Decydując się na miejsce, w którym będziemy mieszkać i żyć, nie zawsze mamy wpływ na sposób jego powstawania, od wbicia przysłowiowej łopaty w ziemię. Wybierając konkretny dom czy mieszkanie, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jak to miejsce dokładnie powstawało i czy jego standardy odpowiadają naszym wymaganiom. Często, w miarę użytkowania lokum, na jaw wychodzą pewne niedociągnięcia powstałe w procesie budowy. Jednym z takich defektów, który będzie miał ogromny wpływ na użytkowanie budynku, jest izolacja ścian. Co w sytuacji, kiedy w wyniku nieprawidłowego wykonania izolacji domu, mamy problem z zapewnieniem komfortu cieplnego w ogrzewanym budynku? Jakie ogrzewanie może pomóc rozwiązać nam ten problem?
Ogrzewanie podczerwienią
Odpowiedni dobór sposobu ogrzewania budynku uzależniamy od kilku kwestii. Jedną z tych istotniejszych jest sposób jego ocieplenia. Przy słabej izolacji ścian warto zastanowić się nad ogrzewaniem podczerwienią, które w sposób wydajny i efektywny pozwoli nam zadbać o ciepło w domu. W zależności od stopnia termoizolacji, w tym przypadku przy niskim standardzie energetycznym budynku, dobieramy odpowiednią moc grzewczą paneli (zwiększoną o ok. 10-20%), tak by były one w stanie ogrzać budynek. Odpowiednio dobrana moc paneli i ich prawidłowe rozmieszczenie będą mieć duży wpływ na koszty ponoszone w związku z ogrzewaniem budynku. Dodatkowo panele podczerwieni emitując ciepło, które rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu susząc ściany, a suche ściany lepiej izolują budynek niż ściany wilgotne, dzięki czemu już osiągamy wymierne oszczędności w porównaniu z innymi systemami grzewczymi.
Naprawiamy błędy innych
Niestety, nie każdy fachowiec jest dobry w tym, co robi. Nie wszystkie ekipy budowlane mogą poszczycić się długą listą zadowolonych klientów. Może się tak zdarzyć, że i my padniemy ofiarą niesolidnych fachowców i staniemy się użytkownikami budynku, którego izolacja pozostawia wiele do życzenia. Dzięki zastosowaniu ogrzewania podczerwienią będziemy w stanie ograniczyć koszty ogrzewania w porównaniu z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi, a przy tym zmniejszyć ilość emitowanych szkodliwych substancji. Wybierając konkretne modele paneli, weźmy również pod uwagę wysokość pomieszczeń, liczbę okien, a w końcu temperaturę, jaką chcemy docelowo uzyskać, tak by finalnie stworzyć system zapewniający jego użytkownikom komfort cieplny.
Jest wiele sytuacji budowlanych, na które nie mamy wpływu. Wady powstałe w czasie izolowania budynku trudno jest zniwelować, ale można próbować szkodliwość wynikającą z tego faktu ograniczyć do minimum. Na pewno pomoże w tym wybór odpowiedniego ogrzewania, które w efektywny i ekonomiczny sposób zadba o nasz komfort cieplny.