Przebywanie w domu nie powinno narażać domowników na niebezpieczeństwo. Rozwój pleśni sprzyja występowaniu wielu groźnych chorób. Jak zminimalizować to zagrożenie?
Wysoki poziom wilgoci a samopoczucie domowników
Wilgoć unosząca się w powietrzu sprzyja rozwojowi groźnych grzybów, w tym również pleśni. Mogą one powodować choroby układu oddechowego, alergie, astmę oraz ogólne złe samopoczucie. Wilgotne ściany gorzej chronią przed zimnem, a w najgorszym przypadku mogą prowadzić nawet do uszkodzenia elementów budynku.
Izolacja budynku i ochrona przed czynnikami sprzyjającymi wilgoci
Pierwszym krokiem do właściwej ochrony przed rozwojem pleśni jest zapewnienie właściwej termoizolacji. W tym celu warto wybrać sprawdzone materiały, takie jak wełna mineralna oraz styropian. To pierwsze tworzywo jest bardziej polecane ze względu na dobrą izolacyjność i jednoczesną paroprzepusczalność, co zapewnia pozbycie się wilgoci technologicznej, jaka powstaje podczas stawiania budynku. Do tego należy zadbać o odwodnienie fundamentów, stworzenie sprawnego systemu wentylacyjnego, konstrukcji umożliwiającej jak najszybsze odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji i właściwy system ogrzewania.
Ogrzewanie na podczerwień – skuteczna walka z wilgocią
Zapewnienie odpowiedniej suchości to oczywiście również kwestia ogrzewania. Warto zdecydować się na promienniki na podczerwień, które konwertują energię elektryczną w fale podczerwone. Zaletą ich działania jest to, że bezpośrednio ogrzewają obiekty i powierzchnie znajdujące się wokół. Dodatkowo nie wywołują ruchów powietrza, co z pewnością docenią osoby cierpiące na alergię. Fale rozchodzą się równomiernie, dzięki czemu można uniknąć efektu tzw. zimnych stóp i ciepłej głowy. Ogrzewanie na podczerwień eliminuje również zjawisko skraplania.
Większy komfort termiczny przy niższej temperaturze
Emitowane przez panele ciepło dociera do ścina, które zostają wysuszone i ogrzane. Ciepłe ściany wychładzają się wolniej niż ogrzane przy konwekcji powietrze, dzięki czemu koszty ogrzewania przy ogrzewaniu podczerwienią są niż w przypadku systemów bazujących na ogrzewaniu powietrza (ogrzewanie konwekcyjne). Dodatkowo odczuwanie komfortu termicznego przy ciepłych ścianach możliwe jest przy niższej temperaturze niż w przypadku konwencjonalnych metod zapewniania ciepła.