Sukcesywnie rosnące rachunki za ogrzewanie sprawiają, że coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań, które zapewniłyby im oszczędności w tym zakresie. Wydaje się, że najskuteczniejsze rozwiązanie stanowi pozyskanie taniego lub wręcz darmowego źródła energii wraz z instalacją efektywnego ogrzewania. W tej roli doskonale sprawdza się połączenie fotowoltaiki i paneli grzewczych na podczerwień.
Dlaczego panele na podczerwień?
Panele na podczerwień mają wiele zalet. Do najważniejszych z nich należy:
- Energooszczędność: tego typu systemy efektywnie przekształcają energię w ciepło. Bezpośrednio ogrzewają również obiekty i powierzchnie, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła.
- Szybkie nagrzewanie: panele szybko się nagrzewają, dzięki czemu ciepło jest odczuwalne już w kilka minut po ich włączeniu. Sprawdzają się w przypadku pomieszczeń, które muszą dość szybko osiągnąć pewną temperaturę.
- Dyskretne działanie: grzejniki podczas działania nie wydają żadnych dźwięków, a do tego prezentują się niezwykle estetycznie. Można zamontować je zarówno na ścianie, jak i na suficie.
- Brak wywoływania ruchu powietrza: jest to szczególnie istotne dla osób z alergią lub astmą, dla których unoszące się w powietrzu pyłki i alergeny stanowią przeszkodę w codziennym komfortowym funkcjonowaniu.
Rola fotowoltaiki w zasilaniu paneli
Fotowoltaika i panele grzewcze na podczerwień to dwie różne technologie, które razem tworzą efektywny system ogrzewania. Grzejniki na podczerwień są wówczas zasilane przez energię elektryczną pozyskaną poprzez przekształcenie energii słonecznej przy wykorzystaniu ogniw fotowoltaicznych. Dzięki temu system zasilania w danym budynku jest bardziej zrównoważony, a właściciele danej nieruchomości stają się niezależni od lokalnego dostawcy prądu. Dzięki gromadzeniu energii słonecznej w ciągu dnia można zasilać panele grzewcze w okresach, gdy jest to potrzebne, bez konieczności korzystania z tradycyjnych źródeł energii. Dodatkowo panele fotowoltaiczne mogą generować nadwyżki energii, które można sprzedawać do sieci energetycznej. Warto jednak zauważyć, że efektywność takiego systemu będzie zależała od wielu czynników, takich jak lokalizacja geograficzna, ilość dostępnej energii słonecznej, kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych, a także efektywność działania wybranego kompletu paneli grzewczych. Dlatego przed podjęciem decyzji o zastosowaniu obu tych technologii poleca się przeprowadzenie dokładnej analizy ze specjalistami w obu branżach: fotowoltaicznej i ogrzewania na podczerwień.
Integracja i optymalizacja systemu
Realizację opisywanej inwestycji warto zacząć od projektu systemu, który będzie uwzględniał potrzeby i warunki lokalne danego budynku. W szczególności należy określić:
- moc instalacji fotowoltaicznej,
- kierunek i kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych,
- rodzaj i rozmieszczenie paneli na podczerwień.
Następnie trzeba zainstalować panele fotowoltaiczne. Zwykle odbywa się to na dachu, elewacji budynku lub specjalnej konstrukcji obok domu. Panelom należy zapewnić bezpieczne i pewne mocowanie. System trzeba jeszcze podłączyć do inwertera fotowoltaicznego, który przekształca prąd stały generowany przez panele słoneczne na prąd zmienny. Źródła zasilania można używać do urządzeń elektrycznych, w tym paneli na podczerwień. Warto przy okazji rozważyć zainstalowanie systemu magazynowania energii, który pozwoli na gromadzenie nadwyżek energii słonecznej w ciągu dnia i korzystanie z nich w nocy lub w okresie niewielkiej ekspozycji na światło słoneczne.
Gdy upewnimy się co do tego, że system fotowoltaiczny działa, jest zabezpieczony oraz spełnia odpowiednie przepisy, czas na podłączenie paneli na podczerwień do źródła zasilania. Przyszli użytkownicy powinni zadbać o to, aby zamontować odpowiednie kontrolery i systemy sterowania, które umożliwią monitorowanie i zarządzanie systemem grzewczym. Dobrym pomysłem jest na przykład użycie specjalnych regulatorów temperatury, które dostosowują pracę paneli na podczerwień w zależności od warunków pogodowych i zapotrzebowania na ciepło. Warto na bieżąco monitorować pracę paneli i w razie potrzeby wprowadzać odpowiednie modyfikacje w systemach regulujących ich pracę.
Kierunki rozwoju i innowacje
Fotowoltaika oraz ogrzewanie na podczerwień to dwie technologie, które są poddawane ciągłym udoskonaleniom. W zakresie fotowoltaiki inżynierowie skupiają się na polepszeniu efektywności konwersji energii słonecznej na elektryczną. Poza tym koncentrują się na integracji paneli fotowoltaicznych z innymi technologiami, również grzewczymi. Jeśli chodzi natomiast o ogrzewanie na podczerwień, trwają intensywne prace nad łączeniem tej technologii z innymi źródłami ciepła, takimi jak ogrzewające wodę kolektory słoneczne.
Poradnik dla konsumentów
Inwestycję w fotowoltaikę połączoną z panelami na podczerwień warto zacząć od zebrania jak największej ilości informacji na temat obu technologii. Następnie należy przeprowadzić analizę warunków lokalnych, która pozwoli określić, czy zastosowanie tego typu rozwiązania w danym położeniu geograficznym ma sens. Warto przy tym określić przewidziany budżet, sprawdzić możliwość otrzymania dofinansowania, a także skonsultować się z ekspertami, którzy mogliby podjąć się stworzenia tego projektu systemu. Pod uwagę należy wziąć również aspekty prawne.
W ramach współpracy z firmą Global możesz liczyć na najlepsze jakościowo promienniki podczerwieni, które spełniają normy unijne i cieszą się powodzeniem już u wielu klientów w naszym kraju. Dołącz do tego grona i razem zadbajmy o lepsze warunki życia na naszej planecie!