Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania odpowiednim dla zoptymalizowania jego kosztów eksploatacji czy sugerując się komfortem podczas jego użytkowania oraz wpływem, jaki ma na nasze zdrowie, stajemy przed wyborem między tradycyjnymi metodami ogrzewania a ogrzewaniem przy wykorzystaniu promienników podczerwieni. Ogrzewanie konwekcyjne jest tradycyjnym modelem ogrzewania, natomiast pozyskiwanie ciepła za pomocą podczerwieni to metoda stosunkowo innowacyjna, zyskująca coraz więcej zwolenników. Spróbujmy zastanowić się nad najistotniejszymi różnicami występującymi pomiędzy ogrzewaniem konwekcyjnym a pozyskiwaniem ciepła podczerwienią.
Różnice temperatur
Ogrzewając tradycyjnie, czyli za pomocą grzejników, nośnikiem ciepła jest powietrze, które ogrzane wędruje ku górze, tam ulega schłodzeniu i opada w dół. Ciągła cyrkulacja powietrza sprawia, ze jest ono cieplejsze pod sufitem, a chłodniejsze nad podłogą. Różnica między tymi dwoma temperaturami może sięgać nawet 10°C. Inaczej jest w przypadku ogrzewania promiennikiem podczerwieni, gdzie ogrzewane są bezpośrednio ściany, sufit, podłoga i osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu, które oddają zakumulowane ciepło z powrotem do pomieszczenia, zapewniając tym samym małe zróżnicowanie temperatur, nieprzekraczające 2°C. To znaczna różnica w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem konwekcyjnym. Dzięki temu, że ogrzewane są ściany, które oddają ciepło do pomieszczenia, a nie bezpośrednio powietrze, uzyskujemy pożądany komfort termiczny przy mniejszym zużyciu energii.
Zdrowie i dobre samopoczucie
W pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią tworzy się korzystny dla naszego organizmu mikroklimat. W przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego nie mamy tu cyrkulacji powietrza, stąd w powietrzu nie unoszą się pyłki, kurz, bakterie i inne cząsteczki utrudniające oddychanie i szczególnie groźne dla alergików. Ponadto powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią nie ulega wysuszeniu tak, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania kaloryferami i tym samym korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe.
Komfort cieplny
W odróżnieniu od tradycyjnego ogrzewania, w pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią, za sprawą szybkiego wyrównania temperatur, odczuwamy lepszy komfort cieplny, dzięki czemu przyjemne ciepło odczuwamy na całym ciele i unikamy zjawiska „zimnych nóg” i „gorących głów” występujących przy ogrzewaniu konwekcyjnym. Decydując się na konkretny model ogrzewania, powinniśmy przeanalizować wszystkie istotne różnice występujące między tradycyjnym sposobem ogrzewania a ogrzewaniem podczerwienią i wybrać ten, który jest oszczędny, przyjazny środowisku i dobrze wpływa na nasze zdrowie.