Wykorzystanie podczerwieni w urządzeniach grzewczych jest rozwiązaniem używanym w różnych miejscach. Mimo jego szerokiego zastosowania wokół technologii ogrzewania na podczerwień powstało wiele mitów. Kilka z nich zostało omówionych i wyjaśnionych poniżej.
Mit 1: Ogrzewanie podczerwone jest szkodliwe dla zdrowia
Wykorzystanie fal podczerwonych nie szkodzi zdrowiu. Wręcz przeciwnie, podkreśla się ich pozytywny wpływ na zdrowie. Technologia ogrzewania oparta na falach podczerwonych jest całkowicie bezpieczna. Dodatkowo, ciepło wydzielane w ten sposób niesie ze sobą efekt wellness, co oznacza, że wpływa pozytywnie na samopoczucie. Ten efekt jest wynikiem sposobu działania ogrzewania na podczerwień. Fale, które emituje panel grzewczy, nie ogrzewają powietrza tak jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Docierają za to bezpośrednio do ciała człowieka, co jest odczuwane jako przyjemniejsze niż ogrzewanie wywołane konwekcją. Dodatkowo warto wspomnieć, że dla osób z alergią fale podczerwone okazują się odpowiedniejsze niż konwekcja, która powoduje ogrzewanie powietrza. Co skutkuje cyrkulacją powietrza i wzbijanie kurze, co z kolei przy ogrzewaniu podczerwienią nie występuje.
Mit 2: Ogrzewanie oparte na falach podczerwonych sprawdza się tylko w mieszkaniach
Nie jest to prawda, ponieważ urządzenia wykorzystujące fale podczerwone do ogrzewania nadają się także do zastosowania w halach, biurach, warsztatach, a także w restauracjach lub hotelach. Wynika to z faktu, że ogrzewanie falami podczerwonymi jest efektywne, a wykorzystując panele grzewcze lub promienniki, minimalizujemy straty ciepła. W przypadku promienników sprawdzają się one także na otwartych przestrzeniach.
Mit 3: Korzystanie z urządzeń emitujących fale podczerwone jest niebezpieczne
Użytkowanie urządzeń, takich jak panele grzewcze czy promienniki ciepła, nie stanowi zagrożenia dla użytkowników, jeśli, tak jak w przypadku firmy Global, posiadają one certyfikat jakości TÜV oraz są wykonane we właściwy sposób. Także montowanie tego typu urządzeń nie jest skomplikowane i nie powoduje zagrożeń. Panele grzewcze i promienniki są zbudowane z odpowiednich materiałów, a w procesie produkcji dba się o to, aby temperatura przez nie emitowana nie stanowiła zagrożenia dla użytkowników.
Mit 4: Ogrzewanie falami podczerwonymi nie jest ekologiczne
System ogrzewania oparty o tę technologię można określić jako ekologiczne, ponieważ nie emituje on żadnych szkodliwych substancji. Może się on także przyczynić do mniejszego zużycia energii, ponieważ ciepło jest wytwarzane i zużywane w tym samym miejscu. Dodatkowo panele grzewcze podczerwieni wpisują się w aktualny trend odnawialnych źródeł energii – coraz bardziej popularne staje się łączenie instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym można produkować własny prąd, z panelami grzewczymi zasilanymi własnym prądem, a stąd już tylko krok do niezależności energetycznej.