Decydując się na ogrzewanie panelami grzewczymi, oprócz tego, że inwestujemy w ogrzewanie bezpieczne dla zdrowia i środowiska, żegnamy się również z kaloryferami, znajdującymi zastosowanie w tradycyjnym ogrzewaniu konwekcyjnym. W przypadku ogrzewania podczerwienią ciepło emitowane jest przez panele grzewcze, które dzięki estetyce wykonania mogą stać się dodatkowym elementem dekoracyjnym naszego mieszkania czy biura.
Sam sposób montażu paneli grzewczych nie wymaga szczególnych zdolności: potrzebujemy nawiercić cztery otwory do umieszczenia uchwytów montażowych, na których panele zawisną. Trzeba jeszcze podpiąć je do termostatów i możemy już poczuć przyjemne ciepło rozchodzące się po pomieszczeniu.
Jak dobrać odpowiednie panele?
Odpowiednio dobrane panele grzewcze to gwarancja sukcesu ogrzewania na podczerwień. Dzięki odpowiedniemu doborowi parametrów i prawidłowemu umiejscowieniu urządzeń zoptymalizujemy wydajność i efektywność ogrzewania. Dobór mocy urządzeń i sposób ich montażu powinniśmy uzależnić od izolacji budynku oraz od wielkości i kubatury pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Niezależnie od tego, czy na ścianach wnętrz jest tynk, deska czy kartonowo-gipsowa płyta, możemy na nich umieścić panele. Najlepszy do umiejscowienia paneli jest sufit, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzenia grzewcze zamontować na ścianach. Jako podstawę do kalkulacji za potrzebowania energii przyjmujemy wartość 30 W na metr sześcienny kubatury każdego pomieszczenia.
Na co zwrócić uwagę, montując panele?
Optymalną przestrzenią dla umiejscowienia paneli grzewczych jest sufit. Dzięki takiemu wyborowi, użytkując pomieszczenie, nie widzimy urządzeń grzewczych, a puste ściany możemy zagospodarować w inny sposób. Ponadto ciepło przy montażu paneli na suficie rozchodzi się po całym pomieszczeniu w bardzo równomierny sposób, docierając w pierwszej kolejności do podłogi i podnosząc w przyjemny sposób jej temperaturę. Rozmieszczając panele, powinniśmy pamiętać o równomiernym rozłożeniu urządzeń, tak by całość stanowiła symetryczny układ.
Oczywiście odpowiednim miejscem będą również ściany, należy tylko zachować odpowiednią odległość od podłogi (ok. połowa wysokości ściany licząc od podłogi) i umieścić je, w miarę możliwości, dokładnie naprzeciwko najzimniejszej ściany, dla uzyskania optymalnego efektu równomiernego rozchodzenia się ciepła po całym pomieszczeniu oraz ogrzewania w pierwszym kroku najzimniejszej ściany.
Grzejnik IR na zewnętrznej ścianie
Jeśli z pewnych względów grzejnik nie może znaleźć się na przeciwko ściany najzimniejszej , można zawsze zamontować go na innej ścianie. Energia cieplna emitowana przez urządzenie będzie rozchodzić się równomiernie po całym pomieszczeniu i również uzyskamy efekt równego rozkładu ciepła w całym pomieszczeniu.
W sytuacji, kiedy wymagana jest możliwie najprostsza instalacja, atutem systemów grzewczych podczerwieni (paneli grzewczych) jest to, że każde urządzenie może być zasilane za pomocą podłączenia do zwykłego gniazdka, dzięki czemu nie trzeba wprowadzać drastycznych zmian w instalacji elektrycznej.
Czego należy bezwzględnie unikać?
Istnieje kilka wskazówek, których należy przestrzegać bezwzględnie, niezależnie od planowanego umiejscowienia grzejników. Warto pamiętać o tym, aby nie zasłaniać grzejników meblami, ani innymi sprzętami, ani firankami, jako że będzie to prowadzić do zablokowania równomiernego rozchodzenia się ciepła. To samo dotyczy innych elementów wyposażania wnętrz.
O czym pamiętać, montując panele w kuchni lub łazience?
W pomieszczeniach użytkowych, takich jak kuchnia lub łazienka, system ogrzewania może być narażony na działanie wysokiego poziomu wilgoci, zmiennych temperatur i innych szkodliwych czynników. Z tego względu poleca się wybór modeli wodoszczelnych lub zaplanowanie ich umiejscowienia w ten sposób, aby niemożliwy był jakikolwiek kontakt z wodą. Firma Global produkuje panele wodoszczelne w klasie IP44, co czyni jest bezpiecznymi przy kontakcie z wilgocią.
Od odpowiedniego umiejscowienia paneli grzewczych zależy efektywność całego ogrzewania. Dlatego tak ważne są wskazówki dotyczące ich montażu i właściwego usytuowania. Decydując się na panele, możemy mieć pewność, że nasze ogrzewanie jest zdrowe, komfortowe i ekologiczne, a sposób ich montażu jest jednym z elementów zachęcających do wyboru tego rodzaju pozyskiwania ciepła.
Zamawiając panele grzewcze w Global, nie musisz martwić się o ich montaż. Na życzenie klienta świadczymy kompleksową obsługę, obejmującą także podłączenie urządzeń do instalacji – https://global-online.pl/panele-grzewcze/.