Współcześnie, mówiąc o zużyciu energii, coraz częściej podejmuje się kwestię wolności energetycznej i ekologii. Pojawiają się głosy przekonujące do przechodzenia na odnawialne źródła energii. Czy jest sposób na to, aby połączyć jedno z drugim, dodatkowo obniżyć koszty oraz utrzymać efektywne ogrzewanie?
Okazuje się, że łącząc system ogrzewania na podczerwień z panelami fotowoltaicznymi, możemy znacznie usprawnić proces wytwarzania energii w naszym domu. Dla osób zastanawiających się, jak dokonać przejścia na alternatywne sposoby pozyskiwania energii i ogrzewania interesującym rozwiązaniem może być połączenie tych dwóch systemów.
Czym charakteryzuje się technologia fotowoltaiczna?
Fotowoltaika zwiększa wspomnianą już wolność energetyczną – dzięki panelom dom sam produkuje prąd. Panele nie muszą pokrywać całego zapotrzebowania na energię. Wystarczy, że dostarczą jedynie jej część, a już może to pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie rachunków. Pozyskaną energię wykorzystać można do różnych celów, na przykład do zasilania auta elektrycznego. Rozwiązania fotowoltaiczne są także technologią ekologiczną.
Łącząc ogrzewanie podczerwienią z fotowoltaiką, ważne jest to, aby właściwie dobrać moc paneli PV. Instalując ogrzewanie podczerwienią, zaleca się, aby najpierw (przez sezon grzewczy) obserwować faktyczne zużycie energii i na tej podstawie wybrać najbardziej odpowiedni zestaw paneli fotowoltaicznych. Dobrze zaplanowana inwestycja (która zwraca uwagę na czynniki takie jak wielkość domu, średnie zużycie energii i moc paneli PV) przyniesie zwrot kosztów już po kilku latach.
Dlaczego warto połączyć technologię podczerwieni z fotowoltaiką?
Połączenie tych dwóch technologii to sposób na zmniejszenie kosztów stałych. Dzieje się tak ponieważ obie technologie się dopełniają, a panele fotowoltaiczne bilansują wydatki związane z poborem prądu z instalacji sieciowej. Fotowoltaika daje również możliwość podtrzymywania pracy urządzeń w wypadku braku zasilania sieciowego. W efekcie zyskujemy także większą kontrolę nad zużywaną i pozyskiwaną energią. Łączenie alternatywnych metod pozyskiwania energii to rozwiązanie, które przez ekspertów oceniane jest jako najbardziej przyszłościowe. Sytuacja, w której przynajmniej częściowo samodzielnie można pozyskiwać prąd jest odpowiedzią na dotychczasowe rozwiązania, na których funkcjonowanie użytkownik niejednokrotnie nie miał większego wpływu.