Mianem promienników długofalowych określa się urządzenia grzewcze pracujące na zasadzie emisji długiej fali podczerwonej. Istnieją trzy główne typy promienników: krótkofalowe, średniofalowe oraz długofalowe. Jakie są różnice między nimi oraz czym dokładnie charakteryzuje się ten ostatni typ urządzeń? O tym w dzisiejszym artykule!
Jak działają promienniki na podczerwień?
Te urządzenia grzewcze wykorzystują fale elektromagnetyczne, których oddziaływanie na człowieka daje podobne odczucia co ekspozycja na słońce. Ogrzewanie na podczerwień jest wykorzystywane w rozmaitych miejscach, w tym w domach, zakładach przemysłowych, biurach oraz lokalach użyteczności publicznej. Za wyborem tego typu ogrzewania przemawia jego wysoka funkcjonalność, energooszczędność, a także prosty i szybki montaż urządzeń grzewczych.
Promienniki krótkofalowe i średniofalowe
Jak sama nazwa wskazuje, promienniki krótko- i średniofalowe wykorzystują fale elektromagnetyczne o odpowiednio krótkiej i średniej długości. Te pierwsze zapewniają szybką i ukierunkowaną emisję ciepła, dlatego stosuje się je głównie do ogrzewania pomieszczeń o dużej kubaturze. Świetnie nadają się w:
- halach przemysłowych,
- obiektach sakralnych,
- salach gimnastycznych,
- ogródkach gastronomicznych
Oraz pomieszczeń, w których ogrzewana ma być nie cała, a konkretna powierzchnia.
Modele krótkofalowe są wyposażone w specjalny statyw, dzięki czemu można zmieniać ich położenie. Daje to możliwość przeniesienia źródła ciepła w miejsce dogodne dla użytkownika. Z kolei urządzenia średniofalowe są względnie rzadko wykorzystywane – spotyka się je głównie w saunach na podczerwień.
Najważniejsze informacje o promiennikach długofalowych
Promienniki długofalowe działają poprzez emitowanie rozproszonych fal ciepła. Rozkładają się równomiernie po całym pomieszczeniu, dlatego ten typ ogrzewania poleca się do mieszkań i domów. Można umieścić je zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w obiektach liczących wiele lat. Niezwykle ważne jest to, aby dopasować typ promiennika do miejsca, w którym ma być wykorzystany. W tym zakresie nieoceniona jest pomoc ze strony ekspertów, którzy zajmują się dystrybucją i montażem tego typu urządzeń. Chociaż koszty ogrzewania podczerwienią to znaczna inwestycja, w perspektywie czasu przynosi znaczne oszczędności.