Grzejnik na podczerwień - czym jest technologia paneli grzewczych?

Panel grzewczy w sypialni

Wzrastające z każdym rokiem koszty ogrzewania skłaniają do poszukiwania tańszych, efektywniejszych, a jeśli to możliwe, także zdrowszych metod ogrzewania. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi technologia ogrzewania podczerwienią, w której to energia elektryczna zostaje zamieniona na falową energię cieplną. Odpowiedni sposób tej zamiany powoduje, że ogrzewanie za pomocą elektrycznych paneli grzewczych na podczerwień może być bardzo tanie!

Zakup panelu grzewczego na podczerwień, zwanego też grzejnikiem na podczerwień lub panelem infrared, w firmie Global to niejako zaproszenie miniaturowego słońca do Twojego domu. Tak jak ciepło dociera na ziemię, emitowane przez słońce, tak też funkcjonuje ten rodzaj ogrzewania. Wysyłane przez panele grzewcze fale ciepła docierają bezpośrednio do ścian i przedmiotów, a także do osób przebywających w pomieszczeniu, ogrzewając i susząc ściany, a u ludzi wywołując przyjemne uczucie komfortowego, kojącego ciepła.

Zaletą tej technologii, w zestawieniu z klasycznym ogrzewaniem konwekcyjnym, jest uzyskanie komfortu termicznego przy niższej temperaturze. Już sam ten fakt powoduje, że ogrzewanie z wykorzystaniem paneli na podczerwień to około 5-7-procentowa redukcja kosztów przy obniżeniu temperatury o zaledwie 1 stopień. Co więcej, niższa temperatura to tym samym większa wilgotność powietrza. Znika zatem problem wyschniętych śluzówek, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, przez co nasz organizm skuteczniej broni się przed infekcjami. Panele grzewcze na podczerwień, poza korzystną ceną, to także rozwiązanie idealne dla osób z alergią. Dzięki niewielkiemu udziałowi ciepła konwekcyjnego nie jest wzbijany kurz i inne substancje uczulające. Tam, gdzie zamontowane są grzejniki elektryczne na podczerwień, naturalnie tworzy się przyjazny mikroklimat. To dodatkowa korzyść stojąca za coraz częstszym montowaniem grzejników na podczerwień do łazienki – pomieszczenia bardziej niż inne narażonego na wilgoć.

Do czego można porównać panele na podczerwień?

Jak działa grzejnik na podczerwień? Funkcjonowanie paneli infrared można zestawić z urządzeniem o bardzo dobrej reputacji, czyli ze starym dobrym piecem kaflowym, który przez wieki cieszył się olbrzymią popularnością i był powszechnie wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń. Nie tylko dawał ciepło, ale też nadawał wnętrzu przytulny, trudny do opisania charakter. Efektem jego działania były ciepłe ściany oraz chłodne, nieruchome, wolne od kurzu powietrze. Piec stał zawsze przy ścianie wewnętrznej, co pozwalało na równą emisję fal ciepła na wszystkie ściany. Ciepło emitowane było na tyle mocno, że z łatwością podnosiło temperaturę powierzchni ścian wewnętrznych, pozostawiając przy tym powietrze w pomieszczeniu chłodnym.

Badania pokazują, że podnosząc temperaturę powietrza w badanym pomieszczeniu do 50° C, ale zostawiając chłodne ściany, osoby przebywające w pomieszczeniu marzną, podczas gdy utrzymując temperaturę powietrza na poziomie 10° C, ale ogrzewając ściany, pocą się.

