Ekologia staje się ważna dla konsumentów — z tym trendem społecznym nie warto dyskutować. Panele na podczerwień pozwalają zmniejszyć niekorzystny wpływ działalności człowieka na środowisko, naturalnie więc zainteresowanie nimi rośnie. Co sprawia, że montaż paneli na podczerwień to ekologiczne rozwiązanie? Przedstawiamy cztery argumenty, które udowadniają, że ten system ogrzewania pozwala dbać o planetę.
Dlaczego panele na podczerwień to ekologiczne rozwiązanie?
1. Brak emisji szkodliwych związków
Promienniki nie wydzielają pyłu, CO2 czy popiołu, jako że są zasilane przy pomocy energii elektrycznej. Są przyjaznym dla powietrza zamiennikiem ekogroszku czy kotła na węgiel. Zerowa emisja szkodliwych substancji oznacza czystsze powietrze wokół, a tym samym lepsze samopoczucie, mniejsze narażenie na choroby oraz korzyść dla otoczenia.
2. Zasilanie za pomocą energii odnawialnej
Promienniki na podczerwień to urządzenia elektryczne, przy czym prąd może pochodzić zarówno z elektrowni, jak i przydomowych instalacji takich jak panele fotowoltaiczne. Wówczas system ogrzewania staje się niemal samowystarczalny – jest nie tylko proekologiczny, ale również bardzo tani w utrzymaniu.
3. Wysoka efektywność
Ogrzewanie na podczerwień tym różni się od tradycyjnych, konwekcyjnych systemów, że zamiana energii elektrycznej na ciepło falowe następuje bez strat przesyłowych w miejscu gdzie ciepło jest natychmiast wykorzystywane. Dodatkowo ogrzewane są przedmioty i ściany, a ciepłe ściany dłużej przechowują ciepło niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania konwekcyjnego (ogrzewanie powietrza, które się szybko wychładza). A dodatkowo przy ciepłych i suchych ścianach odczuwalna temperatura jest wyższa niż rzeczywista. Sumując powyższe argumenty przy ogrzewaniu pomieszczeń za pomoca paneli grzewczych podczerwieni potrzebujemy w tym celu mniej energii niż przy innych systemach grzewczych.
4. Ogrzewanie dostosowane do faktycznych potrzeb
Panele na podczerwień wcale nie muszą być głównym źródłem ciepła w budynku. W lecie mogą stanowić dodatkowe wyposażenie stosowane jedynie w razie konieczności, dzięki czemu nie dochodzi do strat energii potrzebnej do uruchomienia całej aparatury. Panele na podczerwień jako zastępcze źródło ogrzewania polecane są w okresie późnej wiosny i wczesnej jesieni – głównie ze względu na dość surowe warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju. A także mogą być stosowane jako jedyne i główne źródło ogrzewania. Dodatkowo w każdym pomieszczeniu montowany jest termostat, dzięki czemu możliwe jest utrzymywanie różnych poziomów temperatury w każdym pomieszczeniu.