Ogrzewanie promiennikami ciepła na podczerwień to jedna z alternatywnych metod pozyskiwania ciepła. Wśród wielu zalet zastosowania tego typu ogrzewania wymienić można bezpieczeństwo, korzystne skutki dla naszego zdrowia czy komfort w użytkowaniu.
W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym różnią się promienniki długofalowe od krótkofalowych
Technologia, jaką wykorzystują promienniki podczerwieni, bazuje na wykorzystaniu fal światła z rejestru poniżej czerwonego obszaru widzialnego światła, których kojące i przyjemne ciepło porównać można z promieniami słonecznymi. Ich zastosowanie jest różnorodne, od ogrzewania ogromnych hal czy kościołów po zdrowe ogrzewanie w saunach i SPA. I to właśnie w zależności od zastosowania promienników podczerwieni możemy wyróżnić ich kilka rodzajów:
- krótkofalowe,
- średniofalowe,
- długofalowe,
inaczej: wysoko-, średnio- i niskotemperaturowe.
Rodzaje promienników ciepła na podczerwień
Promienniki krótkofalowe
Promienniki mają różne zastosowanie w zależności od długości fali emitowanej przez urządzenie. Różnica polega również na sposobie przechodzenia ciepła przez przestrzeń przy wykorzystaniu tej samej mocy. Promienniki krótkofalowe emitują ciepło jako ukierunkowaną skupioną wiązkę ciepła. Fala podczerwona dociera natychmiast do ogrzewanego miejsca, nie nagrzewając powietrza wokół. Krótka fala jest gwarantem ciepła punktowego. Promienniki krótkofalowe ze względu na szybki efekt odczuwanego ciepła często są stosowane do ogrzewania dużych przestrzeni, np. hal produkcyjnych czy obiektów sakralnych, w których nie ogrzewa się całych przestrzeni, a skupia na ogrzewaniu punktowym faktycznie wykorzystywanych powierzchni.
Promienniki średniofalowe
Promienniki średniofalowe opisujemy tutaj krótko dla kompletności obrazu. Omawiany rodzaj promienników ma najwęższe zastosowanie i wykorzystuje się je praktycznie wyłącznie w saunach na podczerwienie lub tanich ogrzewaczach powietrza (w przeciwieństwie do promienników krótkofalowych wyposażonych w powleczony warstwą złota żarnik, promienniki te wyposażane są w przeźroczystą rurkę szklaną, w której środku znajduje się żarząca się spiralka grzewcza, taka jak w popularnych kiedyś farelkach).
Promienniki długofalowe
W przeciwieństwie do promienników krótkofalowych nie emitują światła. Sposób ich działania polega na emisji ciepła rozproszonego, które rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu i dzięki temu uzyskujemy równy rozkład temperatury i przyjemne uczucie cieplnego komfortu. Stąd ich zastosowanie jest najszersze. Obejmuje budownictwo mieszkaniowe, jednorodzinne i wielorodzinne, budynki już istniejące, jak i nowe. Dzięki ich właściwemu zastosowaniu możemy zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie zapewniając sobie komfort i bezpieczeństwo. Więcej o korzyści z zastosowania promienników podczerwieni przeczytasz tutaj: https://global-online.pl/promienniki-ciepla/.
Krótka, średnia i długa fala cieplna — jak działają? Jakie promienniki ciepła na podczerwień wybrać?
Należy pamiętać o tym, że o przydatności grzejników na podczerwień decyduje przede wszystkim wysokość temperatury, do jakiej rozgrzewa się powierzchnia urządzenia, a to z kolei skutkuje sposobem rozchodzenia się fali cieplnej:
- Krótka fala cieplna – wytwarzana jest przy temperaturze urządzenia ok. 900 stopni Celsjusza w specjalnych żarnikach kwarcowo-halogenowych wyposażonych we włókno wykonane z wolframu (który wyróżnia się twardością i wytrzymałością na wysokie temperatury) powleczonych warstwą złota. Krótka fala cieplna odznacza promieniowanie o dużym natężeniu, które, przy użyciu reflektorów lub luster można nakierować na określone punkty. Jej przesyłanie na duże odległości odbywa się niemalże bez strat. Ten rodzaj fali pozwala na precyzyjne ogrzewanie wybranego obszaru lub stanowiska pracy. Dzięki temu można poczynić znaczne oszczędności w zakresie zużywanej energii grzewczej. Właśnie dlatego promienniki wytwarzające ten rodzaj fali cieplnej nadają się do powierzchni o dużej kubaturze.
- Średnia fala cieplna – osiąga temperaturę ok . 600 stopni Celsjusza i jest wytwarzana w lampach kwarcowych wykorzystujących włókno węglowe. Zawartość promieniowania i jego natężenie plasują się na średnim poziomie. Promieniowanie nie może być transportowane na duże odległości, za to jest skuteczne w przypadku przedmiotów i osób znajdujących się blisko. Ten rodzaj promienników wykorzystywany jest w saunach podczerwieni.
- Długa fala cieplna – emitowana przez elektryczne promienniki, którzy powierzchnia rozgrzewana jest to temperatury rzędy 100 st. C. Przy takiej temperaturze powierzchni emitowana jest długa fala podczerwona, która jest rozproszona, nieukierunkowana i rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu, dzięki czemu możliwy do uzyskania jest efekt równomiernego nagrzania pomieszczenia. Najlepiej sprawdza się w przypadku ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych oraz biurowych, generalnie wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać efekt całościowego ogrzewania z możliwością kontroli i regulacji temperatury za pomocą termostatu.
Jak dobrać promiennik podczerwieni?
Na energooszczędne i jednocześnie satysfakcjonujące korzystanie z systemu grzewczego wpływają dwa główne czynniki: staranny dobór odpowiedniego typu promienników oraz ich umiejętne stosowanie. Zwróćmy uwagę na to, jak duże jest dane pomieszczenie, czy posiada ono wysokiej ściany lub otwarte, czy też półotwarte, przestrzenie. W razie wątpliwości warto skorzystać z doradztwa ze strony ekspertów.