Sposób, w jaki żyjemy, doprowadza do coraz większych zniszczeń w otaczającym nas środowisku. Każdego dnia wyrzucamy tony plastiku, śmiecimy w lasach i rzekach, używamy za dużo wody, wypuszczamy w powietrze ogrom spalin. Z polskich kominów, niespełniających emisyjnych standardów, unoszą się zanieczyszczenia, które mają zgubny wpływ na jakość powietrza. Miasta „toną” w smogu, a najlepszym rozwiązaniem dla naszego zdrowia byłoby pozostawanie w domu. Nie bacząc na konsekwencje, zapominamy o tym, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków, coraz bliżej będzie nam do katastrofy ekologicznej. To my, jako pojedyncze jednostki, podejmujemy decyzje, składające się na większą całość, decydującą o losie naszego środowiska. Jedną z takich decyzji jest ta, dotycząca sposobu ogrzewania naszych domostw i jego wpływu na środowisko naturalne. Decydując się na ogrzewanie podczerwienią, dbałość o środowisko nie jest nam obojętna. Przyjrzyjmy się zatem, jakie zalety dla środowiska wynikają z zastosowania tego systemu ogrzewania.
Zastosowanie ogrzewania podczerwienią to wybór jak najbardziej proekologiczny. To przede wszystkim brak procesów ubocznych, które występują w przypadku innych systemów ogrzewania wykorzystujących paliwa. Nie mamy tu do czynienia z emisją dwutlenku węgla do atmosfery, brak unoszącego się z komina dymu czy pyłu, ponadto promienniki podczerwieni nie emitują hałasów ani nie wydzielają zapachów. Proces ogrzewania jest cichy, czysty i bezpieczny. W trakcie wytwarzania fal podczerwieni z wykorzystaniem energii elektrycznej żadne substancje nie są wydalane do powietrza ani z niego pobierane, co czyni ten rodzaj ogrzewania jak najbardziej ekologicznym. W momencie, kiedy ogrzewanie na podczerwień połączymy z zasilającymi je ogniwami fotowoltaicznymi i kolektorami słonecznymi do produkcji ciepłej wody użytkowej, takie rozwiązanie wydaje się być idealnym i mającym zbawienny wpływ na ekologię.
W czasach, kiedy coraz częściej zaczynamy przywiązywać wagę do tego, jak nasze działania wpływają na środowisko, zastosowanie ogrzewania na podczerwień może stać się jednym z elementów, które przyczynią się do poprawy jego stanu. Przy pozostałych zaletach zastosowania ogrzewania na podczerwień, takich jak komfort użytkowania, energooszczędność czy łatwość obsługi, wybór wydaje się być prostym. Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego, powinniśmy szukać alternatywnych i zdrowych rozwiązań, a takim jest właśnie ogrzewanie na podczerwień.