Technologia ogrzewania podczerwienią (https://global-online.pl/ogrzewanie-na-podczerwien/) to innowacyjny sposób pozyskiwania ciepła, działający porównywalnie do naturalnej wymiany energii między słońcem a ziemią. W zależności od zastosowanego rodzaju promiennika podczerwieni (promienniki długofalowe – panele grzewcze) możemy zapewnić równomierny rozkład temperatury we wnętrzu, tworząc optymalny komfort cieplny dla osób w nim przebywających. Możemy także zastosować inny typ promienników podczerwieni (promienniki krótkofalowe) dający komfort punktowy i ogrzewające tylko określoną powierzchnię.
Ile ogrzejemy za pomocą podczerwieni?
Stosując promiennik długofalowe nie ma żadnych ograniczeń co do ogrzewanej przestrzeni, podstawą doboru ilości urządzeń jest tutaj podanie kubatury pomieszczenia do której za pomocą odpowiedniego mnożnika wyliczamy odpowiednią moc potrzebnych urządzeń, a na tej podstawie wyznaczamy potrzebną do zainstalowania ilość promienników podczerwieni. Technologia ogrzewania podczerwienią znajduje zastosowanie w poszczególnych pomieszczeniach, całych mieszkaniach czy domach, a także w dużych halach. W każdym z tych przykładów dobierając odpowiednią ilość promienników podczerwieni jesteśmy w stanie zapewnić pożądany przez użytkowników komfort termiczny. Zasadą działania jest to, że ogrzewanie podczerwienią długofalową ogrzewa ściany oraz przedmioty, które to dopiero wtórnie w drugim kroku ogrzewają powietrze, w przeciwieństwie do konwekcyjnego ogrzewania tradycyjnego, gdzie powietrze ogrzewane jest bezpośrednio, co prowadzi do jego szybkiego wychładzania.
Natomiast stosując promienniki krótkofalowe służące do ogrzewania punktowego posługujemy się parametrem ogrzewanej powierzchni i ta, jeden promiennik może ogrzać powierzchnię ok. 12 m.kw. Aby taką wydajność uzyskać powinien być zawieszony nad ogrzewana strefą. I co ważne, stosując promienniki krótkofalowe doboru nie zaczynamy tak jak w przypadku paneli podczerwieni od wyznaczenia kubatury pomieszczenia, a od określenia jaka powierzchnia ma być ogrzewana. A na tej podstawie określamy jaka ilość promienników ma być zastosowana. Ma to istotne znaczenie w przypadku wielkich hal przemysłowych, w których to nie trzeba ogrzewać całych przestrzeni równomiernie, a należy skupić się na zapewnieniu komfortu termicznego na konkretnych faktycznie wykorzystywanych stanowiskach pracy lub przestrzeniach roboczych. Działania krótkofalowych promienników podczerwieni jest natychmiastowe, co oznacza, że pełna wydajność systemu osiągamy natychmiast po włączeniu promiennika podczerwieni. Podsumowując system grzewczy, wyposażony w elektryczne krótkofalowe promienniki podczerwieni, pozwala na wyodrębnienie danych stref oraz miejsc, gdzie temperatura będzie wyższa niż w pozostałych częściach budynku. Takie rozwiązanie pozwala na zapewnienie ciepła ludziom przebywającym w pomieszczeniach wielkokubaturowych, słabo izolowanych, jak i w otwartej przestrzeni.
Ile ogrzejemy za pomocą podczerwieni?
Wielkość przestrzeni, jaką jesteśmy w stanie ogrzać za pomocą podczerwieni nie ma żadnego ograniczenia, ważne jest, aby zastosować odpowiedniej mocy promienniki podczerwieni. Wszystko to przy zachowaniu bezpieczeństwa, obniżeniu kosztów eksploatacji i dbaniu o środowisko naturalne. Promienniki podczerwieni to efektywne urządzenia grzewcze, które przynoszą rezultaty niezależnie do tego, jaką kubaturę ma ogrzewany budynek. Zastosowanie odpowiedniej liczby urządzeń grzewczych i rozmieszczenie ich w odpowiednich miejscach na przestrzeni danego obiektu przynosi oczekiwane rezultaty. Dodając do tego niskie koszty instalacji i eksploatacji, bezawaryjność działania wybór rodzaju ogrzewania wydaje się być prosty.