Przeglądając ofertę dostępnych promienników na podczerwień, trafiamy na informacje na temat ich mocy. Dlaczego w kontekście tych urządzeń jest tak ważna? Jak dobrać ją, by w pełni wykorzystać jej możliwości? Zanim wybierzemy jedno z urządzeń, warto poświęcić kilka chwil na zastanowienie się nad wspomnianym parametrem.
Ogrzewaj skutecznie, czyli moc ma znaczenie
Pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać, dobierając właściwy promiennik, dotyczy tego, co chcemy ogrzać. Pomieszczenia różnią się między sobą stopniem termoizolacyjności. To głównie od tego parametru zależy, jakiej mocy potrzeba do ogrzania danej przestrzeni. Przy wysokim poziomie termoizolacyjności (budynki pasywne) można przyjąć, że wystarczającą mocą będzie wartość 25 W/m3 kubatury pomieszczenia. W przypadku budynków spełniających aktualne normy izolacyjności zaleca się przyjęcie wartości 30 W / m3 kubatury. Natomiast dla mieszkań i budynków słabo izolowanych, jak i dla pomieszczeń typu ogród zimowy lub pomieszczeń, w których zawsze potrzebujemy więcej ciepła, jak łazienka, warto przyjąć wartość rzędu 35 W / m3 kubatury.
Kierując się aktualnym poziomem izolacyjności i wartością 30 W / m3, możemy dokonać jeszcze pewnych rozróżnień w zależności od rodzaju pomieszczenia, i tak:
- Dla sypialni i kuchni zaleca się 25 W/1m3.
- Pokoje dzienne i dziecięce powinny być ogrzewane mocą 30W/1m3.
- Z kolei najwięcej energii wymaga ogrzanie łazienki – tutaj sugeruje się, aby na 1m3 przypadało 35 W.
O czym jeszcze warto pamiętać?
W przypadku urządzeń emitujących krótką falę podczerwieni (punktowe promienniki krótkofalowe służące do ogrzewania np. tarasów), dostosowanie mocy staje się prostsze dzięki możliwości jej regulowania za pomocą ustawienia odpowiedniego poziomu. Taką funkcję posiada promiennik krótkofalowy INFRA2000. Użytkownik ma możliwości ustawienia mocy ogrzewania na poziomie 750, 1500 lub 2000 W. W przypadku tego rodzaju urządzeń warto też wspomnieć, że świetnie radzą sobie one z ogrzewaniem przestrzeni o słabej izolacji.
Natomiast wracając do panele grzewczych oferowanych przez naszą firmę, pozwalają one ogrzewać każdy rodzaj pomieszczenia o dowolnej kubaturze, a w razie konieczności do większych pomieszczeń dobiera się po prostu większą ich ilość, kierując się wyżej przytoczonymi wartościami bazowymi. Odpowiednia moc urządzeń grzewczych zapewnia nie tylko utrzymanie pożądanej temperatury, ale też zwiększa ich efektywność. To przekłada się na zaoszczędzoną energię i mniejsze zużycie prądu.
Możliwości wykorzystania promienników w różnych pomieszczeniach
Ogrzewanie na podczerwień może być stosowane w różnych miejscach w domu, a rozmieszczenie poszczególnych jednostek grzewczych również powinno być wzięte pod uwagę w ustalaniu mocy ich działania. Niektóre modele są wykonywane w oprawach zabezpieczonych przed wnikaniem obcych ciał. Z tego względu mogą być one wykorzystywane na przykład w łazience. W tym pomieszczeniu komfort termiczny jest też szczególnie ważny, dlatego warto dobrać urządzenie o większej mocy, aby zapewnić sobie wysoką temperaturę powietrza tuż po kąpieli lub w prysznicu. Zresztą, promienniki na podczerwień są chętnie wykorzystywane na przykład w saunach.
Z uwagi na wysokość pomieszczenia i stan izolacji budynku
Przy ustalaniu mocy grzewczej promienników należy wziąć poprawkę na stan termoizolacji całej nieruchomości lub wybranych pomieszczeń. Jeśli izolacja plasuje się na średnim poziomie, to należy przewidzieć zwiększenie mocy działania urządzeń o nawet 25%. Natomiast jeśli izolacja cieplna jest wyjątkowo niskiej jakości, to przewidywana moc grzejników powinna być wyższa o nawet połowę.
Jak zwiększyć wydajność paneli na podczerwień?
W przypadku paneli infrared, żeby móc w pełni i bez przeszkód cieszyć się możliwościami systemu ogrzewania, warto wiedzieć, jak montować grzejniki. Można instalować je zarówno na suficie, jak i na ścianach. W przypadku umieszczenia urządzeń grzewczych na ścianie należy jednak zachować odstęp od podłogi w wysokości ok. 130 centymetrów. Ze względu na to, że grzejniki działają w ten sposób, że bezpośrednio emitują fale podczerwieni na obiekty, nie powinno się ich zasłaniać. Należy zatem usunąć wszelkie dekoracje, meble oraz inne elementy, które działają jak bariera, a tym samym mogą powodować nieefektywne przesyłanie ciepła. Zaleca się zachować odległość ok. 50 centymetrów od krawędzi panelu, aby umożliwić ciepło równomierne rozchodzenie się po całym pomieszczeniu.
Kiedy jeszcze niezbędne jest użycie promienników o większej mocy?
Ogrzewanie na podczerwień nie jest przeznaczone jedynie do zamkniętych przestrzeni. Może być stosowane również w miejscach takich jak balkony, tarasy i półotwarte pomieszczenia. Wówczas jednak źródło ogrzewania musi odznaczać się większą mocą niż w przypadku urządzeń stosowanych wewnątrz budynków. Zastosowanie w takim wypadku znajdują promienniki krótkofalowe, które emitują ciepło punktowe, ukierunkowane. Moc takich urządzeń dobiera się do powierzchni, która mamy ogrzać, a nie kubatury. W dopasowaniu odpowiedniej mocy urządzenia pomogą eksperci firmy Global, którzy od lat zajmują się technologią promienników podczerwieni. Zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami.