Wśród urządzeń wykorzystujących promieniowanie podczerwone wyróżnia się promienniki krótko- i długofalowe. Działają one według tej samej zasady, ale istnieją między nimi także różnice, które warto poznać, aby wybrać odpowiedni system ogrzewania do własnych potrzeb. Więcej informacji na temat charakterystyki obu rodzajów promienników znajdziecie w poniższym tekście.
Czym charakteryzują się promienniki krótkofalowe?
Promienniki emitujące krótkie fale podczerwone świetnie nadają się do punktowego ogrzewania. Ich zaletą jest to, że szybko emitują ciepło. Nie jest więc konieczne czekanie na ogrzanie tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych. Promienniki krótkofalowe wykorzystuje się w halach, warsztatach czy obiektach sakralnych, a także w innych obiektach o dużej powierzchni, w których nie potrzeba ogrzania całej przestrzeni, a jedynie wyznaczonych miejsc. Należy dodać, że występują one także w zestawie ze statywem, dzięki czemu uzyskujemy mobilne, wydajne urządzenie, które można w zależności od potrzeb przenosić i ustawiać w odpowiednim dla użytkowników miejscu. Również sterowanie takim urządzeniem jest proste, ponieważ można to robić za pomocą pilota bez konieczności podchodzenia do niego za każdym razem.
Czym charakteryzują się promienniki długofalowe?
Tego rodzaj promienniki, inaczej niż urządzenia krótkofalowe, emitują rozproszoną falę ciepła, która rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Promienniki długofalowe znajdują zastosowanie głównie w obiektach mieszkalnych. Ich zastosowanie jest szersze niż w przypadku promienników krótkofalowych, ponieważ są wykorzystywane w zarówno w nowo powstałych budynkach mieszkalnych, jak i w tych już istniejących. Umieszczając promiennik długofalowy w domu, zyskujemy eleganckie urządzenie, które zajmuje bardzo mało miejsca w porównaniu do kaloryferów. W dodatku można jest zamontować nie tylko na ścianie, ale też na suficie. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń w danym pomieszczeniu. W przypadku domowych promienników
długofalowych dodatkowo istnieje możliwość ozdobienia zewnętrznej powierzchni urządzenia, co sprawi, że będą one nie tylko skutecznie ogrzewały domowników, ale też będą miały walor estetyczny.
Promienniki krótko- i długofalowe znajdują zastosowanie w różnego typu pomieszczeniach. Wybierając jedno z tych urządzeń, warto rozważyć, gdzie ma być zamontowany system grzewczy i jaki cel chcemy osiągnąć. Może nim być miejscowe ogrzewanie wydzielonej części dużej przestrzeni lub mniejszego pomieszczenia, takiego jak pokój.