Stopień konwersji cieplnej to niezwykle istotny czynnik przy wyborze odpowiedniej metody ogrzewania. Wskazuje on bowiem, jakie straty są ponoszone podczas przemieniania energii elektrycznej w cieplną. Im jest on wyższy, tym lepiej dane urządzenie wytwarza ciepło.
Ogrzewanie na podczerwień – wysoki stopień konwersji
Urządzenia grzewcze wykorzystujące podczerwień charakteryzują się wysokim stopniem konwersji energii elektrycznej w cieplną. Wartość ta w zależności od modelu waha się od 98 do nawet 100 procent. Chcąc stworzyć ekologiczny, energooszczędny i jednocześnie efektywny system ogrzewania, warto połączyć ogrzewanie na podczerwień z instalacją fotowoltaiczną. Ogrzewanie wykorzystujące fale elektromagnetyczne jest uznawane za o wiele bardziej wydajne niż tradycyjne systemy.
Dlaczego ogrzewanie domu na podczerwień jest efektywne?
Promienniki na podczerwień ogrzewają wszystko, co znajduje się wokół nich. Nie dochodzi zatem do podwyższenia temperatury powietrza, ale bezpośrednio przedmiotów, zwierząt i ludzi. W ten sposób ogrzewanie jest o wiele bardziej wydajne i zużywa mniej energii, co przekłada się na oszczędności na rachunkach za prąd.
Jaki rodzaj ogrzewania wybrać: krótkofalowe czy długofalowe?
Osoby chcące wykorzystać podczerwień do ogrzewania swojego domu powinny wybrać nieświecące promienniki długofalowe, emitujące ciepło rozchodzące się równomiernie po całym pomieszczeniu. Promienniki krótkofalowe natomiast charakteryzują się tym, że oprócz energii cieplnej wytwarzają dość intensywne wiązki światła, dzięki czemu osiągają swoją pełna wydajność w sekundę po włączeniu. Promienniki krótkofalowe natomiast wykorzystuje się do ogrzewania dużych pomieszczeń, przestrzeni zewnętrznych oraz ogrzewania strefowego.
Czym jeszcze wyróżnia się ogrzewanie na podczerwień?
Jako że fale elektromagnetyczne bezpośrednio przenoszą ciepło na obiekty i istoty żywe, to nie powodują ruchów powietrza. Tym samym nie dochodzi do jego cyrkulacji, co jest szczególnie korzystne dla alergików uczulonych na roztocza kurzu. Energia podczerwieni jest również uważana za prozdrowotną – fale elektromagnetyczne są wykorzystywane w rozmaitych zabiegach medycznych.