Wybór systemu grzewczego do naszych domów i mieszkań to między innymi szukanie odpowiedzi na pytanie o najbardziej energooszczędne ogrzewanie. Szukamy sposobów na optymalne wykorzystanie środków i maksymalne obniżenie wydatków na rachunki. Nasza propozycja to energooszczędne ogrzewanie z wykorzystaniem nowoczesnej technologii zamieniającej w odpowiedni sposób energię elektryczną na falowa energię cieplną. Mowa o fali podczerwonej, która stanowi aktualnie jedną z najskuteczniejszych i najtańszych metod ogrzewania wnętrz, a także przestrzeni zewnętrznych. Wielu osobom wykorzystanie grzejników na prąd kojarzy się z wysokimi opłatami i zastanawiają się, jak ogrzewanie elektryczne może być w ogóle oszczędne. Tymczasem nowoczesne systemy ogrzewania podczerwienią pozwalają na znaczną redukcję kosztów dzięki wykorzystaniu urządzeń przetwarzających energię elektryczną w bardzo tanią falową energię cieplną (panele grzewcze podczerwieni).
ENERGOOSZCZĘDNE OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE
DLACZEGO OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE NA PODCZERWIEŃ JEST EKONOMICZNE?
- szybkość działania – ogrzanie wychłodzonego pomieszczenia nie wymaga długiego oczekiwania. Ze względu na to, że ciepło kierowane jest bezpośrednio na osoby i przedmioty, z pominięciem ogrzewania powietrza, sprawniej trafia do celu i daje efekt, na jakim nam zależy, bez straty energii po drodze. Dodatkowo w drugim kroku ciepło dociera do ścian, które to nagrzewając się oddają ciepło do pomieszczenia, dzięki temu ciepło dłużej utrzymuje się w pomieszczeniu.
- komfort cieplny w niższej temperaturze – sytuacja, w której temperaturę odczuwamy jako optymalną, nazywamy komfortem cieplnym. Zaletą stosowania energooszczędnego ogrzewania elektrycznego jest fakt, że komfort cieplny odczuwamy w nieco niższej temperaturze niż w przypadku innych rodzajów ogrzewania. Dzięki temu nie ma potrzeby osiągania bardzo wysokiej temperatury wnętrza, by czuć się w nim ciepło i przyjemnie. To kolejny skutek bezpośredniego skierowania fali cieplnej na osoby przebywające w pomieszczeniu, z pominięciem nagrzewania powietrza.
- bardzo niskie koszty eksploatacji – ogrzewanie elektryczne jest oszczędne, ponieważ nie generuje praktycznie żadnych dodatkowych kosztów. Oszczędzamy pieniądze, które osoby wykorzystujące inne technologie grzewcze wydają na transport i gromadzenie opału czy kupno i konserwację pieca. Nie potrzebujemy także budować komina. Wszystko to czyni ogrzewanie elektryczne podczerwienią wyjątkowo ekonomicznym rozwiązaniem.
- długa żywotność – urządzenia wykorzystywane w ogrzewaniu elektrycznym podczerwienią są w zasadzie bezawaryjne, a przez to bezkosztowe. Raz zamontowane służą przez długie lata i właściwie nie wymagają obsługi ze strony ich użytkowników. Dzięki temu koszt montażu energooszczędnego ogrzewania elektrycznego zwraca się po stosunkowo niedługim czasie.
- oszczędność miejsca – w przypadku alternatywnych metod ogrzewania domu niejednokrotnie istnieje konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia, w którym zainstalujemy piec oraz zgromadzimy opał. Montaż ogrzewania podczerwienią nie wymaga dużo miejsca – potrzebujemy go tylko tyle, ile zajmuje sam panel grzewczy, a ten możemy umieścić na ścianie lub na suficie, przez co nie zabiera on cennej przestrzeni.
- prosta konstrukcja i niezawodne działanie – promienniki są proste w obsłudze, można zainstalować je samodzielnie, a ponadto odznaczają się bezawaryjnością, co oznacza koniec kosztów związanych z naprawami czy przeglądami.
Energooszczędne ogrzewanie na podczerwień i fotowoltaika
Promienniki przetwarzające energię elektryczną na promieniowanie podczerwone mogą być zasilane przy użyciu fotowoltaiki. Jeśli panele odznaczają się wystarczającą mocą, to użytkownicy będą cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając panele na podczerwień?
Chcąc mieć pewność co do tego, że ogrzewanie będzie działało zgodnie z naszymi oczekiwaniami, przed zakupem trzeba sprawdzić kilka istotnych parametrów. Upewnienie się co do tego, że urządzenia spełniają faktyczne potrzeby domowników, pozwoli również zaoszczędzić na kosztach związanych z ich eksploatacją. Najistotniejszym czynnikiem jest moc paneli. Dobierając moc paneli do danego pomieszczenia przyjmujemy wartość 30 W na jeden metr sześcienny kubatury. Przyjęcie takie zapewni nam możliwość utrzymywania dowolnej temperatury niezależnie od warunków na zewnątrz (+ 22 st.C. nawet przy – 20 na zewnątrz).
Kolejny aspekt to materiał z jakiego wykonany jest panel, firma Global produkuje panele stalowe, co czyni je praktycznie niezniszczalnymi o żywotności kilkudziesięciu lat. Wysoka odporność urządzenia na uszkodzenia wpływa również na koszty utrzymania systemu, dlatego warto mieć na uwadze to z czego panel jest wykonany. Kolejna kwestia to wodoszczelność, nasze panele są certyfikowane na wodoszczelność w klasie IP44, czyli można je montować bez obaw w pomieszczeniach wilgotnych typu łazienka, pralnia czy suszarnia.
Dodatkowo warto wziąć pod uwagę kwestię dobrowolnych dodatkowych certyfikatów – panele firmy Global posiadają certyfikat TUV, który potwierdza wysoką jakoś i zgodność z normami europejskimi.
Profesjonalne doradztwo to podstawa — energooszczędne ogrzewanie elektryczne
Dobór promienników na podczerwień powinien odbyć się we współpracy z ekspertami. Dzięki temu można być pewnym, że urządzenie jest dostosowane do specyfiki pomieszczeń oraz indywidualnych oczekiwań użytkowników.