Wśród systemów ogrzewania są obecnie dostępne rozmaite rozwiązania. Spośród sposobów na uzyskanie energii cieplnej można wyróżnić między innymi ogrzewanie na podczerwień oraz urządzenia akumulacyjne, zwane też piecami akumulacyjnymi. Rozważając instalację jednego z tych systemów, warto wiedzieć więcej na temat zalet i wad obu z nich.
Ogrzewanie na podczerwień
Ta technologia, oparta na ogrzewaniu podczerwienią, powstała jako odpowiedź na współczesne potrzeby związane z zarządzaniem energią. Panele grzewcze emitujące ciepło falowe (podczerwone) pozwalają na ograniczenie strat cieplnych, które pojawiają się w przypadku ogrzewania konwekcyjnego (straty przesyłowe), ponieważ fale ciepła rozchodzą się równomiernie po całym pomieszczeniu, docierają wprost do przedmiotów oraz ścian a także ciała człowieka. Ponadto, takie rozwiązanie jest zdrowsze, ponieważ podczerwień, w odróżnieniu od konwekcji, nie powoduje ruchu powietrza, a tym samym nie unosi cząsteczek kurzu. Dlatego też ogrzewanie na podczerwień jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób z alergią. Ogrzewanie tego rodzaju nie wymaga też instalowania dużych i nieporęcznych urządzeń.
Panele grzewcze mają prostą konstrukcję o płaskiej eleganckiej i estetycznej powierzchni. Dzięki temu można dość łatwo wkomponować je w przestrzeń pomieszczenia, a nawet nadać im wymiar artystyczny, jeśli użytkownik zdecyduje się na ich dodatkowe ozdobienie. Warto pamiętać, że istnieje kilka rodzajów promieniowania podczerwonego. Rozróżnia się promieniowanie krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe. Do zastosowań domowych wykorzystuje się długą falę podczerwoną, urządzenia ją emitujące są urządzeniami nieświecącymi a emitowane przez nie ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu.
Piec akumulacyjny
Piece akumulacyjne dzielą się na dwa rodzaje: statyczne oraz dynamiczne. Wykorzystują one energię elektryczną, którą przemieniają na energię cieplną. Z tego powodu urządzenia te wymagają stworzenia odpowiedniej instalacji zasilającej, a także zwiększenia mocy przyłączeniowej. Piece złożone są z bloków akumulacyjnych, a dodatkowo posiadają materiał izolacyjny. W porównaniu z systemem opartym na ogrzewaniu podczerwienią charakteryzują się one dużo większymi gabarytami. Nie są tak poręczne jak panele grzewcze, a przy tym zdecydowanie więcej ważą. Oprócz tego nie na każdej ścianie będzie możliwe ich zamontowanie. Co ważne z punktu widzenia ekonomicznego, piece kumulacyjne to obecnie dość droga inwestycja. Cena pieca rośnie wraz z jego mocą, więc im większy metraż chcemy ogrzać, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Główną cechą odróżniającą piece akumulacyjne od innych urządzeń grzewczych jest to, że mają zdolność do przechowywania ciepła, które użytkownik, za pomocą odpowiedniego programowania, może wykorzystać w odpowiednim dla niego czasie. Niestety, jest to jednocześnie ich wada, ponieważ każda akumulacja oznacza stratę pewnej ilości zakumulowanego ciepła.
Piec akumulacyjny a ogrzewanie podczerwienią – porównanie
Zasadą działania pieców akumulacyjnych jest, jak sama nazwa wskazuje, akumulacja ciepła, czyli jego gromadzenie. To rozwiązanie uznaje się za korzystne, jeśli w danym domu korzysta się z dwóch taryf rozliczeniowych. Wówczas gromadzenie ciepła jest opłacalne jedynie wtedy, gdy ceny za energię elektryczną są najniższe, czyli w godzinach nocnych. Ponadto tego rodzaju piece stanowią dość spory wydatek, który nie zawsze daje gwarancję zwrotu. Jest to dokładne przeciwieństwo ogrzewania na podczerwień. Emitowane przez nie fale nie ogrzewają powietrza, ale oddziałują bezpośrednio na osoby i przedmioty znajdujące się wokół. Uczucie ciepła jest zapewnione niemalże natychmiastowo. Dzięki tego rodzaju ogrzewaniu temperatura, jaka zazwyczaj panuje w pomieszczeniu, może zostać obniżona nawet o jeden stopień bez powodowania jakiegokolwiek spadku komfortu termicznego u domowników. Oznacza to mniejszą ilość wymaganej energii, a tym samym oszczędności na rachunkach.
Dostosowanie do potrzeb użytkowników
Piece akumulacyjne są zazwyczaj wykorzystywane jako główne źródło ogrzewania, którego nie uzupełnia się żadnymi dodatkowymi instalacjami. Tymczasem urządzenia na podczerwień mogą być wykorzystywane zarówno jako docelowe źródło ogrzewania, a także w roli dodatku ogrzewającego jedynie wybrane pomieszczenia. Stosuje się je nawet do zapewniania ciepła na zewnątrz, czyli na balkonie lub tarasie.
Jak uczynić ogrzewanie na podczerwień jeszcze bardziej ekonomicznym?
Opłacalność zastosowania paneli na podczerwień będzie jeszcze większa, jeśli połączymy je z ekologicznymi metodami pozyskiwania energii, takimi jak fotowoltaika. Jest to nie tylko metoda zaoszczędzenia na rachunkach za prąd, ale również sposób na bardziej ekologiczne, przyjazne środowisku życie. W ten sposób dbamy nie tylko o stan naszego portfela, ale również o otoczenie wokół. Skorzystanie z paneli fotowoltaicznych staje się również bardziej opłacalne z uwagi na rozmaite programy rządowe, w ramach których można otrzymać atrakcyjne dofinansowania na realizację inwestycji. Bez względu na to, po jaki rodzaj ogrzewania sięgniemy, pamiętajmy o tym, że podstawą komfortu termicznego, niskich rachunków za ogrzewanie oraz dłuższej żywotności urządzeń jest przede wszystkim dobra izolacja termiczna budynku. O właściwe ocieplenie należy zawsze zadbać w pierwszej kolejności, jeszcze przed wyborem systemu ogrzewania.