Urządzenia na podczerwień kojarzą się przede wszystkim z funkcją grzewczą, przez co możemy nie dostrzegać ich dodatkowych zastosowań i korzyści, jakie daje używanie grzejników IR w domach i mieszkaniach. Czy suszenie prania można do nich zaliczyć? Czy grzejnik na podczerwień wysuszy pranie? Czy to bezpieczne i czy się opłaca? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.
Jak działa grzejnik na podczerwień i skąd bierze się efekt szybszego suszenia?
Promieniowanie podczerwone odróżnia się od klasycznych metod grzewczych bezpośrednim ogrzewaniem ludzi i przedmiotów, z pominięciem powietrza. Fala cieplna skierowana będzie zatem również na rozwieszone w pomieszczeniu pranie. To oznacza, że nie dość, że grzejnik na podczerwień wysuszy pranie, to jeszcze zrobi to szybciej niż klasyczny kaloryfer konwekcyjny, bo od razu skieruje energię dokładnie tam, gdzie trzeba. Nie potrzebuje też czasu na rozgrzanie się, bo działa od razu po włączeniu.
Co więcej, przy suszeniu prania istotne jest przede wszystkim sprawne odparowywanie wilgoci. Urządzenie na podczerwień sprawdzi się tutaj idealnie, bo szybciej ogrzeje tkaniny, dzięki czemu pranie wcześniej będzie nadawało się do zdjęcia z suszarki i poskładania w szafie.
Czy każdy grzejnik na podczerwień nadaje się do suszenia prania?
Wyróżniamy kilka typów grzejników IR ze względu na długość fal, które emitują: krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe. Czy wszystkie w równym stopniu nadają się do suszenia prania?
W warunkach domowych najczęściej spotyka się promienniki krótkofalowe, które szybko dają odczuwalne ciepło, a przy tym emitują pewnego rodzaju światło oraz panele grzewcze długofalowe, które „świecą” zdecydowanie subtelniej.
Jeśli chcemy ustawić grzejnik IR w łazience, czyli pomieszczeniu o stosunkowo wysokiej wilgotności, musimy wybrać model o konkretnej klasie ochrony IP. Dopiero takie urządzenie możemy ustawić blisko prania. Pamiętajmy jednak, by zawsze stosować się do zaleceń producenta w kwestii minimalnych odległości grzejnika od różnych przedmiotów. Zatroszczmy się o to, by mokra odzież nie stykała się z obudową panelu.
Kluczowe korzyści suszenia prania z pomocą IR
Dlaczego warto korzystać z promienników podczerwieni do suszenia prania w domu? Oto największe zalety tego rozwiązania:
- Skrócony czas schnięcia – promienie IR mogą przyspieszyć odparowywanie wilgoci z tkanin, dlatego nasze pranie będzie wcześniej gotowe do poskładania;
- Niższe zużycie energii w porównaniu do sytuacji, gdy musimy ogrzewać całe pomieszczenie przez wiele godzin ‒ grzejnik na podczerwień działa od razu po włączeniu, nie potrzebuje wiele czasu na osiągnięcie pożądanej temperatury;
- Brak intensywnej cyrkulacji powietrza – w przeciwieństwie do niektórych suszarek bębnowych czy nagrzewnic promiennik nie wymusza ciągłego ruchu powietrza w pomieszczeniu;
- Ogrzewanie tylko wybranego obszaru – można ustawić pranie w pobliżu grzejnika (np. na suszarce do ubrań) i skierować promiennik na konkretną strefę. To nie tylko wygoda, ale i energooszczędność.
Bezpieczeństwo i praktyczne wskazówki
Chociaż podczerwień jest bezpieczna dla tkanin, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu. Niektóre modele grzejników na podczerwień osiągają wysoką temperaturę zewnętrznej obudowy lub żarnika. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność i uważać, żeby nie zniszczyć odzieży suszonej zbyt blisko grzejnika.
Nie wieszaj ubrań bezpośrednio na grzejniku (chyba, że producent urządzenia na to pozwala). Dużo lepiej użyć suszarki na pranie i ustawić ją w odpowiedniej odległości od działającego urządzenia IR.
Efektywność energetyczna i koszty
Wiemy już, że grzejników na podczerwień można używać do suszenia prania. Można, ale czy to się opłaca?
Grzejnik IR zużywa prąd zgodnie ze swoją mocą (np. 1 kW, 2 kW), ale ta moc jest zamieniana w bezpośrednie ciepło skierowane na pranie. W porównaniu do konwekcyjnych metod suszenia (np. czekania na ciepłe powietrze z klasycznego kaloryfera, który dość długo się nagrzewa) czas suszenia może być krótszy, więc w ogólnym rozrachunku metoda wykorzystania podczerwieni może okazać się tańsza.
Aby przyspieszyć suszenie prania z wykorzystaniem grzejnika na podczerwień bez nadmiernego zużycia prądu ustaw suszarkę naprzeciwko urządzenia, w niewielkiej (ale bezpiecznej!) odległości. To pomoże zoptymalizować proces i wykorzystać tylko tyle energii, ile jest potrzebne.
Czy warto suszyć pranie grzejnikiem na podczerwień w łazience?
W wielu domach i mieszkaniach to właśnie łazienka jest miejscem wieszania mokrych ręczników i ubrań. Jeżeli tylko grzejnik ma wodoodporną obudowę (np. IP65), może być bezpiecznie stosowany w łazience bez obaw o jego zachlapanie. W ten sposób możesz czerpać jednocześnie dwie korzyści: dogrzewać wnętrze i przyspieszyć suszenie wilgotnych tkanin.
Promienniki podczerwieni możemy zastosować nie tylko do suszenia prania, ale także obuwia, a nawet grzybów czy ziół. Wykorzystuje się je również jako efektywną metodę dogrzewania wnętrz i osuszania ścian (np. w mieszkaniach po zalaniu). Szczególnie popularne jest ich zastosowanie na tarasach i w ogrodach. O tym, do czego wykorzystać promienniki podczerwieni w domu, możesz przeczytać nieco szerzej w innym tekście na naszym blogu ‒ zapraszamy do lektury!
Marzy Ci się zastosowanie ogrzewania na podczerwień w Twoim domu czy mieszkaniu? Nic prostszego! Skontaktuj się z przedstawicielem naszej firmy Global, a zaprezentuje Ci on najlepsze dla Twoich potrzeb rozwiązanie z tego zakresu.