Panele grzewcze to doskonała alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Ich zasada działania polega na zamianie energii elektrycznej w ciepło falowe, które to w pierwszym kroku ogrzewa ściany a dopiero w drugim kroku od ciepłych ścian zostaje ogrzane powietrze. Spośród wymienianych zalet tego typu urządzeń na pewno zwraca uwagę niski koszt instalacji i eksploatacji, brak cyrkulacji powietrza czy dobry wpływ na nasze zdrowie i środowisko naturalne. Skoro panele grzewcze, aby działać, muszą zostać podłączone do prądu, zastanówmy się, ile będzie nas to kosztować i jak wpłynie na naszą kieszeń.
Ile to kosztuje prądu — czyli jaka jest rzeczywista cena działania paneli grzewczych na podczerwień?
Koszt ogrzewania elektrycznego będzie zależny od wielu czynników. Przede wszystkim wpłynie na to lokalizacja budynku czy miejsca, które zamierzamy ogrzewać. Dany teren jest obsługiwany przez zakład energetyczny, który nalicza własną opłatę oraz taryfę, na którą ostatecznie się zdecydujemy i będziemy z niej korzystać. Nie bez znaczenia będzie również dobra izolacja budynku, która wpłynie na efektywność działania paneli, podobnie jak położenie budynku, liczba osób go zamieszkujących, a także tryb życia mieszkańców i ich sposób korzystania z ogrzewania w ciągu określonych pór dnia. Przyjmujemy natomiast dla domu lub mieszkania o powierzchni 100 m.kw. w aktualnym standardzie izolacji koszty ogrzewania na poziomie ok. 500 PLN za miesiąc licząc w cyklu 6 miesięcy sezonu grzewczego. Czyli dla całego sezonu grzewczego koszty na poziomie 3000 PLN.
Cena prądu do paneli grzewczych — wpływ na nią ma wiele czynników
Na pewno czynnikiem obniżającym nasze wydatki związane z instalacją paneli grzewczych są niskie koszty samej inwestycji. Decydując się na ten model ogrzewania już na etapie wyboru projektu budynku, możemy zrezygnować z budowy komina, co już znacząco obniży nasze koszty. Nie będziemy również potrzebować pomieszczenia na kotłownię czy dodatkowego miejsca na składowanie opału. Ponadto same urządzenia grzewcze nie sprawiają większych problemów w czasie eksploatacji i w czasie długiego użytkowania nie wymagają częstych przeglądów czy napraw. I znowu posłużymy się domem lub mieszkaniem o powierzchni 100 m.kw. dla którego koszt systemu wraz ze sterowaniem (czyli razem z termostatami) to ok. 1 1 000 PLN brutto.
Cenny komfort
Ogrzewanie za pomocą paneli grzewczych to na pewno ogrzewanie gwarantujące bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Stawiając na nowoczesne urządzenia grzewcze, charakteryzujące się wysoką wydajnością cieplną, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli ten rodzaj ogrzewania zastosujemy w dobrze zaizolowanych i ocieplonych domach i mieszkaniach. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę coraz łagodniej przebiegające zimy w naszym kraju, to ogrzewanie panelami grzewczymi przy wysokim komforcie użytkowania, może stać się konkurencyjną metodą pozyskiwania ciepła.
Dowiedz się więcej o panelach grzewczych na podczerwień, zaglądając na naszą stronę https://global-online.pl/panele-grzewcze/.
Dlaczego panele na podczerwień są tak efektywne?
- Działanie promienników podczerwieni polega na zamianie energii elektrycznej w fale podczerwone. Odczucia w kontakcie z tego typu źródłem ciepła są zbliżone do tych, jakich doświadczamy podczas ekspozycji na promienie słoneczne.
- Grzejniki na podczerwień różnią się od tradycyjnych sposobów ogrzewania głównie poprzez nośnik ciepła. W przypadku tych pierwszych jest to powietrze, natomiast przy użyciu ogrzewania na podczerwień dochodzi do bezpośredniego ogrzewania obiektów i ludzi.
- W ten sposób możliwe jest szybkie ogrzanie nawet dużych powierzchni, dzięki czemu panele na podczerwień doskonale sprawdzają się do hali przemysłowych i magazynów.
- Przy wykorzystaniu ogrzewania na podczerwień temperatura może być często niższa niż ta zastosowana w tradycyjnych grzejnikach. Dzieje się tak ze względu na wysoką wydajność fal elektromagnetycznych stosowanych jako nośniki ciepła. Ogrzewanie na podczerwień ogranicza ruchy powietrza, a zatem nie prowadzi do występowania różnic w temperaturach pomiędzy poszczególnymi warstwami.
Sposoby na oszczędne korzystanie z paneli grzewczych
Istnieje kilka sposobów na to, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie na podczerwień. Podstawowym jest zastosowanie termostatu. To domowy regulator temperatury, który umożliwia ustawienie pożądanej wartości z bardzo dużą dokładnością. Do wyboru są modele:
- proste z regulacją temperatury za pomocą pokrętła
- programowalne z możliwością ustawiania różnych poziomów temperatury w zależności od pory dnia i dnia tygodnia
- programowalne dodatkowo wyposażone w moduł WiFi z możliwością zdalnej regulacji temperatury za pomocą telefonu
Warto tak regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, aby utrzymywać wyższą temperaturę w pomieszczeniach w których w ciągu dnia przebywamy (salon), a obniżać w pomieszczeniach w których nie przebywamy (sypialnia). Natomiast z kolei w nocy odwrotnie, obniżać temperaturę w salonie, a podnosić w sypialni. Dodatkowo zdecydowanie warto obniżać temperaturę we wszystkich pomieszczeniach na czas, kiedy domownicy przebywają poza domem.
Chcesz oszczędzić prąd, ogrzewając dom panelami na podczerwień? Postaw na izolację!
Potrzeba intensywnego ogrzewania pomieszczeń staje się mniejsza, jeśli domownicy zadbają o ograniczenie ucieczki ciepła z domu lub mieszkania. Warto przemyśleć wymianę starych okien, które są głównym miejscem występowania mostków termicznych. Energooszczędne modele są wyposażone w wielokomórkową ramę okienną oraz składają się z co najmniej dwóch szyb. Okna powinny być także zabezpieczone przy użyciu uszczelek.