Z jakich elementów może się składać samowystarczalny system grzewczy w domu?
W artykule opublikowanym na naszym blogu jakiś czas temu pisaliśmy o zaletach, również finansowych, samowystarczalnego systemu grzewczego. Dziś pora na dodanie do tego wątku kolejnych informacji i wyjaśnienie, z jakich elementów taki system może się składać.
Dlaczego temu zagadnieniu poświęcamy tak wiele czasu? Ponieważ sporo osób marzy o budowie domu samowystarczalnego energetycznie, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmie się rosnące ceny prądu i gazu. W grę wchodzą również kwestie związane z ekologią i ograniczaniem zużycia nieodnawialnych źródeł energii. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na energię? Przedstawiamy najbardziej polecane rozwiązania.
Fotowoltaika jako rozwiązanie numer jeden
Na dachach wielu domów coraz częściej można zauważyć charakterystyczne, błyszczące panele. Fotowoltaika ma rosnące grono zwolenników, ponieważ umożliwia „własną” produkcję prądu. Energię można wykorzystać w dowolnym celu. Samodzielny producent ma nawet możliwości współpracy z elektrownią energetyczną w postaci oddawania nadwyżek energii, na przykład latem, a następnie odbierania ich w sezonie grzewczym. Panele fotowoltaiczne są również bardziej uniwersalne niż panele słoneczne, jako że umożliwiają produkcję energii przeznaczonej do zasilania rozmaitych instalacji.
Jak zarządzać dystrybucją energii – nowoczesne systemy grzewcze
System fotowoltaiczny doskonale uzupełnia się z ogrzewaniem na podczerwień. Jest to bowiem jeden z najbardziej efektywnych systemów do ogrzewania budynków. Wszystko dzięki temu, że panele na podczerwień, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod, bezpośrednio zwiększają temperaturę przedmiotów a także ludzi znajdujących się w pobliżu. Ciepło nie jest zatem transferowane wraz z powietrzem, co pozwala również ograniczyć jego ruchy. Takie rozwiązanie zaleca się zatem osobom cierpiącym na alergię na kurz, które chcą maksymalnie ograniczyć kontakt z alergenami. Warto dodać, że ogrzewanie na podczerwień jest energooszczędny, a całym systemem można sterować za pomocą programowalnych termostatów umieszczanych w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu możliwe jest utrzymywanie różnych poziomów temperatury w różnych pomieszczeniach np. niższa temperatura w sypialni w ciągu dnia, a wyższa w nocy, podczas gdy wyższa w salonie podczas dnia, a obniżana na noc.