Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu ogrzewania obiektu sakralnego, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. W kościołach często występują wysokie sufity i duże powierzchnie, co może utrudniać efektywne ogrzewanie przestrzeni, dlatego tak ważne jest, by wybrany system grzewczy radził sobie z takim wyzwaniem bez zarzutu.
Obiekty sakralne to wielkokubaturowe budynki, w których właściwy dobór sytemu ogrzewania jest szczególnie istotnym zagadnieniem pozwalającym na obniżenie kosztów zużywanej energii. Pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę zakupu i montażu urządzeń, ale także wartość finansową późniejszej eksploatacji, przeglądu i konserwacji systemu. Często ze względu na specyficzne usytuowanie budynku, jego dużą kubaturę, czy zabytkowy charakter obiektu, nie jest możliwe rozprowadzenie klasycznej instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku kościołów uzyskanie ciepła i zatrzymanie go na dole obiektu jest zadaniem trudnym, gdyż mowa o jednych z najwyższych i wielkokubaturowych budynków, w których mamy olbrzymią przestrzeń do ogrzania, niewykorzystywaną w sposób ciągły.
Klasyczne ogrzewanie konwekcyjne w przypadku tak przestronnych budynków jest po prostu niewydajne i nieopłacalne. Rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie innowacyjnej metody ogrzewania podczerwienią, które ogrzewając punktowo, pozwoli uniknąć niepotrzebnych strat ciepła i zaoszczędzić pieniądze. Dodatkowo cechy, takie jak łatwość montażu i możliwość ogrzewania określonych stref w budynku, powodują, że promienniki grzewcze wydają się być idealną odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest ogrzanie wielkokubaturowego obiektu sakralnego.
Jak to zadziała?
System ogrzewania podczerwienią nie ma sobie równych w miejscach, w których ludzie przebywają nieregularnie lub tylko na określonej przestrzeni. W przypadku obiektów sakralnych mamy możliwość ogrzania tylko części, w której gromadzą się wierni, bez konieczności ogrzewania np. konfesjonałów czy wejścia do kościoła. W tego typu obiektach szczególnie ważne jest to, by wydajnie ogrzewać jedynie wyznaczone strefy, a promienniki grzewcze właśnie na to pozwalają.
Ogrzewanie promiennikiem to pozyskiwanie ciepła praktycznie bez jego strat. Urządzenia nie nagrzewają powietrza, które unosi się ku górze, ale emitują ciepło i ogrzewają tylko powierzchnię, na którą promiennik jest nakierowany. Sam proces ogrzewania rozpoczyna się już w sekundę po włączeniu promienników, więc nie ma konieczności ich wcześniejszego uruchamiania, a tylko włączenia promienników w czasie wejścia do obiektu. Wybór ogrzewania podczerwienią pozwala zastosować określoną liczbę potrzebnych promienników, które będą ogrzewać tylko wykorzystywaną podczas określonych uroczystości, różnej wielkości powierzchnię.
Same zalety – dlaczego warto wybrać promienniki na podczerwień do ogrzewania kościoła?
Jedną spośród wielu zalet ogrzewania podczerwienią w budynkach sakralnych jest fakt, że ten rodzaj ogrzewania w żaden sposób nie wpływa na dyskomfort przebywających w obiekcie, bo nie ma tutaj hałasu, kurzenia czy zmian wilgotności powietrza. Istotnym argumentem jest to, że systemy ogrzewania na podczerwień zapewniają bezpieczne i ciche ogrzewanie, co jest ważne w przypadku kościołów, w których zachowanie ciszy i spokoju jest niezwykle istotne. Promienniki nie sprawiają również żadnych kłopotów samemu inwestorowi i nadają się do budynków wykonanych z różnych materiałów, w tym obiektów drewnianych.
Kolejny plus ogrzewania na podczerwień związany jest z długością bezawaryjnego działania urządzeń grzewczych. Żywotność elementów grzewczych (pozłacanych żarników) określa się na ok. 5000–7000 godzin pracy, a więc w sytuacji, kiedy promienniki pracują w ciągu tygodnia tylko przez kilkanaście godzin, mówimy tu o pracy przez długie lata bez konieczności ich wymiany. Natomiast sam promiennik składający się ze stalowej lub aluminiowej obudowy będzie służyć bezawaryjnie bardzo długo. Zestawiając to rozwiązanie z klasycznymi systemami grzewczymi, w aspekcie szybkości nagrzewania się pomieszczenia, promienniki na podczerwień mają ogromną przewagę. W kościołach jest to szczególnie ważne, ponieważ nie prowadzimy tam ogrzewania ciągłego, lecz chcemy w szybkim czasie podnieść temperaturę powietrza wewnątrz budynku bezpośrednio przed nabożeństwami.
Koszty ogrzewania na podczerwień
Wymieniając pozytywne aspekty związane z promiennikami cieplnymi, nie sposób nie wspomnieć o kwestii ekonomicznej. W porównaniu z innymi dostępnymi na rynku rozwiązaniami, ogrzewanie na podczerwień jest bardzo efektywne i energooszczędne. Systemy te wykorzystują promieniowanie podczerwone do ogrzewania ludzi i przedmiotów w pomieszczeniu, co prowadzi do szybszego i bardziej jednolitego rozprowadzenia ciepła, a tym samym do obniżenia kosztów ogrzewania.
Specyfika budynków sakralnych decyduje o tym, że zagadnienie doboru konkretnego modelu ogrzewania należy potraktować ze szczególną starannością. Wybór ogrzewania podczerwienią to nie tylko wysoka skuteczność i oszczędność w pozyskiwaniu ciepła, ale i walory estetyczne, które w takich miejscach są również istotnym czynnikiem. Dodatkowo należy zweryfikować, czy kościół lub inny budynek sakralny podlega pod ochronę konserwatora zabytków. W przypadku starych, zabytkowych budowli, konserwator może nie udzielić zgody na rozprowadzenie klasycznej instalacji centralnego ogrzewania, dlatego pod tym względem zdecydowanie korzystniej wypadają promienniki na podczerwień, które nie ingerują w konstrukcję budynku, zatem nie powinno być problemu ze zgodą konserwatora na zastosowanie tego rozwiązania.