Ogrzewanie promiennikami podczerwieni to jedna z alternatywnych metod pozyskiwania ciepła. Wśród wielu zalet zastosowania tego typu ogrzewania wymienić można bezpieczeństwo, korzystne skutki dla naszego zdrowia czy komfort w użytkowaniu. Technologia, jaką wykorzystują promienniki podczerwieni, bazuje na wykorzystaniu fal światła z obszaru poniżej czerwonego obszaru widzialnego światła, których kojące i przyjemne ciepło porównać można z promieniami słonecznymi. Ich zastosowanie jest różnorodne, od ogrzewania ogromnych hali czy kościołów po zdrowe ogrzewanie w saunach i SPA. I to właśnie w zależności od zastosowania promienników podczerwieni możemy wyróżnić ich kilka rodzajów: krótkofalowe, średniofalowe i długofalowe, inaczej: wysoko-, średnio- i niskotemperaturowe.
Promienniki krótkofalowe
Promienniki mają różne zastosowanie w zależności od długości fali emitowanej przez urządzenie. Różnica polega również na sposobie przechodzenia ciepła przez przestrzeń przy wykorzystaniu tej samej mocy. I tak, jeśli chodzi o promienniki krótkofalowe, emitują one ciepło jako ukierunkowaną skupiona wiązkę ciepła. Fala podczerwona dociera natychmiast do ogrzewanego miejsca, nie nagrzewając powietrza wokół. Krótka fala jest gwarantem ciepła punktowego. Promienniki krótkofalowe ze względu na szybki efekt odczuwanego ciepła często są stosowane do ogrzewania dużych przestrzeni, np. hal produkcyjnych czy obiektów sakralnych, w których nie ogrzewa się całych przestrzeni, a skupia na ogrzewaniu punktowym faktycznie wykorzystywanych powierzchni.
Promienniki średniofalowe
Promienniki średniofalowe opisuje tutaj krótko dla kompletności obrazu, ale ten rodzaj promienników ma najwęższe zastosowanie i wykorzystuje się je praktycznie tylko w saunach podczerwienie lub tanich ogrzewaczach powietrza (w przeciwieństwie do promienników krótkofalowych, wyposażonych w powleczony warstwą złota żarnik, promienniki te wyposażane są w przeźroczystą rurkę szklaną w środku której znajduje się żarząca się spiralka grzewcza, taka jak w popularnych kiedyś farelkach).
Promienniki długofalowe
W przeciwieństwie do promienników krótkofalowych nie emitują w ogóle światła. Sposób ich działania polega na emisji ciepła rozproszonego, które rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu i dzięki temu uzyskujemy równy rozkład temperatury i przyjemne uczucie cieplnego komfortu. Stąd ich zastosowanie jest najszersze, jest to bowiem całe budownictwo mieszkaniowe, jedno- jak i wielorodzinne. Budynki już istniejące jak i nowe budowane. Ze względu na różne zastosowanie wybranych rodzajów promienników podczerwieni powinniśmy skupić się na wyborze najbardziej odpowiadającego nam modelu. Dzięki ich właściwemu zastosowaniu możemy zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie zapewniając sobie komfort i bezpieczeństwo. Więcej o korzyści z zastosowania promienników podczerwieni przeczytasz tutaj: https://global-online.pl/promienniki-ciepla/.