Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz popularniejsze w polskich domach. Do jego montażu wykorzystuje się grzejniki podczerwieni, nazywane również promiennikami lub panelami grzewczymi. Wielu klientów naszej firmy, na początku współpracy z nami, zadaje jedno podstawowe pytanie: czy taki grzejnik się nagrzewa i czy jest bezpieczny? A zatem: odpowiadamy!
Jak działa grzejnik na podczerwień?
Ogrzewanie na poczerwień można porównać do ciepła dostarczanego przez promienie słoneczne. Jego działanie polega na wytwarzaniu fal elektromagnetycznych, które są pochłaniane przez ciała znajdujące się w pobliżu. Dzięki temu nie nagrzewa się powietrze, ale obiekty – ludzie i przedmioty, a także ściany i podłogi w pomieszczeniu, które dopiero wtórnie w drugim kroku ogrzewają powietrze.
Grzejniki mogą emitować trzy rodzaje fal: krótkie, średnie i długie. Promienniki działające w krótkiej i średniej podczerwieni spotkamy w budynkach o przeznaczeniu gospodarczym, halach przemysłowych oraz fabrykach, a także w altanach ogrodowych czy ogródkach restauracyjnych. Ich moc sięga 3000 W. Z kolei panele generujące długie fale podczerwone są wykorzystywane w domach, mieszkaniach, biurach i innych pomieszczeniach, gdzie potrzebne jest ogrzewanie o większym stopniu rozproszenia, aby uzyskiwać równomierne rozchodzenie się ciepła po całym pomieszczeniu. Moc takich paneli wynosi do 1000 W. Charakteryzują się one przemyślanym wzornictwem i kompaktowymi wymiarami, jako że często są traktowane jako część aranżacji wnętrza.
Czy powierzchnia grzejnika na podczerwień się nagrzewa?
Zewnętrzna część grzejników na podczerwień w przypadku produkowanych rzez nas paneli nagrzewa się do temperatury 105 stopni Celsjusza. Jest to zgodne z normą unijną PN-EN60335-2-30, która określa zasady bezpiecznego użytkowania sprzętu użytku domowego. Nowoczesne promienniki procują w połączeniu z termostatami, które pozwalają na łatwe ustawianie temperatury jaka ma zostać osiągnięta i utrzymywana w danym pomieszczeniu. Specjalna blokada przycisku zabezpiecza przed wprowadzeniem zmian przez dziecko. Ze względu na to, że promiennik może nagrzewać się do wysokich temperatur zaleca się, aby meble i inne przedmioty umieszczać w bezpiecznej odległości. Usprawni to również nagrzewanie się pomieszczenia.
Czy wysoka temperatura panelu jest bezpieczna?
Panele na podczerwień spełniają wcześniej wspomnianą normę bezpieczeństwa, a także posiadają inne certyfikaty potwierdzające ich bezpieczne stosowanie, w tym certyfikat TÜV. Dla bezproblemowego korzystania z paneli na podczerwień istotny jest ich właściwy montaż – panele należy umieścić na takiej wysokości, aby znalazły się poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Z tego względu instalację najlepiej zlecić ekspertom.
Czy grzejnik na podczerwień emituje tylko ciepło falowe?
Promienniki podczerwieni emitują ciepło, wykorzystując do tego głównie fale podczerwieni oraz w niewielkim procencie – konwekcję ciepła. Jest to rodzaj mechanizmu wykorzystywanego w konwencjonalnych systemach ogrzewania, gdzie emitowane ciepło nagrzewa powietrze, które przemieszcza się do góry, podczas gdy chłodne powietrze opada na dół. Im wyższa temperatura panelu, tym większy udział fal elektromagnetycznych w wytwarzanym cieple.
Jakie są zalety grzejników na podczerwień o wysokiej temperaturze?
Dzięki nagrzewaniu się do wysokiej temperatury grzejniki są w stanie:
- ogrzewać pomieszczenia efektywniej dzięki zwiększeniu udziału fal podczerwień w emisji ciepła,
- generować mniejsze straty ciepła,
- zapewniać lepszy komfort termiczny.
Ponadto w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi panele na podczerwień są bardziej ekologiczne, jako że pozwalają na szybsze osiągnięcie wymaganej temperatury w krótkim czasie. Ciepło oddziałuje bezpośrednio na obiekty wokół, co jest szczególnie odczuwalne po przejściu z ogrzewania tradycyjnego na grzejniki podczerwieni – nagle okazuje się, że temperatura o 1-2 stopnie Celsjusza niższa zapewnia taki sam komfort termiczny. Promienniki podczerwieni nie doprowadzają również do ruchów powietrza, dzięki czemu ograniczają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń i kurzu, co jest doskonałą wiadomością dla osób z alergią. Ostatnią zaletą ogrzewania na podczerwień jest nowoczesny i elegancki wygląd paneli grzewczych.
Bezpieczeństwo użytkowania grzejników na podczerwień – jak unikać ryzyka?
Chociaż grzejniki na podczerwień spełniające normy unijne są w pełni bezpiecznymi produktami, to istnieje kilka sposobów na to, aby jeszcze lepiej zadbać o ich bezawaryjne użytkowanie. Przede wszystkim należy kupić produkt od renomowanej firmy, która otrzymała certyfikaty jakości i bezpieczeństwa. Warto dodać, że promienniki są zbudowane w taki sposób, aby emisja ciepła była skierowana do przodu oraz na boki – nagrzewanie się tylnej części urządzenia ogranicza warstwa izolacji. Ponadto instalacją grzejników powinni zająć się specjaliści, którzy doradzą, gdzie umieścić panel, aby zapewnić jego efektywną pracę oraz jednocześnie ograniczyć ryzyko dotknięcia przez dziecko lub zwierzęta domowe. W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania należy natychmiast zgłaszać wszelkie pojawiające się usterki.
Jak poprawnie zamontować panel grzewczy na podczerwień?
Zadanie to powinno zlecić się specjalistom. Panele najlepiej umieszczać na ścianie na wysokości przebywania ludzi – przykładowo, w salonie warto umiejscowić je na wysokości kanapy. Wokół grzejnika nie powinny na stałe znajdować się żadne przedmioty. Należy także pamiętać o regulatorze temperatury powietrza – są to elementy niezbędne do obsługi ogrzewania podczerwienią w domu.