Podczerwień jest nie tyle neutralna, co bardzo zdrowa dla naszego organizmu. Fale podczerwone dają człowiekowi nie tylko ciepło, ale i dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. To dlatego ogrzewanie na podczerwień cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Podczerwień – fale leczące?
Leczenie ciepłem wykorzystywane jest w wielu schorzeniach w celu zmniejszenia bólu, poprawy miejscowego krążenia krwi, szybszego gojenia ran, a nawet terapii niektórych stanów zapalnych, występujących zarówno miejscowo, jak i ogólnie. Najlepszym generatorem fali podczerwonej jest Słońce.
Terapia i profilaktyka
Współczesna medycyna uważa, że najlepsze jest holistyczne leczenie pacjenta. Oznacza to, że w nowoczesnej terapii zwraca się coraz większą uwagę na stosowanie metod regenerujących i działających łagodnie na cały organizm. Skuteczna terapia, w rozumieniu współczesnej medycyny, to taka, której efektem jest ogólna poprawa zdrowia. Głębokie ciepło podczerwieni jest dla terapeuty prostym i wartościowym wsparciem w leczeniu wielu chorób, bez konieczności dodatkowego obciążania organizmu. Skuteczność działania podczerwieni polega na wzmocnieniu własnych mechanizmów regulacyjnych organizmu. Terapia podczerwienią nie jest oczywiście uniwersalnym, cudownym środkiem, który uwalnia lub chroni przed wszystkimi chorobami. Leczenie podczerwienią daje natomiast znakomite rezultaty, jeśli ta forma terapii uzupełnia znane i uznane w medycynie leczenie farmakologiczne, fizykoterapeutyczne oraz rehabilitację. Jak każda forma terapii, będzie ona korzystniejsza, gdy wyeliminuje się z swego życia złe przyzwyczajenia.
Profilaktyka i leczenie poprzez fale podczerwone
Profilaktyczne i lecznicze działanie podczerwieni jest możliwe dzięki stymulacji naszych komórek i tkanek. Ciepło podczerwone aktywizuje krążenie i przemianę materii, wydala trucizny i substancje odpadowe, mobilizuje siły obronne organizmu, wzmacnia system immunologiczny organizmu.
Co dzieje się w temperaturze 40 – 60°C?
Zdrowotne działanie ciepła podczerwieni polega na tym, że ciepło to wnika do organizmu, aktywizując mięśnie, stawy i organy wewnętrzne. Głębokie ciepło podczerwieni stosowane jest z dużym sukcesem na całym świecie w chorobach przewlekłych i różnego rodzaju urazach. Poprawę, aż do całkowitego wyleczenia, można osiągnąć m.in. w następujących dolegliwościach: trądzik, zapalenie stawów, lumbago, gościec, bóle kręgosłupa, bóle mięśni, zakwaszenie mięśni, ischias.
Skąd się biorą mity na temat promieniowania podczerwonego?
Wielu z góry zakłada, że każdy rodzaj promieniowania jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu. Tymczasem dzięki temu właśnie zjawisku możemy odczuwać ciepło emitowane między innymi przez słońce. Wiele osób, które korzysta z paneli na podczerwień, ceni sobie przyjemne odczucia, jakie powoduje przebywanie w bezpośredniej odległości od grzejnika. Dzieje się tak dlatego, że fale podczerwieni działają podobnie do promieni słonecznych.
Jak na ogrzewaniu podczerwienią korzysta otoczenie?
Promienniki podczerwieni ograniczają wilgoć. Są bardzo skuteczne w suszeniu ścian, co ogranicza ryzyko rozwijania się grzybów i pleśni. Ciepłe przegrody stają się również o wiele bardziej efektywnym izolatorem. Jest to szczególnie istotne w starszych mieszkaniach i domach, a także budynkach z wysokimi ścianami. Warto dodać, że urządzenia grzewcze na podczerwień zapewniają równomierne rozkładanie się temperatury na całej wysokości pomieszczenia, co natychmiastowo przykuwa uwagę osób nielubiących stąpać po zimnej podłodze. Fale podczerwieni nie powodują ruchów powietrza, co ma szczególne znaczenie dla wiosennych alergików. Zmniejsza się ryzyko ucieczki wilgoci z powietrza, chroniąc tym samym przed wysuszeniem skóry i śluzówek.
Gdzie jeszcze korzysta się z mocy podczerwieni?
Fale podczerwone mają szerokie wykorzystanie w światłolecznictwie, w tym w różnych dziedzinach rehabilitacji i fizjoterapii. Korzystają z nich sportowcy, leczący urazy i kontuzję. Działanie promieniowania podczerwonego jest zbawienne dla długo gojących się ran i stanów zapalnych. Oddziaływanie podczerwieni ma także silnie odprężające działanie.
Źródła: Kaller R: Immunologia i Immunopatologia, Wallinski: Technika, wskazania i wyniki kąpieli termicznych, Lampert H: Przegrzewanie jako środek leczący, Aikara H.: „Macrobotics Today” – o wydzielaniu metali ciężkich przez ciepło podczerwieni, Sprawozdanie o leczeniu chorób reumatycznych – Niemiecki Instytut Badań i Prób Lotów Powietrznych i Kosmicznych