W dobie nieustannie rosnących cen za energię elektryczną, gaz i paliwa stałe, niezależność energetyczna wydaje się być celem samym w sobie. Rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak instalacje fotowoltaiczne, sprawił, że pojawiła się potrzeba efektywnego magazynowania energii, którą następnie można wykorzystać m.in. do ogrzewania pomieszczeń. Stosując jednocześnie, ekologiczne i energooszczędne, panele grzewcze mamy możliwość uzyskania całkowitej niezależności energetycznej. Jednocześnie zapewniamy sobie pełen komfort cieplny, w okresach obniżonych temperatur. A wszystko to w sposób ekologiczny.
Czym jest niezależność energetyczna?
Myśląc o niezależności energetycznej zazwyczaj rozważa się ją w dwóch perspektywach. Pierwsza z nich to niezależność fizyczna, która odnosi się do tego, że przestajemy być uzależnieni od dostaw energii i mediów od zewnętrznych dystrybutorów. Nie musimy się martwić przerwami w dostawach. Druga perspektywa, z kolei, odnosi się do niezależności finansowej, a więc od uwolnienia się od wysokich rachunków, które zmuszeni jesteśmy opłacać co miesiąc.
Magazynowanie energii było i jest celem naukowców już od kilkunastu lat. Takie rozwiązanie ma być korzystne zarówno dla Nas, jak i dla środowiska. Rozwój fotowoltaiki tylko przyśpieszył ten proces. Nacisk na rozwój magazynów energii kładą również rządy, ustanawiając nowe regulacje prawne. I tak w Polsce z jednej strony pełnią one rolę osłonową dla sieci energetycznej, która nieprzystosowana jest do fotowoltaiki, a z drugiej zapewniają zyski dystrybutorom, co nie zawsze jest w interesie prosumenta, bowiem dostawca jednocześnie zarabia na jego domowej inwestycji.
Według obowiązujących dotychczas zasad, nadwyżka prądu była w całości oddawana do sieci, która dla klienta była swego rodzaju magazynem energii na przyszłość. Następnie prosument odbierał 80 proc. wyprodukowanego wcześniej prądu, kiedy go potrzebował.
Czym są magazyny energii?
Pierwszymi magazynami energii były elektrownie szczytowo – pompowe. Instalacje fotowoltaiczne, z kolei wymagają innego rodzaju magazynu. I tutaj, do najpopularniejszych należą te litowo – jonowe, których sprawność w gromadzeniu energii wynosi aż 80 proc. Charakteryzują się one solidną gęstością mocy, a to z kolei pozwala nawet małej jednostce ładowanie tzw. dużym prądem, a także posiadają dużą ilość cykli ładowania i rozładowywania, co z kolei przekłada się na dużą żywotność urządzenia.
Oprócz magazynów litowo – jonowych możemy znaleźć także litowo-żelazowo-fosforanowa, kwasowo-ołowiowe, żelowe oraz AGM. Wszystkie one mają swoje wady i zalety.
Standard energetyczny nowych budynków
1 stycznia 2021 wszedł w życie nowy standard energetyczny, który premiuje energię pierwotną i faworyzuje fotowoltaikę. Jeżeli więc, jesteśmy na etapie projektowania własnego nowego domu, musimy przestrzegać nowych warunków technicznych, zgodnie z którymi musimy budować budynki o bardzo dobrej izolacji cieplnej, by w efekcie wymagały one niższego nakładu energii pierwotnej. Fotowoltaika i panele grzewcze pozwalają dodatkowo spełnić wymogi standardu WT 2021. Oczywiście, aby móc dopełnić obowiązków, możemy skorzystać z różnego rodzaju ulg i dofinansowań, które sprawiają, że zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi nieustannie rośnie.
Niezależność ekonomiczna dzięki fotowoltaice
Panele fotowoltaiczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd nawet o około 80-90%, co oczywiście przekłada się na dużą niezależność finansową prosumenta. Sama w nie inwestycja zwraca się najczęściej w ciągu kolejnych pięciu lat, w zależności od zapotrzebowania na prąd, a czas jej działania szacuje się na ponad 25 lat. Dodatkowo instalacja fotowoltaiczna, o mocy odpowiednio dopasowanej do zapotrzebowania na energię elektryczną dostarcza jej znacznie większą ilość, która jest niezbędna do zasilania wszystkich urządzeń znajdujących się w danym budynku. W efekcie, użytkownik może korzystać z wyprodukowanego przez siebie prądu nie tylko na bieżąco np. zimą, ale także i wówczas, gdy zapotrzebowanie rośnie z uwagi np. na włączone ogrzewanie elektryczne w okresie jesienno – zimowym. Każda oszczędność, którą zyskamy, stosując panele fotowoltaiczne, wpływa na spadek kosztów, a także możliwość zastosowania różnych urządzeń grzewczych, również tych wykorzystujących energię elektryczną. Zwrot instalacji fotowoltaicznej jest, nie tylko odzyskaniem zainwestowanych w nią nakładów finansowych, ale przede wszystkim możliwością zyskania znacznych oszczędności, szczególnie w okresie grzewczym.
