Nie chcemy robić rzeczy pozbawionych sensu, więc pytanie zawarte w tytule wydaje się uzasadnione, także w kontekście ogrzewania na podczerwień. Czy warto decydować się na ten system? Czy to mi się opłaca? Czy to inwestycja, która się zwróci? Oto pewne kwestie, które warto poruszyć, żeby ocenić czy ogrzewanie podczerwienią ma sens. Przyjrzyjmy się im zatem.
Ogrzewanie na podczerwień a oszczędność energii – kiedy to działa?
Żeby system grzewczy przyniósł faktyczną oszczędność środków, kluczowa jest odpowiednia izolacja cieplna wnętrza, które ogrzewamy. Bez niej, jeśli mamy wiele mostków termicznych, przez które ucieka ciepło, trudno nam dostrzec realne oszczędności płynące z korzystania z systemu grzewczego na podczerwień jak i z resztą z każdego innego systemu grzewczego. Dostarczamy energię, ale nie zostaje ona w pomieszczeniu, tylko ucieka z niego, więc konieczne jest ponowne dostarczenie energii, i wracamy do punktu wyjścia.
Gdzie zatem montaż paneli IR ma najwięcej sensu z punktu widzenia oszczędności energii?
- w dobrze izolowanych budynkach, gdzie ryzyko utraty ciepła jest bliskie zeru;
- w domach pasywnych, o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną;
Komfort cieplny z podczerwienią – co odczuwasz na co dzień?
Wszelkie systemy instalowane w domu czy mieszkaniu są dla człowieka. To o jego komfort i satysfakcję chodzi. Dlatego tak ważne są nasze odczucia i na nich również powinniśmy się skupić, dokonując oceny instalacji grzewczej.
Jak ludzie opisują komfort cieplny przy tradycyjnych systemach?
- „zimne strefy” w pomieszczeniu;
- ucieczka ciepła do góry (ciepło przy suficie, chłodno na podłodze).
Jak ludzie opisują komfort cieplny przy podczerwieni?
- przyjemne ciepło;
- wspomnienie pieca kaflowego;
- równomierne ciepło w całym pomieszczeniu;
- brak „zimnych stref”.
Ogrzewanie na podczerwień w praktyce – czy zawsze jest efektywne?
Są pomieszczenia, które mogą być nieco większym wyzwaniem, jeśli chodzi o montaż paneli grzewczych na podczerwień. Można sobie z nimi poradzić, precyzyjnie dopasowując wielkość i rodzaj instalacji do swoich potrzeb. Decydując się na ogrzewanie podczerwienią, warto korzystać z doradztwa ekspertów, którzy pomogą między innymi:
- wybrać najlepszą lokalizację dla grzejników w danym wnętrzu;
- poprawnie zamontować panele grzewcze na podczerwień;
- dostosować instalację do układu pomieszczeń;
- dopasować liczbę i rozmieszczenie urządzeń grzewczych do wielkości powierzchni, jaką mają ogrzać.
Im lepiej dopasujemy system do domu czy pomieszczenia, w którym ma działać, tym większa będzie jego efektywność.
Ogrzewanie na podczerwień vs tradycyjne systemy – kiedy warto zainwestować?
Decyzja o montażu paneli grzewczych na podczerwień to zawsze wybór między tą a alternatywną metodą ogrzewania. W jakich przypadkach ogrzewanie na podczerwień jest lepszym pomysłem niż wybór tradycyjnego systemu?
- W dobrze izolowanych budynkach ‒ jak już zostało wspomniane, skuteczne ocieplenie domu to mniejsze straty energii, a co za tym idzie, większa efektywność systemu grzewczego.
- W domach alergików ‒ ogrzewanie na podczerwień to brak pyłków unoszących się w powietrzu, optymalna wilgotność powietrza i zero pleśni rozwijającej się w kątach i za meblami.
- W budynkach, przy których zainstalowano panele fotowoltaiczne ‒ w połączeniu z fotowoltaiką ogrzewanie na podczerwień stanowi wręcz system idealny: ekonomiczny, ekologiczny i samowystarczalny.
- W nowoczesnych mieszkaniach i apartamentach ‒ gdzie liczy się także design, którego nie można odmówić estetycznym panelom na podczerwień.
- W biurach ‒ możemy precyzyjnie sterować ogrzewaniem na podczerwień i podnosić temperaturę tylko w tych pomieszczeniach, które są aktualnie używane.
Czy ogrzewanie na podczerwień jest dla każdego?
W niektórych budynkach zastosowanie tej technologii może być utrudnione. Należą do nich stare, nieocieplone domy i kamienice. Choć montaż paneli grzewczych jest w nich doskonałą alternatywą dla remontu instalacji, musi zostać poprawnie przeprowadzony dobór paneli uwzględniający zazwyczaj wyższe wysokości pomieszczeń.
Koszty eksploatacji ogrzewania na podczerwień – kiedy rzeczywiście obniżysz rachunki?
Skoro o kosztach mowa, zastanówmy się nad tym, kiedy i dlaczego montaż paneli IR przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie i jak możemy na to wpłynąć.
- Szybkie działanie grzejników od razu po włączeniu ‒ potrzebujemy mniej czasu (i mniej pieniędzy), by nagrzać pomieszczenie do komfortowej temperatury.
- Możliwość sterowania ogrzewaniem przy pomocy termostatu ‒ ustawiamy temperaturę, jakiej potrzebujemy i nie wyższą; wyłączamy ogrzewanie w nieużywanych pomieszczeniach.
- Odpowiedni dobór lokalizacji paneli ‒ należy tak rozmieścić grzejniki, żeby jak najmniej urządzeń zapewniało jak najlepszy komfort cieplny we wnętrzu. Chętnie pomogą w tym nasi fachowcy.
Podczerwień w kontekście długoterminowych oszczędności – co się naprawdę opłaca?
Na koniec argumenty, przemawiające za tym, że ogrzewanie na podczerwień to inwestycja opłacalna w dłuższej perspektywie czasowej:
- długa żywotność paneli (szacowana na 40-50 lat);
- niskie koszty zakupu;
- brak konieczności wymiany elementów grzewczych i konserwacji.
Ogrzewanie na podczerwień ma zawsze sens, kluczowe jest jednak odpowiedni dobór i odpowiednia kalkulacja zapotrzebowania mocy do danych pomieszczeń. Chętnie przyjrzymy się indywidualnym warunkom Twojego domu i odpowiemy na pytanie, jakie panele IR i jakiej mocy należy zamontować.