Jakie są najważniejsze różnice między ogrzewaniem konwekcyjnym a ogrzewaniem na podczerwień?
Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania, stajemy przed wyborem między tradycyjnymi metodami ogrzewania a ogrzewaniem przy wykorzystaniu promienników podczerwieni.
- Ogrzewanie konwekcyjne jest tradycyjnym modelem ogrzewania.
- Pozyskiwanie ciepła za pomocą podczerwieni to metoda stosunkowo nowa, zyskująca coraz więcej zwolenników.
Spróbujmy zastanowić się nad najistotniejszymi różnicami występującymi pomiędzy ogrzewaniem konwekcyjnym a pozyskiwaniem ciepła podczerwienią.
Różnice temperatur
W ogrzewaniu tradycyjnym, czyli za pomocą grzejników, nośnikiem ciepła jest powietrze, które ogrzane wędruje ku górze, tam ulega schłodzeniu i opada. Ciągła cyrkulacja powietrza sprawia, że jest ono cieplejsze pod sufitem, a chłodniejsze nad podłogą. Różnica między tymi dwoma temperaturami może sięgać nawet 10°C. Inaczej jest w przypadku ogrzewania promiennikiem podczerwieni, gdzie ogrzewane są bezpośrednio ściany, sufit, podłoga i osoby czy zwierzęta znajdujące się w danym pomieszczeniu. ściany i przedmioty oddają zakumulowane ciepło z powrotem do pomieszczenia, zapewniając tym samym małe zróżnicowanie temperatur, nieprzekraczające 2°C. To znaczna różnica w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem konwekcyjnym. Dzięki temu, że ogrzewane są ściany, które oddają ciepło do pomieszczenia, uzyskujemy pożądany komfort termiczny przy mniejszym zużyciu energii.
Zdrowie i dobre samopoczucie
W pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią tworzy się korzystny dla naszego organizmu mikroklimat. W przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego nie mamy tu cyrkulacji powietrza, stąd w powietrzu nie unoszą się pyłki, kurz, bakterie i inne cząsteczki utrudniające oddychanie i szczególnie groźne dla alergików. Ponadto powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią nie ulega wysuszeniu tak, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania kaloryferami i tym samym korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe.
Komfort cieplny
W odróżnieniu od tradycyjnego ogrzewania w pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią, za sprawą szybkiego wyrównania temperatur, odczuwamy lepszy komfort cieplny, dzięki czemu przyjemne ciepło rozchodzi się po całym ciele i unikamy zjawiska „zimnych nóg” i „gorących głów” (występującego przy ogrzewaniu konwekcyjnym). Decydując się na konkretny model ogrzewania, powinniśmy przeanalizować wszystkie istotne różnice występujące między tradycyjnym sposobem ogrzewania a ogrzewaniem podczerwienią i wybrać ten, który jest oszczędny, przyjazny środowisku i dobrze wpływa na nasze zdrowie.
Większa efektywność
Promienniki na podczerwień ogrzewają bezpośrednio przedmioty a także ludzi, dzięki czemu odczuwanie ciepła jest bardzo szybkie. Zapewnia to domownikom komfort termiczny, a także pozwala uniknąć długiego oczekiwania na nagrzewanie pomieszczeń.
Estetyka i możliwość dopasowania
Promienniki na podczerwień są kompaktowe oraz dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. W ten sposób można z łatwością dopasować je do wystroju wnętrza. Mają prostą budowę, dlatego nie wpływają na aranżację przestrzeni. Niektóre modele można wykorzystać nawet jako dekoracje (firma Global oferuje promienniki z nadrukami dowolnych motywów). Klient może zdecydować się na dowolny wybrany przez sibie motyw nadrukowany na promienniku.
Łatwość montażu
Promienniki na podczerwień nie wymagają żadnych specjalistycznych narzędzi i materiałów podczas instalacji. Chociaż ich montaż warto powierzyć ekspertom, to kupujący może również przeprowadzić go samodzielnie. W przeciwieństwie do pompy ciepła lub kotła grzewczego ten typ ogrzewania nie wymaga dodatkowej przestrzeni (schowka, kotłowni, pomieszczenia gospodarczego).
Energooszczędność i ekologia
Promienniki bezpośrednio ogrzewają dane pomieszczenie, dlatego potrzebują mniej energii niż tradycyjne metody ogrzewania do zapewnienia tego samego poziomu komfortu termicznego. Grzejniki na podczerwień są również wyposażone w termostaty, które automatycznie kontrolują temperaturę w zależności od ustawień wprowadzonych przez domowników. Oznacza to, że w ciągu dnia temperatura może być automatycznie obniżana, a nocą – zwiększana.
Uniwersalność
Promienniki na podczerwień można stosować jako główne lub dodatkowe źródło ogrzewania — dostępne na życzenie użytkownika w każdej chwili. W ten sposób wykorzystuje się je zarówno podczas sezonu grzewczego, jak i w okresach przejściowych. Tego typu grzejniki są uniwersalne również z tego względu, że można zamontować je w każdym pomieszczeniu, między innymi w łazience. Producenci oferują również modele przenośne do stosowania na zewnątrz. To świetne źródło ciepła na tarasie, balkonie lub w ogrodzie zimowym.