Promienniki podczerwieni stają się coraz bardziej popularną formą pozyskiwania ciepła dla domu, biura czy hali produkcyjnej. Dzięki szerokiemu zastosowaniu, bezpiecznej eksploatacji czy pozytywnemu wpływowi na środowisko coraz przychylniej patrzymy na tę innowacyjną metodę ogrzewania. Wybierając promienniki podczerwieni, możemy liczyć na wygodną alternatywę dla ogrzewania konwekcyjnego i sposób na znalezienie oszczędności. Widząc tak wiele korzyści płynących z zastosowania promienników, zastanówmy się, gdzie mogą znaleźć zastosowanie w naszym domu.
Do czego wykorzystać elektryczne promienniki podczerwieni w domu?
Ogrzewanie domu
Ogrzewanie z wykorzystaniem promienników podczerwieni jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania domu. Pozyskiwane w ten sposób ciepło nie ogrzewa bezpośrednio powietrza, a ściany i przedmioty, które to dopiero w drugim kroku wtórnie ogrzewają powietrze. Ciepła ściana dłużej przechowuje temperaturę i pożądany komfort termiczny uzyskujemy przy mniejszym nakładzie energii. Dzięki temu nie odczuwamy krążących pyłków i unoszącego się kurzu, co ma zbawienny wpływ na nasze drogi oddechowe. Dodatkowo panele podczerwieni są urządzeniami niewymagającymi przeglądów ani serwisu, co czyni je praktycznie niezniszczalnymi.
Ciepło na tarasie i balkonie
Inny typ promienników (promienniki krótkofalowe) mają również zastosowanie w ogrzewaniu miejsc znajdujących się na wolnym powietrzu, które służą nam do odpoczynku. Mowa tutaj, w przypadku małych mieszkań, o balkonie lub o znajdującym się przy domu tarasie. Chłodniejsze popołudnie czy zimny wieczór wcale nie muszą oznaczać rezygnacji ze spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dzięki zastosowaniu krótkofalowego promiennika podczerwieni możemy zaprosić przyjaciół i zapomnieć o nieprzyjemnym chłodzie i dyskomforcie związanym z zimnem.
Ogrzewanie ogrodowej altany i garażu
Ogrodowa altana może stać się doskonałym miejscem na urządzanie małych uroczystości rodzinnych czy spędzenie czasu przy grillu, z przyjaciółmi. Dzięki promiennikowi, organizując takie spotkanie, nie musimy się martwić o aurę. Uczucie chłodu czy dyskomfortu zastąpi przyjemne ciepło ogrzewające ciała współbiesiadników, co pozwoli wszystkim na relaks i odprężenie. Analogicznie: chcąc spędzić czas na majsterkowaniu, niestraszne nam będzie zimno i mróz, bo promiennik podczerwieni przyjemnie wypełni ciepłem pomieszczenie garażu.
Promienniki podczerwieni to nie tylko ogrzewanie domu, ale – jak się okazuje – to również sposób na dogrzanie miejsc, w których chętnie spędzamy swój wolny czas. Dzięki tej innowacyjnej metodzie nie musimy martwić się chłodną aurą na zewnątrz i spokojnie planować przyjemności na świeżym powietrzu. Więcej o zastosowaniu tego urządzenia piszemy na stronie https://global-online.pl/promienniki-ciepla/.
Suszenie prania i butów
Promienniki wykorzystuje się również do szybkiego suszenia ubrań i obuwia. Można umieścić je w łazience, jeśli tylko znajdują się w wodoodpornej obudowie. Wówczas wilgoć unosząca się w powietrzu nie powinna wpłynąć na sposób działania urządzenia. Grzejniki na podczerwień nadają się zarówno do suszenia ubrań, jak i ręczników tuż po kąpieli. Takie ogrzewanie jest znacznie bardziej efektywne niż w przypadku konwencjonalnych metod, takich jak kaloryfery, dzięki czemu suszenie trwa zdecydowanie krócej.
Osuszanie ścian
Ogrzewanie za pomocą fal podczerwonych stosuje się w celu osuszania ścian i sufitów oraz posadzek. Poleca się je do pomieszczeń, w których panuje wysoki poziom wilgoci, a także do wykorzystania podczas renowacji grubych ścian wymagających szybkiego osuszenia.
Dogrzewanie wybranych miejsc
Promienniki w wersji krótkofalowej są wykorzystywane do dogrzewania określonych powierzchni w mieszkaniu lub domu. Strumień fali podczerwonej można skierować w konkretne miejsce, a tym samym zadbać o swój komfort termiczny. W tej roli grzejniki są wykorzystywane na przykład w łazience, pokoju dziecięcym lub domowym biurze.
Suszenie owoców, ziół i grzybów
Profesjonalne promienniki na podczerwień są wykorzystywane w gastronomii do przygotowywania owoców i grzybów na zimę. Osusza się również ziarna, aby zapobiec procesowi pleśnienia. W domowym zaciszu promienników można użyć na przykład do suszenia grzybów, owoców i ziół. Wystarczy umieścić je w pobliżu grzejnika na nieco dłuższy czas, na przykład na noc.
Poprawa samopoczucia
Chociaż ogrzewanie za pomocą podczerwieni nie może być traktowane jako metoda terapeutyczna, to jednak oddziaływanie ciepła ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie, leczy się nim również dolegliwości bólowe. Wyższa temperatura przyspiesza krążenie krwi oraz poprawia proces gojenia się ran. To także sposób na polepszenie pracy stawów i mięśni. Prozdrowotne działanie fal podczerwonych wynika z ich wnikania do organizmu. Zastosowanie tego typu terapii ma miejsce w przypadku takich dolegliwości jak chroniczne bóle kręgosłupa lub mięśni, zapalenie stawów oraz trądzik. Należy również wspomnieć o tym, że promienniki na podczerwień nie wprawiają w ruch powietrza, a tym samym stanowią najbardziej przyjazny rodzaj ogrzewania dla alergików.