Energia elektryczna może być wykorzystywana w różnego rodzaju urządzeniach grzewczych. Wśród nich znajdziemy kotły grzewcze, elektryczne urządzenia akumulacyjne czy też ogrzewanie podłogowe. Do grupy elektrycznych urządzeń grzewczych należy zaliczyć także ogrzewanie na podczerwień. Mimo że wszystkie te urządzenia wykorzystują prąd, między ogrzewaniem na podczerwień a zwykłym ogrzewaniem elektrycznym istnieją różnice.
Ogrzewanie elektryczne – jakie urządzenie wybrać?
Chcąc ogrzewać mieszkanie energią elektryczną, koniecznością będzie wybór spośród wszystkich możliwości. „Zwykłe” ogrzewanie, niezależnie na jakie urządzenie się zdecydujemy, charakteryzuje się następującymi cechami. Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne – urządzenia akumulacyjne są ciężkie i zajmują dużo miejsca, wymagają bardzo dużo mocy oraz instalacji trójfazowego. Innym rozwiązaniem są kotły elektryczne których zakup wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Wymagają one również zasilania trójfazowego. Jeszcze jedną możliwością jest ogrzewanie podłogowe. Wadą tego typu ogrzewania jest bardzo duża bezwładność cieplna, co oznacza, że nagrzanie się pomieszczenia wymaga bardzo dużo czasu niż w przypadku innych urządzeń.
Wszystkie powyższe urządzenia należą do grupy urządzeń grzewczych konwekcyjnych, ogrzewających bezpośrednio powietrze, które to szybko się wychładza i trzeba dostarczać do pomieszczeń dużych ilości energii. Dlatego też powyższe urządzenia grzewcze nie należą do ekonomicznych.
Czy technologia podczerwieni jest lepszym odpowiednikiem elektrycznego sposobu ogrzewania?
Urządzenia wykorzystujące technologię podczerwieni także wymagają energii elektrycznej. To rozwiązanie posiada niewątpliwe zalety, których brak powyższym urządzeniom (bezgłośna praca, ładny estetyczny wygląd, niewysoki koszt zakupy, brak wymogu trójfazowej instalacji, niskie koszty ogrzewania), jednocześnie wybierając je unikniemy wad, które posiadają powyższe urządzenia grzewcze (główna to wysokie koszty ogrzewania). Panele grzewcze na podczerwień, w odróżnieniu od kotłów elektrycznych i urządzeń akumulacyjnych, nie zajmują tyle przestrzeni, ponieważ dzięki budowie bardzo łatwo je wkomponować w dane pomieszczenie. Jednak największą przewagą ogrzewania podczerwienią jest sama technologia ogrzewania, która polega na emisji ciepła, które dociera do przedmiotów i ścian nie ogrzewając bezpośrednio powietrza, a dopiero wtórnie od ciepłych ścian. Dzięki temu pożądany efekt grzewczy uzyskujemy przy mniejszym o połowę w stosunku do powyższych urządzeń nakładzie energii.