Dyrektywa unijna EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive) ma być jednym z wielu kroków podejmowanych w celu uzyskania neutralności klimatycznej Europy. Dokument został przyjęty przez Parlament Europejski 12 marca 2024 roku i odnosi się przede wszystkim do sposobu ogrzewania budynków. Nowelizacja dyrektywy wejdzie w życie po jej zatwierdzeniu przez Radę Ministrów.
Problematyka ogrzewania budynków w UE
Zakłada się, że budynki odpowiadają za aż 40% emisji dwutlenku węgla, a także 1/3 zużycia energii w całej Europie. Wiele z nich jest ogrzewanych przy użyciu mało ekologicznych paliw kopalnych lub są one nieefektywne pod względem termoizolacji. Dyrektywa EPBD ma wymusić na państwach członkowskich szybsze zmiany w budownictwie. Zakłada się, że dzięki nowym przepisom średnie zużycie energii pierwotnej zmniejszy się aż o 20% w terminie już do 2035 roku!
Planowane zmiany zgodne z nowelizacją dyrektywy EPBD
Zgodnie z założeniami nowelizacji prawnych rządy państw członkowskich mają zaprzestać dotacji na zakup kotłów na paliwa kopalne od 2025 roku. Ich wykorzystanie w ogrzewnictwie ma być z kolei całkowicie wyeliminowane do 2040 roku. Ponadto nowe przepisy wymagają instalowania paneli fotowoltaicznych w nowo powstającym budownictwie już od końca 2028 roku, jeśli tylko takie rozwiązanie będzie uzasadnione pod względem ekonomicznym.
Konsekwencje dla właścicieli nieruchomości i przemysłu
Wprowadzenie dyrektywy w życie ma ogromne znaczenie dla osób planujących budowę domu lub zmianę systemu ogrzewania. W całkiem niedalekiej przyszłości budynki mieszkalne będą musiały być zeroemisyjne, co oznacza wykluczenie z użytku pieców na gaz ziemny, węgiel czy olej, jeśli ich użytkownicy będą chcieli uniknąć dodatkowych opłat. Dodatkowo od 2030 roku wszystkie nowo powstające budynki nie będą mogły generować żadnej emisji dwutlenku węgla, w przeciwnym razie na właściciela zostanie nałożona opłata ETS2. Budynki wzniesione przed tym czasem będą musiały stać się całkowicie bezemisyjne do 2050 roku. Takie zmiany powodują, że Polacy będą poszukiwać nowych sposobów na ekologiczne ogrzewanie swoich domów, a także dodatkowych funduszy na taki cel ‒ sprawdź, jak program „Czyste Powietrze” wspiera instalację paneli na podczerwień w polskich domach.
Panele na podczerwień jako alternatywa
Zgodnie z założeniami dyrektywy w nowych budynkach mają być instalowane najbardziej efektywne systemy grzewcze, co również przyspiesza proces dekarbonizacji i ograniczania zużycia paliw kopalnych. W tym kontekście na uwagę zasługują panele na podczerwień, które cechują się wyjątkową wydajnością ze względu na sposób, w jaki generują ciepło – jest ono skutecznie absorbowane przez powierzchnię, a także obiekty i osoby znajdujące się w pobliżu źródła ogrzewania. Dzięki temu pomieszczenia szybko się nagrzewają, a także wolniej tracą ciepło. Panele na podczerwień są również ekologicznym rozwiązaniem z tego względu, że z powodzeniem można zasilać je przy użyciu energii pochodzącej z „czystego” źródła, na przykład fotowoltaiki. Ten rodzaj ogrzewania jest ponadto szczególnie korzystny dla alergików, jako że panele na podczerwień nie powodują ruchów powietrza, a w nim pyłków i roztoczy.
Zgodność paneli z dyrektywą EPBD
Ogrzewanie na podczerwień jak najbardziej może być zasilane energią elektryczną, która jest pozyskiwana na przykład z systemu fotowoltaicznego zainstalowanego w danym budynku. Co ważne, taki system grzewczy wysoce efektywnie przetwarza energię w ciepło. Dzięki temu przy użyciu mniejszej ilości prądu, można uzyskać oczekiwany komfort termiczny.
Przyszłość ogrzewania i rola paneli na podczerwień
Rozmaite regulacje prawne, takie jak choćby dyrektywa EPBD, zachęcają inwestorów oraz właścicieli budynków do stawiania na zeroemisyjne rozwiązania. Można zatem spodziewać się rosnącej popularności tego sposobu ogrzewania.
Póki co, panele grzewcze i ekologiczne źródła energii rewelacyjnie wpisują się w obecna politykę klimatyczną. Jeśli zatem przymierzasz się do zmiany ogrzewania w swoim domu, postaw na podczerwień! Skontaktuj się z naszym przedstawicielem, który zaprezentuje Ci szczegóły takiej inwestycji i ewentualne symulacje późniejszych kosztów jej utrzymania.