Panele grzewcze podczerwieni to długofalowe promienniki ciepła, które znajdują zastosowanie jako podstawowy system ogrzewania w domach, mieszkaniach, lokalach użytkowych oraz ogólnie w każdym typie budownictwa mieszkaniowego. To alternatywne do tradycyjnego sposobu pozyskiwania ciepła rozwiązanie, które ogrzewa nasz dom w sposób wydajny, bezpieczny, z poszanowaniem ludzkiego zdrowia i środowiska naturalnego.
Mechanizm ich funkcjonowania polega na emisji ciepła falowego, które dociera do ścian i przedmiotów, suszy je oraz nagrzewa, a ogrzewanie powietrza następuje wtórnie – od ciepłych ścian. Dodatkowo emitowane przez panele grzewcze fale docierają bezpośrednio do ciała, wywołując uczucie kojącego ciepła i komfortu. Ponadto urządzenia te, montowane zarówno na suficie, jak i na ścianach budynku, gwarantują równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu, a co za tym idzie – również wyższy komfort cieplny osób przebywających w pomieszczeniu. Nie dziwi więc fakt, że ze względu na wiele korzyści, które daje ogrzewanie panelami na podczerwień, technologia ta staje się coraz bardziej popularna.
Aby ogrzewanie panelami grzewczymi było efektywne, podczas ich doboru należy zwrócić uwagę na kilka czynników i dopasować rodzaj urządzeń między innymi do zapotrzebowania budynku na ciepło, czy rodzaju ogrzewanych pomieszczeń. W dalszej części artykułu opisujemy, jakie aspekty są ważne podczas wyboru paneli do ogrzewania.
Czym kierować się przy wyborze paneli grzewczych?
Osoby decydujące się na ogrzewanie panelami grzewczymi, powinny zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, od których uzależniony jest wybór konkretnych urządzeń i sposób ich instalacji. Przede wszystkim dobór paneli uzależniony jest od rodzaju ogrzewanego budynku i jego zapotrzebowania na ciepło. Z tym zagadnieniem są bezpośrednio związane takie aspekty jak liczba okien w budynku, ekspozycja ścian zewnętrznych oraz rodzaj i grubość zastosowanej izolacji. Budynki, które są dobrze ocieplone i posiadają szczelną stolarkę okienną i drzwiową, wykazują mniejsze straty ciepła, a co za tym idzie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania takiego budynku będzie niższe.
Zasadniczą kwestią jest również kubatura pomieszczenia, czyli wielkość przestrzeni do ogrzewania – im większa, tym więcej energii potrzebujemy do ogrzania takiego pomieszczenia. To od tych czynników uzależnimy dobór mocy urządzeń grzewczych. Warto więc przed zakupem promienników ciepła dokonać analizy zapotrzebowania na energię grzewczą pomieszczenia, w którym chcemy zainstalować urządzenie. Nieprawidłowy dobór mocy może spowodować, że pomieszczenie nie będzie wystarczająco dogrzane i nie zapewnimy komfortu cieplnego użytkownikom. Z kolei wybranie przewymiarowanej instalacji o zbyt dużej mocy to niepotrzebny wydatek, dlatego warto odpowiednio dobrać moc urządzenia.
Promienniki podczerwieni – co powinno nas zainteresować?
Przed zakupem promienników ciepła należy również zwrócić uwagę na to, jakie zastosowanie będzie miał wykorzystany przez nas panel grzewczy. Czy ogrzewanie podczerwienią będzie stanowiło podstawowy system dostarczania ciepła do domu czy będzie tylko ogrzewaniem uzupełniającym? Ważne jest również, jaki rodzaj pomieszczenia będzie ogrzewał panel grzewczy – czy będzie to łazienka, salon, korytarz, czy może pokój dziecka. I wreszcie, zastanówmy się, jakie temperatury będziemy chcieli uzyskać w okresie grzewczym, aby wybrany model urządzenia sprostał naszym wymaganiom. To zasadnicze pytania, które należy sobie zadać przed wyborem konkretnych modeli paneli.
Ponadto, decydując się na panele grzewcze jako podstawowy lub uzupełniający rodzaj ogrzewania naszego domu, pamiętajmy o wydajności systemu w ramach każdej z tych konfiguracji. Przykładowo, jeśli zastosujemy panele jako system wspomagający do używanego kominka, mogą okazać się zbyt słabe do utrzymania pożądanego komfortu wtedy, kiedy kominek wygaśnie. W takiej sytuacji lepiej nabyć panele skonfigurowane jako główny system grzewczy. Czynniki te są niezwykle ważne, by zapewnić osobom przebywającym w ogrzewanych pomieszczeniach pożądany komfort cieplny. Warto również wybrać panele grzewcze o wysokiej wydajności energetycznej, aby zmniejszyć koszty ogrzewania i zminimalizować ich wpływ na środowisko.
Zaplanuj dogodne miejsce instalacji paneli
Niewątpliwym atutem paneli grzewczych jest łatwość ich aranżacji we wnętrzu, dająca oszczędność miejsca. Wyróżniamy kilka typów paneli na podczerwień, ze względu na miejsce ich montażu: panele ścienne, sufitowe oraz wolnostojące. Przed zakupem powinniśmy zdecydować, w jakim miejscu najlepiej będzie wkomponować panele i na tej podstawie wybrać ich rodzaj, odpowiednio dopasowując urządzenia do indywidualnego charakteru wnętrza i jego przeznaczenia.
Postaw na sprawdzonych producentów i instalatorów
Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz produkt wysokiej jakości, który spełni Twoje oczekiwania, przed zakupem paneli grzewczych warto sprawdzić opinie użytkowników i na ich podstawie wybrać renomowaną markę, a montaż zlecić sprawdzonej firmie, która ma doświadczenie w tego typu instalacjach. Wybierając panele na podczerwień w Global, otrzymasz nie tylko profesjonalne doradztwo na etapie doboru urządzeń grzewczych oraz fachowy montaż, ale również 10-letnią gwarancję jakości i wytrzymałości instalowanych urządzeń polskiego producenta.