Oprócz samych urządzeń grzewczych do w pełni sprawnej instalacji potrzebny jest także termostat. Dzięki niemu temperatura w danym pomieszczeniu może utrzymywać się na stałym poziomie, co sprawia, że termostat jest bardzo ważną częścią całej instalacji grzewczej. Od jego sprawności i jakości zależy bowiem działanie paneli infrared. Pojawia się więc pytanie o to, jakie aspekty uwzględnić przy wyborze termostatu.
Najważniejsze parametry termostatów
W przypadku termostatów warto zwrócić uwagę na histerezę. Jest to stopień opóźnienia w reakcji na czynnik zewnętrzny. W przypadku termostatów oznacza to poziom powyżej ustalonej temperatury, w którym termostat wyłączy panele grzewcze. Innymi słowy, histereza termostatu informuje użytkownika, jak czuły jest jego pomiar. Oznacza to, że im mniejsza histereza, tym dokładniejszy pomiar termostatu.
Kolejnym rzeczą, którą powinno wziąć się pod uwagę jest rodzaj zasilania. Wybierając zasilanie bateryjne, zyskuje się możliwość podtrzymania działania termostatu w przypadku zaniku napięcia. Jest to odpowiednia opcja dla osób chcących zabezpieczyć się na taką ewentualność i zyskać pewien stopień niezależności swojej instalacji grzewczej.
Przy wybieraniu odpowiedniego termostatu warto sprawdzać, czy dane urządzenie ma możliwość ustawienia różnych poziomów temperatury, a więc, czy jest ono programowalne. Większa liczba programów, które można ustawić, pozwoli na odpowiednie regulowanie temperatury w zależności od potrzeb i preferencji. Dzięki temu termostat może okazać się bardziej przydatny i uniwersalny.
Aby termostat nie był codziennym utrudnieniem, powinien także być łatwy w obsłudze. Sposób jego użytkowania powinien być intuicyjny dla wszystkich osób, które potencjalnie mogą z niego korzystać. Wymieniając rzeczy, na które powinno się zwracać uwagę, nie można zapomnieć o jeszcze jednym elemencie. Dla funkcjonowania termostatu ważne jest możliwe obciążenie, które jest w stanie przyjąć. Jeśli termostat ma duży poziom możliwego obciążenia, wtedy istnieje opcja podłączenia do niego paneli grzewczych o większej mocy. Natomiast w przypadku niskiego poziomu obciążenia konieczne okazać się może zainstalowanie tzw. stycznika, czyli przekaźnika, co pociągnie za sobą dodatkowe koszty.
Może się wydawać, że wybór termostatu to prosta sprawa. Okazuje się jednak, że jest co najmniej kilka rzeczy, które powinno się wziąć pod uwagę. Wiele zależy od potrzeb danego użytkownika, od miejsca i pomieszczenia, w którym termostat ma zostać umieszczony oraz od osobistych preferencji.