Panele grzewcze na podczerwień – zużycie prądu

  • nie trzeba organizować transportu opału, jego rozładunku ani wydzielać miejsca do jego składowania;
  • niepotrzebny jest komin, jego konserwacja i okresowe czyszczenie;
  • ogrzewanie nie wymaga zakupu kosztownego pieca, który zajmuje dużo miejsca i na który trzeba zazwyczaj przeznaczać osobne pomieszczenie, nie trzeba też ponosić kosztów jego konserwacji;
  • panele grzewcze nie wywołują cyrkulacji powietrza i nie wzbijają kurzu, przez co nadają się idealnie dla osób z alergią;
  • długa żywotność grzejników infrared;
  • energooszczędność urządzeń;
  • brak kosztów konserwacji paneli IR;
  • w przeciwieństwie do ogrzewania za pomocą kaloryferów, nie występują straty ciepła w trakcie jego transportu, czyli brak strat transmisyjnych;
  • nie trzeba serwisować ani okresowo odnawiać linii przesyłowych, które mogą być z czasem nieszczelne, przeciekać bądź ulec eksplozji;
  • łatwy montaż grzejników IR;
  • oszczędność miejsca;
  • elegancja i funkcjonalność paneli infrared, spełniających nie tylko rolę użytkową, ale i dekoracyjną (oferujemy m.in. grzejniki na podczerwień w formie malowanego obrazu albo lustra).

Ile prądu zużywa grzejnik na podczerwień? Poniższy schemat obrazuje wydatki na ogrzewanie pokoju w narożnym mieszkaniu usytuowanym na najwyższym piętrze, bezpośrednio pod dachem. Kubatura pokoju to 23 m3. Do jego ogrzania wykorzystano panel o mocy 750 W (32 W / m3)

Panele grzewcze - pomiar kosztów

Koszt ogrzewania w miesiącu listopadzie wyniósł 7 PLN!

Zużycie prądu od dnia: 01.10.2011 do dnia 20.02.2012 (dzień aktualizacji): 247 kWh

Koszt ogrzewania wynosi więc 247 kWh x 0,6 PLN = 148 PLN (29 PLN miesięcznie).

Efekty oszczędności

Kluczową informacją jest, że najlepsze efekty oszczędności uzyskujemy, kiedy stosujemy nadmiar mocy – wówczas mocniejsze grzejniki IR szybciej uzyskują ustawioną na termostacie temperaturę i szybciej się wyłączają. Korzyść polega na tym, że jednorazowy zakup paneli elektrycznych na podczerwień pozwala na oszczędności w skali całego życia.

Zalety paneli grzewczych na podczerwień:

  • Energooszczędność
    Polega na tym, że raz wysuszona ściana pozostaje taką przez cały czas. Mniejsze jest zatem przewodnictwo ciepła przez nią, a więc i mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Dodatkowo przy ciepłych i suchych ścianach możliwe jest obniżenie temperatury o mniej więcej 2° C bez zmniejszenia odczuwalnego komfortu termicznego. Dzięki temu:

    • różnica między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną jest mniejsza, co zmniejsza ilość transportowanego przez przestrzeń ciepła;
    • mniejsze są straty ciepła podczas wymiany powietrza, zdecydowanie mniej ciepła „ucieka” przez różnego rodzaju otwory, lufciki czy fugi. Temperatura niższa o 2° C pozwala na zaoszczędzenie ok. 10-14% energii. Nie bez przyczyny więc nasze grzejniki elektryczne na podczerwień określamy jako energooszczędne.
  • Ekonomia
    Prawie 100-procentowa sprawność wynikająca z faktu, że w tym samym miejscu, w którym ciepło jest wytwarzane, jest zużywane. Nie zachodzi też zjawisko tworzenia się warstw powietrza (w przypadku tradycyjnej technologii grzewczej ciepłe powietrze unosi się ku górze, a zimne opada). Możliwość regulacji poziomu temperatury w każdym pomieszczeniu w zależności od naszych indywidualnych potrzeb (w każdym pomieszczeniu może być inna temperatura, dodatkowo automatycznie zmieniana za pomocą programowalnych termostatów, które warto zakupić wraz z kaloryferem na podczerwień).
  • Ekologia
    Panele na podczerwień nie emitują żadnych szkodliwych substancji i nie zużywają tlenu. Ciepło emitowane jest bezpośrednio w miejscu montażu grzejnika infrared, bez konieczności jego przesyłu, co redukuje zużycie energii.
  • Wellness
    Korzyści dla zdrowia, wynikające z braku cyrkulacji powietrza i braku wzbijania kurzu, dzięki temu występuje duża higieniczność wzmacniająca układ immunologiczny. Kojące uczucie ciepła bez wdychania wirujących pyłków i bez wysuszania powietrza. Pozostaje podwyższona wilgotność powietrza w stosunku do ogrzewania konwekcyjnego, co jest ważne zwłaszcza zimą.

