Promiennik podczerwieni krótkofalowy jest uniwersalnym urządzeniem grzewczym, które sprawdza się w różnych pomieszczeniach. Przy rozważaniu kupna takiego promiennika mogą pojawić się pytania o to, jak powinno się go obsługiwać, jak przebiega montaż i czy jest to skomplikowany proces. Okazuje się, że ani montaż, ani obsługa nie są trudniejsze niż w przypadku innych urządzeń grzewczych, a pod kilkoma względami jest to prostsze, o czym więcej w dalszej części tekstu.
Obsługa promiennika podczerwieni – prostsze niż może się wydawać
Obsługa w przypadku tych urządzeń jest uproszczona i komfortowa z kilku powodów. Pierwszym z nich jest to, że promienniki nie wymagają dostarczania dodatkowego opału, ponieważ działają, wykorzystując jedynie energię elektryczną. Ponadto nie wymagają one częstej wymiany elementów grzewczych. W przypadku zdecydowania się na promienniki Global otrzymujemy urządzenie posiadające powleczone złotem rury grzewcze Gold Helen. Jakość wykonania jest bardzo istotna dla komfortowej obsługi, ponieważ wtedy promiennik nie wymaga częstego serwisowania i kolejnej wymiany poszczególnych elementów. To, co jeszcze wpływa na to, że obsługa jest prosta i wygodna to fakt, że nowoczesne promienniki są wyposażane w akcesoria (takie jak stojaki, uchwyty czy przewody), które pozwalają na dogodny ich montaż w najbardziej odpowiednim miejscu. Jednak to nie wszystko, ponieważ przy korzystaniu z nich można posługiwać się także pilotami, dzięki który możliwa jest bezpieczna regulacja urządzeń. Piloty przydają się, tym bardziej że promienniki działają w dwu-, a nawet trzypoziomowym systemie – tak jak jest to w przypadku produktów firmy Global. Pozwala to na ustawienie mocy na właściwym poziomie. Jeśli chodzi o montaż to szacowany czas w przypadku promienników Global to około 5 minut.
Co jeszcze warto wiedzieć o obsłudze promienników?
Przy wyborze urządzeń grzewczych bierze się pod uwagę wiele czynników. Jednak często uwaga kupujących jest skupiona przede wszystkim na bezpieczeństwie. W przypadku promienników bezpieczeństwo obsługi zapewnić można na kilka sposobów. Przede wszystkim promienniki powinny być wyposażone w zabezpieczającą kratkę i mieć odpowiedni stopień ochrony przed wodą i pyłami. Jeśli promiennik ma wskaźnik IP65 oznacza to, że jest pyłoszczelny i jest chroniony przed strugą wody o objętości 12,5l/min, która spadłaby na obudowę. Bezpieczeństwo zwiększa też możliwość zdalnego sterowania urządzeniem za pomocą pilota.