Ekologia i ogrzewanie to połączenie, które nie zawsze idzie w parze. Piece węglowe czy gazowe oprócz zużywania surowców energetycznych, emitują masę szkodliwych substancji. Na całym świecie coraz więcej mówi się o rewolucji branży grzewczej. Czy jest ona możliwa przy wykorzystaniu promienników podczerwieni?
Innowacyjna konstrukcja paneli na podczerwień
W firmie Global oddajemy w ręce użytkowników panele o wyjątkowej trwałości. Ma na to ogromny wpływ ich specjalna budowa: są konstruowane ze stali o grubości 0,7 mm, co czyni je praktycznie niezniszczalnymi. Co więcej, przewody grzewcze w naszych panelach dostosowane są do pracy przy temperaturze sięgającej nawet 1000 stopni Celsjusza!
Długowieczność i efektywność
Mimo tak ogromnych możliwości, ogrzewanie przewodów grzewczych wykorzystujemy jedynie w niewielkim procencie. Na potrzeby temperatury zewnętrznej i dla zapewnienia optymalnego komfortu termicznego użytkownikom rozgrzewamy panele do 100 stopni Celsjusza. Co to oznacza w praktyce? Tak minimalne wykorzystanie przewodów pod kątem temperatury sprawia, że poddawane są one prawie zerowemu zużyciu. Co za tym idzie, mogą być stosowane przez wiele, wiele lat ‒ bezawaryjnie i z taką samą efektywnością. To z kolei przekłada się zarówno na kwestie ekonomiczne, jak i na ochronę środowiska.
Zaangażowanie w ochronę planety
Jednym z priorytetów naszej firmy jest przyczynienie się do jak największej ochrony tego, co zapewniła nam matka natura. Dbałość o planetę i zrównoważony rozwój wprowadzamy w naszej działalności poprzez dostarczanie na rynek produktów najwyższej jakości. Przez ponad 10 lat współtworzenia branży grzewczej w Polsce specjaliści firmy Global zamontowali tysiące promienników podczerwieni. Co jest niezwykle istotne, w tym procesie nie wyrzuciliśmy żadnego z paneli.
Przygotowanie i sam montaż przebiegają niezwykle starannie tak, by nie uszkodzić jakiejkolwiek części urządzenia. Jeśli jednak np. w czasie transportu firma kurierska niedostatecznie obchodzi się z przesyłką zawierająca panele i w konsekwencji któryś z nich będzie miał uszkodzoną obudowę, zostaje on przeznaczony do sprzedaży jako drugi gatunek w bardzo atrakcyjnej cenie. Tym sposobem nie pozwalamy na zanieczyszczanie środowiska wyprodukowanym, a nieużywanym sprzętem podczerwonym. Bez dwóch zdań panele na podczerwień wpisują się zatem do idei zero waste, a także do filozofii gospodarki obiegu zamkniętego.
Praktyczne korzyści dla użytkowników paneli
W dłuższej perspektywie czasu użytkowanie paneli podczerwonych przynosi korzyści nie tylko dla ich właścicieli, ale też dla środowiska naturalnego.
- Mniejsze rachunki za ogrzewanie. Szybkość nagrzewania się paneli do temperatury dającej optymalny komfort cieplny sprawia, że są one bardzo energooszczędne. Można to bez problemu zauważyć, porównując po pewnym czasie rachunki wygenerowane w trakcie ogrzewania podczerwienią do tych z okresu grzania konwekcyjnego.
- Jednolita temperatura. Innowacyjny sposób nagrzewania pomieszczeń w przypadku podczerwieni daje szansę nie tylko na szybkie, ale i równomierne ogrzanie wybranej przestrzeni.
- Brak konieczności wymiany paneli. Długa żywotność tych urządzeń zakłada korzystanie z nich przez bardzo rozległy czas. Panele nie dość, że z biegiem czasu nie zużywają się tak szybko, to jeszcze nie wymagają bardzo skomplikowanych i uciążliwych procesów konserwacyjnych.
- Brak emisji szkodliwych gazów. Zastosowanie paneli na podczerwień to zwrot w kierunku ogrzewania bezemisyjnego, które nie zatruwa ciągle powietrza wypuszczaniem do atmosfery szkodliwych substancji.
- Redukcja dwutlenku węgla. Długie korzystanie z jednego egzemplarza paneli podczerwonych daje również szansę na zmniejszenie ilości CO₂ wydzielanego podczas produkcji urządzeń. Oprócz tego połączenie paneli na podczerwień z odnawialnymi źródłami energii, np. fotowoltaiką, także pozytywnie wpływa na redukcję gazów cieplarnianych.
Z czysto ekonomicznego punktu widzenia można stwierdzić, że jednorazowa inwestycja w montaż paneli podczerwonych jest jednocześnie drogą do oszczędzania pieniędzy w przyszłości, a przy okazji szansą dla odnowy środowiska naturalnego na naszej planecie.
Przyszłość ogrzewania
W kontekście zrównoważonego rozwoju technologicznego, a także pojawiających się nowych regulacji prawnych, jak chociażby najnowsze przepisy Unii Europejskiej w kwestii ograniczenia korzystania z pieców gazowych i węglowych, wizja wykorzystania ogrzewania na podczerwień staje się coraz bardziej kluczowa. W dobie technologii AI, przyszłość ogrzewania podczerwonego może być oparta na rozmaitych rozwiązaniach inteligentnego sterowania, które będzie uwzględniało optymalizację działania pod względem potrzeb użytkownika, warunków atmosferycznych czy kalkulacji stawek za energię elektryczną. Z pewnością można liczyć na pojawienie się hybrydowych rozwiązań łączących systemy gromadzenia energii odnawialnej (magazyny energii) z funkcjonowaniem systemu grzewczego. Producenci będą dążyli do jeszcze większej minimalizacji wykorzystania surowców do produkcji paneli, ale też zadbają o innowacyjne wykorzystanie procesu recyklingu tychże urządzeń.
Czy warto postawić na ekologiczne ogrzewanie podczerwone? Według nas jest to w tym momencie najlepsze rozwiązanie na rynku!