Nasza wskazówka: jak efektywnie używać grzejnika na podczerwień

Panele grzewcze - wskazówka

Jak panele na podczerwień mogą pomóc z problemem pleśni i grzybów?

W wielu polskich domach i mieszkaniach występuje problem zimnych i wilgotnych ścian, które są idealnym środowiskiem do rozwoju grzyba i pleśni. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego zjawiska, ponieważ pleśń rozwija się w miejscach trudno dostępnych, np. za meblami. Warto uświadomić sobie niekorzystny wpływ pleśni na zdrowie domowników i podjąć działania z zakresu profilaktyki. Ciepło powinno być rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu, również w kątach, które absolutnie nie powinny pozostawać zimne i wilgotne.

Rozwojowi pleśni i grzybów szczególnie sprzyja ogrzewanie konwekcyjne. Jego zasada działania polega na ogrzewaniu powietrza, które gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia, a następnie, wychładzając się, opada i wraca w procesie cyrkulacji do kaloryfera. Ciepłe powietrze znajdujące się pod sufitem jest dla nas zupełnie bezużyteczne, a ponadto opadając, wznieca kurz i niekorzystnie wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i na jakość ścian. Te usytuowane najbliżej grzejników cały czas są wilgotne i zimne, przez co bardzo narażone na rozwój pleśni. A zatem ogrzewanie konwekcyjne sprawia, że w mieszkaniu mamy ciepłe i suche powietrze, natomiast zimne i wyjątkowo narażone na wilgoć ściany.

Zupełnie inne warunki stwarza ogrzewanie falami ciepła, czyli zastosowanie paneli na podczerwień. Odwrotnie niż w opisanym wyżej schemacie, ogrzewane są ściany (które przez długi czas pozostają ciepłe i suche i zgromadzone ciepło oddają do wnętrza) oraz osoby i przedmioty w danym pomieszczeniu. Prowadzi to do równomiernego rozkładu temperatury w całym pomieszczeniu i zapobiega rozwojowi grzyba. Możemy też wietrzyć mieszkanie bez obaw o utratę ciepła.

Grzejnik na podczerwień = brak pleśni i grzybów

Zastosowanie paneli elektrycznych na podczerwień oznacza: zapobieganie rozwojowi grzyba i pleśni w domu czy mieszkaniu, stworzenie mikroklimatu pozytywnie wpływającego na układ odpornościowy, oddechowy i autoimmunologiczny oraz znaczącą redukcję kosztów ogrzewania.

Oferujemy grzejniki na podczerwień ścienne i sufitowe, łazienkowe oraz przeznaczone do salonów, sypialni, przedpokojów, a nawet kuchni. Do użytku domowego i dla przemysłu. Interesujący design produktów wpływa na dodatkowe walory estetyczne zamontowanych urządzeń.

Jesteś zainteresowany zakupem innowacyjnych paneli IR do domu lub mieszkania? Chcesz wiedzieć więcej o grzejnikach łazienkowych na podczerwień? A może interesuje Cię temat kosztów ogrzewania albo chciałbyś zasięgnąć porady, jak dobrać grzejnik na podczerwień?

Zapraszamy do umówienia spotkania i skorzystania z oferty paneli grzewczych na podczerwień naszej firmy Global z Wrocławia.

Przykładowe referencje

Wypróbuj nasze sprawdzone panele grzewcze w Twoim domu i miejscu pracy!