Ogrzewanie na podczerwień cieszy się coraz większą popularnością. Odznacza się ono bowiem wydajnością, bezpieczeństwem oraz uniwersalnością. Kompaktowe promienniki zmieszczą się nawet w niewielkiej łazience. O tym w dzisiejszym wpisie.
W dużym skrócie: jak działa ogrzewanie na podczerwień?
Ten system ogrzewania opiera się na prostej zasadzie – energia elektryczna jest konwertowana w promieniowanie podczerwone, które następnie jest emitowane na obiekty znajdujące się w danym pomieszczeniu. Uczucie ciepła jest natychmiastowe i zapewnia podobne odczucia co ekspozycja na światło słoneczne. Promienniki są szczególnie wydajne w małych wnętrzach, dlatego łazienka jest idealnym miejscem na ich instalację. Wykazano również, że ogrzewanie podczerwone zmniejsza ryzyko powstania grzyba, ponieważ skutecznie obniża poziom wilgoci.
Jak znaleźć miejsce na ogrzewanie na podczerwień w łazience?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje grzejników przeznaczonych do łazienek i toalet.
- Pierwsze z nich to promienniki krótkofalowe w formie wąskich długich lamp, które dają natychmiastowe ciepło w sekundę po włączeniu i używane są tyko na czas przebywania w łazience
- Drugie to promienniki długofalowe, czyli panele grzewcze, które sterowane są za pomocą termostatów na których ustawić można temperaturę, jaka ma być uzyskana w łazience i których zadaniem jest utrzymywania zadanej temperatury przez cały czas.
Różne rodzaje montażu ogrzewania na podczerwień w łazience
- promienniki długofalowe mogą zostać zamontowane zarówno na suficie jak i na ścianie, oba rozwiązania zapewnią skuteczne ogrzewanie, natomiast montaż na suficie jest zawsze polecany (nie tylko w łazience) ponieważ wtedy nie zajmujemy ściany, urządzenia stają się niewidoczne, a ciepło emitowane przez panele zamontowane na suficie rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu
- promienniki krótkofalowe z kolei montuje się na ścianie, przy takim miejscu montażu możliwie duża powierzchnia ciała osoby przebywającej w łazience jest wystawiona na odbiór ciepła, a tym samym efekt grzewczy jest lepszy niż w przypadku montażu na suficie – wtedy miejscem skupiającym ciepło jest głowa, w głowę robi się ciepło, a reszta ciała może być nie dogrzana.