Jednymi z największych wydatków związanych z utrzymaniem domu są rachunki za ogrzewanie. Co można zrobić, aby je zmniejszyć? Podpowiedzi znajdują się w poniższym tekście.
Zacznijmy od początku…
Ta rada dotyczy przede wszystkim osób, które są w trakcie wybierania projektu wymarzonego domu. Na najmniejsze straty ciepła narażone są budynki o prostej bryle i niezawierające zbyt wielu narożników, które zawsze wiążą się z powstawanie mostków termicznych. Newralgicznym punktem jest dach, który również powinien być jak najprostszy – najlepiej zdecydować się na konstrukcję jedno- lub dwuspadową. Najbardziej energooszczędne pod względem ogrzewania są budynki parterowe oraz te z poddaszem przeznaczonym do użytku.
Ograniczenie mostków cieplnych – od tego zaczyna się energooszczędne ogrzewanie
Mostki cieplne to miejsca w konstrukcji domu, które narażają na największe straty energii. To właśnie tam należy zainstalować jak najlepszą izolację. Żeby ograniczyć występowanie mostków cieplnych, polecane jest tworzenie ciągłych osłon, bez jakichkolwiek przerw. Oczywiście kluczowe znaczenie ma grubość danej izolacji, dlatego nie należy oszczędzać na zakupie styropianu czy wełny mineralnej. Pozorne oszczędności prowadzą bowiem do zwiększonych rachunków za energię potrzebną do ocieplenia domu.
Uszczelnienie okien i drzwi
W redukcji ilości energii potrzebnej do ogrzania danego budynku konieczne jest bliższe przyjrzenie się kondycji stolarki okiennej. Szacuje się, że nawet 1/4 ciepła może uciekać właśnie tą drogą. W niektórych przypadkach opłaca się nawet dokonać całkowitej wymiany okien na modele bardziej energooszczędne. Najlepszym wyborem są okna z wielokomorową ramą okienną, wraz z pakietem dwóch lub trzech szyb, które odznaczają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Jeśli chcemy uniknąć zakupu nowych okien, to koniecznie sprawdźmy, czy pomiędzy ramą a skrzydłem nie znajdują się mostki termiczne powodujące ucieczkę ciepła. Takie miejsca należy zaizolować, stosując uszczelki okienne.
Kompleksowy system ocieplenia
Zmniejszenie ucieczki ciepła zależy tak naprawdę od całego systemu ocieplania. Należy upewnić się, że wszystkie elementy współpracują ze sobą w prawidłowy sposób – w tym celu warto skorzystać ze wsparcia ekspertów.