu zanieczyszczeniu środowiska.
Wyzwania i możliwości dla Polski
Ograniczenie do zera możliwości korzystania z pieców gazowych, węglowych czy olejowych może budzić w niektórych niepokój i frustrację. „Jak to?! Kolejna zmiana, kolejny zakaz i kolejne inwestycje w nową infrastrukturę?!” ‒ tak może zareagować wielu Polaków. Koszty przejścia na alternatywne zasoby energetyczne to niewątpliwe wyzwanie finansowe. Polska ‒ jak każdy członek wspólnoty ‒ oprócz wytycznych dostanie na ten cel odpowiednie środki pieniężne. To jednak nie koniec. Drastycznie spadnie zatrudnienia w sektorze górnictwa, które ‒ jak wiemy ‒ jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki Górnego Śląska. Sam temat odnawialnych źródeł energii musi zostać z kolei rozpowszechniony w całym państwie, tak aby wszyscy Polacy mieli do nich dostęp i zagwarantowaną stabilność dostaw energii.
Zmiana na rynku ogrzewania to szansa dla lokalnych biznesów i przemysłu z trochę innego obszaru. Większe zapotrzebowanie na ogrzewanie podczerwone czy fotowoltaikę ‒ to automatycznie więcej miejsc pracy, zarówno bezpośrednio w tych branżach, jak i w rejonie produkcji. Rozwinie się sektor energii odnawialnej: wiatrowej, słonecznej oraz geotermalnej. Bezdyskusyjną korzyścią będzie poprawa jakości powietrza w wielu polskich miastach, co, miejmy nadzieję, znajdzie swoje odzwierciedlenie w pozytywnym wpływie na zdrowie ich mieszkańców. Polska ma szansę stać się liderem w rozwoju nowych technologii i nowatorskich rozwiązań w kontekście efektywnego wykorzystywania energii oraz naturalnych źródeł ciepła. To, co jest również istotne, to zwiększenie niezależności energetycznej naszego kraju oraz zmniejszenie zależności rozwoju gospodarczego od wydobycia węgla.
Przygotowanie do zmian – porady dla konsumentów i firm
Wszystkie państwa członkowskie UE, w tym Polska, muszą zapewnić krajowe plany tzw. dekarbonizacji zasobów budowlanych. Z pewnością powstaną programy finansowo wspierające takie inwestycje. Już teraz można korzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej (przy rozliczaniu rocznego PIT-u) czy zakwalifikować się do programu „Czyste Powietrze”. Zarówno jeden, jak i drugi projekt obejmują możliwość dofinansowania instalacji ogrzewania podczerwonego.
W firmie Global od lat przygotowujemy domy i mieszkania do zmiany systemu grzewczego na bardziej ekologiczne ogrzewanie podczerwienią. Instalujemy panele, które spełniają najnowsze normy unijne, ale też doradzamy, jakie rozwiązania będą najbardziej optymalne dla konkretnego klienta. Zapraszamy do kontaktu również Ciebie! Dowiedz się, na jakich zasadach możesz skorzystać z naszych usług i jak dzięki temu przyczynisz się do ochrony środowiska.