Szukając informacji na temat paneli grzewczych, klienci często chcą dowiedzieć się jak najwięcej na temat kosztów użytkowania, przewidywanego czasu eksploatacji i innych parametrów ważnych z punktu widzenia użytkownika. Należy jednak pamiętać, że wydajność, sprawność i wytrzymałość urządzeń grzewczych jest w dużym stopniu zależna od ich konstrukcji. Warto przyjrzeć się, jakie różnice konstrukcyjne występują w przypadku paneli grzewczych i jak wpływają na ich działanie. Wiedza na ich temat może pomóc nam w zakupie odpowiedniego urządzenia.
Budowa i typy paneli grzewczych
Panel grzewczy może składać się z następujących podzespołów. Są to: obudowa, ekran odbijający promieniowanie, element grzejny, sterownik i ramki. Aby lepiej zrozumieć charakter paneli grzewczych i aby wybrać najlepszy z nich, musimy wiedzieć, że mimo wspólnych elementów, dzielą się one ze względu na różnice konstrukcyjne. Nie wszystkie panele wyposażone są w powyższe elementy, występują na rynku proste tanie panele, których konstrukcja i trwałość pozostawia wiele do życzenia (krótka żywotność, zbyt niska temperatura pracy, słaba jakość wykorzystanych podzespołów). Oraz panele przy produkcji których wykorzystuje się najlepsze najtrwalsze materiały, dzięki czemu panele mogą służyć użytkownikom przed kilkadziesiąt lat bezawaryjnej pracy.
Różnice konstrukcyjne dotyczą przede wszystkim elementu grzejnego. Pierwszy typ to panele oparte o przewody ciepła. Drugi to z kolei urządzenia zawierające maty i folie grzewcze. Niestety, te dwa rodzaje nie są sobie równe. Urządzenia oparte o maty i folie grzewcze cechują się wysokimi współczynnikami utraty ciepła, a sam proces ogrzewania i emitowania ciepła jest w ich przypadku rozłożony nierównomiernie. Ma to swoje negatywne konsekwencje, ponieważ panele zawierające maty i folie grzewcze są mniej ekonomiczne i mniej efektywne niż użytkownik oczekiwałby od tego typu urządzenia. W przypadku paneli grzewczych ważne jest wydajność, która w dużym stopniu powiązana jest z temperaturą powierzchni, do jakiej panele się rozgrzewają. Tymczasem konstrukcja bazująca na matach i foliach grzewczych nie osiąga podczas pracy odpowiedniej temperatury, przez co panele takie są bardzo mało wydajne.
Panele oparte o przewody grzewcze
Czym różni się natomiast drugi wspomniany typ konstrukcyjny paneli grzewczych? Są to panele, których głównymi elementami są przewody grzewcze. Tego typu urządzenia cechuje równomierny poziom rozgrzania. W ich przypadku łatwiejsze jest utrzymanie pożądanej temperatury, przez co użytkowanie jest wydajniejsze, a tym samym tańsze. Jest to istotne zwłaszcza współcześnie, kiedy dużą wagę przykłada się do zarządzania energią cieplną. Panel grzewczy o takiej konstrukcji wyposażony dodatkowo w ekran aluminiowy kierujący całą energię na front urządzenia będzie urządzeniem jeszcze wydajniejszym.
Na koniec warto dodać, że panele mogą różnić się między sobą również pod względem wykorzystanych materiałów w zakresie konstrukcji obudowy. Najtrwalsze a zarazem najlepiej oddające ciepło są obudowy stalowe, dzięki czemu panele stają się urządzeniami praktycznie niezniszczalnymi.
Powyższe cechy, czyli stalowa bardzo trwała konstrukcja, wnętrze bazujące na przewodach grzewczych oraz zastosowanie dodatkowego ekranu aluminiowego a także warstwy izolacyjnej, która sprawie, że tył panelu grzewczego rozgrzewa się do niewysokiej temperatury wyróżnia panele grzewcze podczerwieni produkowane przez firmę GLOBAL.