Panele IR na suficie – co z ucieczką powietrza do góry?
Kiedy myślimy o tradycyjnych metodach grzewczych, przychodzi nam do głowy, że bezpośrednie ogrzewanie powietrza, w myśl zagadnień termodynamiki, oznacza kierowanie się ogrzanego powietrza ku górze. W efekcie montaż tradycyjnych kaloryferów i grzejników na suficie nie miałby najmniejszego sensu. Taki system grzewczy nie byłby ani skuteczny, ani wydajny.
Inaczej wygląda sprawa przy panelach podczerwieni – tutaj poruszamy się w ramach zagadnień fizyki kwantowej. Panele podczerwieni emitują ciepło falowe (falę elektromagnetyczną), które rozchodzi się od panelu przed siebie. Dociera w ten sposób do przedmiotów, ścian i innych ciał stałych i zamienia energię w ciepło. Oznacza to, że montaż paneli na suficie jest nie tylko możliwy, ale i bardzo wskazany. Dlaczego? Ciepło będzie kierować się od sufitu ku podłodze i ścianom, a tym samym podnosić temperaturę podłogi dla maksymalnego komfortu naszych stóp.
Ogrzewanie w formie sufitu podwieszanego
Panele grzewcze można wykorzystać również w wersji systemu z sufitem podwieszanym. Systemowe sufity podwieszane charakteryzują się standaryzacją wymiarów, do których dostosowane są wymiary paneli firmy Global, dzięki czemu można je wkomponować bez dodatkowych przeróbek w układ stelaży
Dodatkowe korzyści z ogrzewania sufitowego
Zalet omawianego tutaj rozwiązania jest naprawdę sporo. Panele grzewcze na suficie są nie tylko wydajne oraz wygodne w użyciu. Zapewniają również bardzo dobry stopień rozchodzenia się ciepłą, montując je na suficie można rozmieścić je na całej powierzchni sufitu równomiernie i tym samym zapewnić równomierne ogrzewanie pomieszczenia. Dodatkowo montując panele na suficie nie zajmujemy ścian, pozostają one wolne do swobodnej aranżacji przez właściciela nieruchomości.
Szybkie i efektywne działanie
Omawiając stosowanie grzejników na podczerwień w formie paneli sufitowych, nie należy zapominać o ich wysokiej skuteczności. Nie ogrzewają one bezpośrednio powietrza, ogrzewając w pierwszym kroku przedmioty, ściany a także osoby znajdującej się wokół. Dzięki temu efekt działania fal podczerwonych jest odczuwalny bardzo szybko po włączeniu urządzenia. Szczególne znaczenia ma to w sytuacji, kiedy do sterowania temperaturą nie używamy programowalnych termostatów, a zwykłe manualne, które aby podnieść temperaturę wymagają ręcznej regulacji. Natomiast używając termostatów z możliwością programowanie lub z modułem WiFi zapewaniających zdalną kontrolę, możliwe jest ustawienie przedziałów czasowych oraz ustawienie jaka temperatura ma w poszczególnych przedziałach obowiązywać.
Z czego składają się panele?
Znajomość budowy urządzenia pomaga lepiej zrozumieć jego zasadę działania. Panele grzewcze złożone są z następujących części:
- elementu grzewczego – przewody grzewczego będącego źródłem ciepła
- warstwy izolacyjnej, dzięki której tył urządzenia nagrzewa się tylko do nieznacznej temperatury
- ekranu kierującego ciepło na front urządzenia
- stalowej estetycznie wykonanej obudowy, która czyni panele firmy Global praktycznie niezniszczalnymi
Jak dobrać panele do ogrzewania sufitowego?
Przy wyborze odpowiedniego źródła ogrzewania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia. Zaleca się przyjęcie przynajmniej wartości 30 W mocy dla 1 metra sześciennego kubatury pomieszczenia, jeśli panele mają stanowić główne źródło ogrzewania. Natomiast jeśli stanowią ogrzewanie dodatkowe, wspomagające lub przejściowe na okresy wiosenno – jesienne wartość ta powinna wynieść około 15 W / m.sześć. kubatury.