Obiekty sakralne to wielkokubatorowe budynki, w których dobór odpowiedniego sytemu ogrzewania jest istotnym zagadnieniem pozwalającym na obniżenie kosztów zużywanej energii. Pod uwagę należy wziąć nie tylko koszty zakupu i montażu urządzeń, ale także koszty późniejszej eksploatacji, przeglądu i konserwacji systemu. W przypadku kościołów uzyskanie ciepła i zatrzymanie go na dole obiektu jest zagadnieniem trudnym, gdyż mowa o jednych z najwyższych i wielkokubaturowych budynków, w których mamy olbrzymią przestrzeń do ogrzania, nie wykorzystywaną w sposób ciągły. Klasyczne ogrzewanie konwekcyjne w tym przypadku jest niewydajne i nieopłacalne. Odpowiedzią wydaje się być zastosowanie innowacyjnej metody ogrzewania podczerwienią (https://global-online.pl/ogrzewanie-na-podczerwien/), które ogrzewając punktowo, pozwoli uniknąć niepotrzebnych strat ciepła i zaoszczędzić pieniądze.
Jak to zadziała?
System ogrzewania podczerwienią nie ma sobie równych w miejscach, w których ludzie przebywają nieregularnie lub na określonej przestrzeni. W przypadku obiektów sakralnych daje możliwość ogrzania tylko części, w której przebywają wierni, bez konieczności ogrzewania np. konfesjonałów czy wejścia do kościoła. Ogrzewanie promiennikiem jest pozyskiwaniem ciepła bez strat. Urządzenia nie ogrzewają powietrza, które unosi się ku górze, ale emitują ciepło i ogrzewają tylko powierzchnię, na którą promiennik jest nakierowany. Sam proces ogrzewania rozpoczyna się już w sekundę po włączeniu, więc nie ma konieczności jego wcześniejszego uruchomiania, a tylko włączenia promienników w czasie wejścia do obiektu. Zastosowanie ogrzewania podczerwienią pozwala zastosować określoną ilość potrzebnych promienników, które będą ogrzewać tyko wykorzystywaną podczas określonych uroczystości, różnej wielkości powierzchnię.
Same zalety
Jedną spośród wielu zalet ogrzewania podczerwienią w budynkach sakralnych jest fakt, że ten rodzaj ogrzewania w żaden sposób nie wpływa na dyskomfort przebywających w obiekcie, bo nie ma tutaj hałasu, kurzenia czy zmian wilgotności powietrza. Promienniki nie sprawiają również kłopotów samemu inwestorowi. Żywotność elementów grzewczych (pozłacanych żarników) określa się na ok. 5000 – 7000 godzin pracy, a więc w sytuacji, kiedy promienniki pracują w ciągu tygodnia tylko przez kilkanaście godzin, mówimy to o pracy przez długie lata bez konieczności ich wymiany. Natomiast sam promiennik składający się ze stalowej lub aluminiowej obudowy będzie służyć bezawaryjnie przez długie lata.
Specyfika budynków sakralnych decyduje o tym, że zagadnienie wyboru konkretnego modelu ogrzewania należy potraktować ze szczególną starannością. Wybór ogrzewania podczerwienią to nie tylko wysoka skuteczność i oszczędność w pozyskiwaniu ciepła, ale i walory estetyczne, które w takich miejscach są również istotnym czynnikiem.