Wśród wielu modeli paneli na podczerwień pojawiły się i te, które z powodzeniem zamontować można w łazience. Wodoszczelność konstrukcji sprawia, że ogrzewana promiennikami łazienka, w której bierzemy kąpiel, jest przyjemnie ogrzana i bezpieczna. Ale czy łazienka to jedyne miejsce, w którym zamontować można tego typu urządzenie?
Wodoszczelne panele na podczerwień sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu urządzenia z wodą. Kontakt panelu z wilgocią i płynami jest w takich pomieszczeniach jak łazienki, piwnice, kuchnie czy ogrody zimowe często nieunikniony. Na przeciw potrzebom wychodzi firma Global oferując swoim Klientom panele grzewcze podczerwieni, które są odporne na działanie wilgoci i obryzgiwanie wodą (certyfikowana w akredytowanym instytucie badawczym klasa wodoszczelności IP44).
Gdzie sprawdzą się wodoszczelne panele na podczerwień?
Ogród zimowy
Zamontowanie wodoodpornych paneli na podczerwień w ogrodzie zimowym to jedno z bardziej rozsądnych rozwiązań architektonicznych. Choć w dużej mierze zależy to od konstrukcji przestrzeni, zdarza się, że duże okna czy drzwi tarasowe ogrodu zostawimy otwarte na noc, podczas której – jak to latem bywa – nadejść może silna burza. Odporne na wodę panele na podczerwień nie ulegną zniszczeniu, a pod wpływem kontaktu z wodą nie spowodują zwarcia. Przez długi czas będą mogły ogrzewać naszą prywatną oranżerię.
Piwnica
Choć w nowym budownictwie problem ten praktycznie nie występuje, w tym sprzed 30 lub 50 lat może pojawić się dość często – zła wentylacja piwnic sprawia, że na jej ścianach zbiera się wilgoć, która może skraplać się na urządzenia grzewcze. Zamontowanie w piwnicy wodoszczelnych paneli pozwoli na skuteczne ogrzewanie pomieszczenia i zniwelowanie ryzyka ewentualnej awarii, która mogłaby powstać na skutek kontaktu z cieczą.
Kuchnia
Choć brzmi to jak nadużycie – montaż wodoszczelnych paneli na podczerwień sprawdzi się również w kuchni! Dlaczego? Buchająca znad garnków para, woda rozpryskująca się z kranu, bliskość zamrażarki, lodówki, zmywarki (urządzeń, które w swoim obiegu mają wodę) – wszystko to usprawiedliwia montaż “bezpieczniejszej” wersji paneli grzewczych. Gdy istnieje choć cień szansy, że urządzenie może zostać zalane – warto zdecydować się na montaż paneli wodoszczelnych.
Panele wodoszczelne – na jakie się zdecydować?
O cechach paneli odpornych na działanie wody zwróciliśmy uwagę w artykule https://global-online.pl/wodoszczelne-panele-grzewcze-i-ich-zalety/. Dla przypomnienia powiemy, że są to:
- klasa wodoszczelności,
- certyfikat TÜV,
- grubość paneli, która nie pozwoli na ich odkształcenie pod wpływem temperatury.
Wymienione przez nas miejsca to tylko przykłady przestrzeni, w których mogą przydać się wodoszczelne panele na podczerwień. Warto zastanowić się, czy w naszym domu lub mieszkaniu nie ma innych, niewyróżnionych w tym tekście, pomieszczeń, gdzie ochrona urządzenia przed wodą będzie szczególnie potrzebna. Wątpliwości dobrze jest również konsultować z ekspertami – doradcy techniczni Global z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania związane z montażem tego rodzaju paneli.