Kilkadziesiąt lat temu budynki wznoszono z materiałów o kiepskich parametrach termoizolacyjnych i rzadko dodatkowo ocieplano. Często więc nie spełniają naszych oczekiwań w zakresie komfortu cieplnego, a rachunki za ogrzewanie starego domu mogą przyprawić o zawrót głowy. Czy jedynym remedium jest remont generalny – kucie ścian i modernizacja instalacji? Niekoniecznie! Rozwiązaniem problemu może być ogrzewanie na podczerwień.
Jak ogrzać stary dom bez kucia ścian?
Nierzadko analiza kosztów związanych z termomodernizacją starego budynku pokazuje, że jest to inwestycja zupełnie nieopłacalna. Bywa też tak, że skomplikowane prace instalacyjne w bardzo wiekowych domach są niewskazane, jak choćby wtedy, gdy obiekt objęty jest ochroną zabytków.
Montaż paneli na podczerwień to doskonała alternatywa dla generalnego remontu starego budynku. Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, nie musimy przerabiać instalacji, kuć ścian ani wymieniać rur. Wystarczy zakup paneli (grzejników) na podczerwień, które montuje się na ścianach lub sufitach i podłącza do termostatów. To wszystko. Szybko, estetycznie i ekonomicznie.
W kilka minut po włączeniu ogrzewania zaczynamy odczuwać przyjemne ciepło, bo energia kierowana jest bezpośrednio na ludzi, przedmioty i ściany.
Czy podczerwień działa w starych, słabo ocieplonych domach?
Jednym z mitów na temat ogrzewania podczerwienią jest przekonanie o tym, że sprawdzi się tylko w nowym budownictwie. Nic bardziej mylnego. Podczerwień emitowana przez panel IR ogrzewa bezpośrednio ściany, meble oraz osoby znajdujące się w pomieszczeniu, nie tracąc energii na podnoszenie temperatury powietrza. Daje to nie tylko przyjemny w odczuciu efekt, ale także realnie zmniejsza straty ciepła w porównaniu z tradycyjnymi metodami grzewczymi. Nie ma zatem znaczenia, jak i czy w ogóle ocieplony jest budynek, bo cała energia ukierunkowana jest na obiekty, które ma ogrzać.
Dlaczego podczerwień to dobre rozwiązanie dla starszych budynków?
Metoda ogrzewania podczerwienią to alternatywa dla generalnego remontu starego domu. Chcąc przeprowadzić efektywną termomodernizację budynku, należałoby całkowicie wymienić instalację grzewczą. Koszty, czas, tymczasowe wyłączenie budynku z użytkowania – z tym wszystkim trzeba by się liczyć. Zamiast tego mamy łatwe w montażu, estetyczne panele grzewcze, których założenie nie wymaga żadnych przeróbek instalacyjnych.
Grzejniki na podczerwień to także minimalne koszty utrzymania w porównaniu z rachunkami za ogrzewanie słabo ocieplonego, starego budynku.
Ogrzewanie podczerwienią a koszty – oszczędności bez remontu
Wybór ogrzewania na podczerwień to oszczędność zarówno na etapie instalacji systemu, jak i podczas jego użytkowania. Dlaczego?
- Nie trzeba przeprowadzać drogich remontów instalacyjnych.
- Panele na podczerwień to technologia energooszczędna – nie trzeba obawiać się wysokich rachunków za prąd.
- Istnieje możliwość kontrolowania zużycia energii poprzez panel do sterowania ogrzewaniem.
- Grzejniki są wydajne – pojawiają się minimalne straty ciepła dzięki ogrzewaniu bezpośrednim ścian, mebli i ludzi.
- Jest możliwość zintegrowania systemu grzewczego z fotowoltaiką.
Czy panele na podczerwień wystarczą do ogrzania całego domu?
Klienci czasem niepokoją się kwestią wydajności paneli grzewczych na podczerwień. Czy poradzą sobie z ogrzaniem całego budynku? Kluczową kwestią jest tutaj odpowiedni dobór mocy grzejników do powierzchni, którą mają ogrzać. Wystarczy we właściwy sposób rozmieścić panele IR, aby uzyskać komfort cieplny nawet w starym domu, w którym nie ma izolacji cieplnej ścian ani poddasza. Ekipa firmy Global służy w tym zakresie pomocą. Dokładnie określimy zapotrzebowanie na energię grzewczą w Twoim domu i tak dobierzemy moc paneli, aby spełniły swoje zadanie.
Zalety ogrzewania podczerwienią w starszych budynkach – co zyskasz bez remontu?
Jesteś właścicielem budynku zbudowanego przed wielu laty, którego zdecydowanie nie da się określić jako energooszczędny? Oto lista korzyści, dla których powinieneś wybrać ogrzewanie na podczerwień:
- nie musisz przeprowadzać modernizacji instalacji grzewczej w budynku;
- szybko ogrzejesz dom, bo panele działają od razu po uruchomieniu;
- uzyskasz przyjemne uczucie ciepła (porównywane z ciepłem rozchodzącym się od pieca kaflowego, więc zachowasz klimat starego budownictwa);
- panele to wyjątkowo estetyczne rozwiązanie (mogą być zamontowane w sposób nierzucający się w oczy albo – przeciwnie – stać się dekoracją, jeśli zamówisz panele w formie obrazów).
Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie – zalety bez cyrkulacji powietrza
Brak cyrkulacji powietrza w ogrzewaniu na podczerwień to kolejna zaleta dla starych domów, które mogą mieć problem z wilgocią. Podczerwień nie unosi kurzu ani nie wysusza powietrza, dlatego sprawdza się także w przypadku alergików, małych dzieci i osób starszych.
Jak zamontować panele na podczerwień w starym domu bez remontu?
Montaż paneli IR jest prosty, nieinwazyjny i nie zajmuje dużo czasu. Najczęściej umieszcza się je na ścianach lub suficie. Aby uniknąć błędów, najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie. Chętnie pomożemy w doborze mocy oraz doradzimy, jak rozmieścić grzejniki, żeby instalacja była maksymalnie efektywna.
Czy ogrzewanie podczerwienią to przyszłość dla starych domów?
Zdecydowanie tak to widzimy! Panele na podczerwień to doskonała alternatywa dla skomplikowanych przeróbek instalacji w starych domach. Nie wymagają długotrwałych i kosztownych remontów, a świetnie spełniają swoje zadanie, zapewniając komfort cieplny przy stosunkowo niskich nakładach finansowych.
Nowoczesna technologia w starym domu – oto przyszłość w zakresie systemów grzewczych w Polsce i na świecie!