(NOWA NORMA: DIN EN IEC 60675-3)
W ostatnim czasie nasze panele grzewcze podczerwieni poddane zostały pomiarom pod kątem normy IEC 60675-3 i z największą przyjemnością informujemy, że pomiary te przeszły bezproblemowo. Wymagana wartość 40% została przez nasze panele znacznie przekroczona.
Oznacza to, że od teraz wszystkie nasze panele może nazywać “ogrzewaniem podczerwienią zgodnie z normą IEC 60675-3”. Jesteśmy jednym z pierwszych przedsiębiorstw na europejskim rynku, które spełnia tę normę. Z tego jesteśmy bardzo dumni!
Czego dotyczy norma IEC 60675-3?
Nowa norma DIN EN IEC 60675-3 jako pierwsza na świecie ustanawia metodę określania efektywności promieniowania dla domowych elektrycznych urządzeń ogrzewania bezpośredniego.
Norma została pierwotnie opracowana w grupie roboczej VDE/DKE (Niemiecka Komisja Elektroniki i Elektrotechniki) w oparciu o wyniki badań naukowców z Technische Universität w Kaiserslautern. Następnie została doprecyzowana i dalej rozwijana na poziomie międzynarodowym w grupie roboczej Międzynarodowego Instytutu Elektrotechniki Komisji (Międzynarodowa Komisja Elektrotechniczna, IEC). IEC jest najważniejszą na świecie organizacją normalizacyjną w obszarze elektrotechniki i elektroniki z siedzibą w Genewie. Norma IEC jest natomiast kluczowym kryterium jakości w handlu detalicznym.
Pomiary niezbędne do określenia efektywności promieniowania przeprowadza się w znormalizowanym pomieszczeniu badawczym i, jak opisano powyżej, mierzona jest rzeczywista efektywnie przekazywana moc cieplna do powierzchni pomieszczenia.
Ponadto ustala się wartość graniczną, od której elektryczne ogrzewanie pomieszczenia zgodnie z tą normą jest ogrzewaniem podczerwienią, a mianowicie od 40%. Począwszy od tego progu, przeważa moc cieplna przekazywana pod postacią promieniowania podczerwonego w stosunku do pozostałych dwóch rodzajów przesyłu ciepła: zarówno konwekcji jak i przewodzenia.
Promienniki podczerwieni a nowa norma IEC
Wspomniana definicja jest kluczowa, ponieważ dopiero w takich warunkach mają miejsce opisane powyżej efekty ogrzewania podczerwienią, jak na przykład przeważające ogrzewanie powierzchni zamiast powietrza w pomieszczeniu. Ponieważ na rynku urządzeń grzewczych używano do tej pory określenia ogrzewanie na podczerwień dosyć dowolnie – nawet termowentylatory były oferowane jako promienniki podczerwieni – nie było gwarancji otrzymania powyższych właściwości w przypadku wszystkich produktów oferowanych pod tą nazwą.
Dzięki definicji efektywności promieniowania zawartej w normie DIN EN IEC 60675-3 stworzono podstawę, za pomocą której można zaklasyfikować dane ogrzewanie jako ogrzewanie podczerwienią.
Norma określa także sposób pomiaru czasu rozgrzewania (wysokiej klasy ogrzewanie podczerwienią rozgrzewa się do pełnej temperatury pracy w czasie poniżej 5 minut).
Najważniejszym kryterium jakości ogrzewania na podczerwień jest wydajność promieniowania, drugim najważniejszym jest czas nagrzewania, określone zgodnie z normą.
Panele grzewcze w Global to prawdziwa podczerwień!
Wszystkie panele, które mamy w naszej ofercie, przeszły zaawansowane testy na Politechnice w Dreźnie właśnie pod kątem zgodności z normą IEC 60675-3 i przeszły je rewelacyjnie. Jesteśmy dumni, że dysponujemy produktami, które z całym przekonaniem możemy polecać naszym klientom, tym bardziej, że wymagane 40% panele z Global przekraczają w stopniu znacznym! Serdecznie dziękujemy za zaufanie naszym dotychczasowym klientom, a wszystkich pozostałych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W firmie Global znajdziesz nowoczesne systemy grzewcze, spełniające najważniejsze normy i regulacje!
Tekst powstał na podstawie „Leitfaden Infrarotheizung” autorstwa dr. Ing. Petera Kosacka.