Decydując się na zakup fotowoltaiki zyskujemy jeszcze jedną rzecz. Mowa oczywiście o możliwości odliczenia instalacji od podatku. W tym miejscu warto jednak nadmienić, że mogą to zrobić wyłącznie te osoby, które zamontowały panele zarówno na dachu własnego domu lub też innych budynkach, pod warunkiem, że pozwala ona na zasilanie wyłącznie budynku mieszkalnego. Łączna kwota wydatków, które można wydać na instalacje nie można przekroczyć 53 tysięcy złotych na osobę. Limit ten pozostaje niezmienny. Podatnik ma 6 lat na rozliczenie, począwszy od roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z panelami fotowoltaicznymi.
Tanie i ekologiczne ogrzewanie domu dzięki fotowoltaice i panelom grzewczym
Przejście na własny magazyn energii będzie szczególnie korzystne dla posiadaczy ogrzewania elektrycznego i nie oznacza to wcale, że całą wyprodukowaną nadwyżkę przeznaczymy na ten cel. Wszystko zależy od tego, jaki typ ogrzewania mamy zainstalowany w domu. Jeżeli posiadamy tradycyjne grzejniki elektryczne, wówczas możemy spodziewać się tego, że ich użytkowanie może nieść za sobą wysokie koszty, a co za tym idzie i rachunki za prąd będą wyższe. Co innego zaś, gdy zakupimy panele grzewcze,które są rozwiązaniem nie tylko energooszczędnym, ale również eleganckim i ekologicznym. Będą one pasować do wystroju każdego wnętrza. Ich zastosowanie, pozwala na szybkie ogrzanie pomieszczeń i poprawę komfortu termicznego w krótkim czasie.
Systemy fotowoltaiczne stanowią idealne połączenie z systemami ogrzewania na podczerwień, które budowane są na bazie paneli grzewczych. Dzięki nim, nie ma konieczności, szczególnie na etapie projektowym, budowania miejsca na kotłownię w domu, czy też prowadzenia dodatkowej instalacji, a oprócz tego panele grzewcze zapewniają:
- Wysoką wydajność, szczególnie w ocieplonych i dobrze izolowanych budynkach.
- Natychmiastowy komfort.
- Zdrowe i przyjemne ciepło.
- Łatwą i szybką regulację.
- Niski koszt zakupu eksploatacji.
- Łatwy montaż.
- Możliwość uzyskania dotacji i skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
a oprócz tego:
- Zajmują niewiele miejsca.
- Można je montować w każdym pokoju, w tym również w łazience, w kuchni, a nawet na suficie.
Panele grzewcze mają wiele zalet, przy jednoczesnym wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej uzyskujemy niemal stuprocentową niezależność energetyczną, aczkolwiek warto nadmienić, że należy dodatkowo zakupić urządzenia ogrzewania wody, ponieważ panele nie posiadają CWU. Ta jedna „wada” nie powinna nas jednak zniechęcić od inwestycji w fotowoltaikę i ogrzewanie elektryczne.
Stosując panele grzewcze i fotowoltaikę zapewniamy sobie niezależność energetyczną i komfort cieplny przez cały rok, a rachunki za prąd nie będą nam straszne. A jeżeli same panele grzewcze to dla nas za mało, do ogrzewania pomieszczeń warto zastosować także promienniki ciepła, które są rozwiązaniem idealnie sprowadzającym się doraźnie. Modele wodoodporne, nie dość, że zapewniają natychmiastowe ciepło, sprawdzą się zarówno na tarasie, podczas chłodnych wieczorów, a także w miejscach, których nie ma potrzeby ogrzewać 24h na dobę, np. garaż.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o promiennikach ciepła i panelach grzewczych lub jesteście zainteresowani ich zakupem, lup po prostu macie dodatkowe pytania. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami.