Osoby, które mają w domu sporo roślin doniczkowych, mogą zastanawiać się nad tym, jak wybór konkretnego systemu grzewczego może wpłynąć na kondycję ich zielonych podopiecznych. Czy montaż paneli na podczerwień w pobliżu roślin domowych to dobry pomysł? Czy to może im zaszkodzić? Postaramy się rozwiać wątpliwości na ten temat.
Jak podczerwień wpływa na rośliny domowe?
Warto zacząć od wyjaśnienia, w jaki sposób działa ogrzewanie podczerwienią. Otóż energia cieplna, wysłana przez panel infrared, kierowana jest bezpośrednio na ludzi, ściany, meble i inne powierzchnie. Nie dochodzi więc do ogrzewania powietrza, a tym samym do jego wysuszania.
Wniosek z tego taki, że podczerwień nie szkodzi roślinom doniczkowym, co więcej – ma na nie pozytywny wpływ. Na czym to korzystne działanie polega?
- podczerwień dostarcza roślinom ciepło potrzebne do fotosyntezy;
- czerwone światło podczerwieni może pobudzić roślinę do zakwitnięcia;
- pod wpływem podczerwieni roślinom szybciej rosną łodygi.
Czy rośliny mogą odczuwać nadmierne ciepło od paneli podczerwieni?
Sposób działania paneli na podczerwień jest taki, że emitują one ciepło, które bezpośrednio ogrzewa osoby i przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Dotyczy to również roślin, dlatego trzeba liczyć się z faktem, że ich temperatura podniesie się.
Postaraj się odizolować od grzejników IR młode sadzonki we wczesnej fazie rozwoju. Ciepło podczerwieni może za bardzo stymulować je do wzrostu, a przez to zaszkodzić.
Podczerwień a wilgotność powietrza – co to oznacza dla roślin?
Jak już wiadomo, ogrzewanie podczerwienią – w przeciwieństwie na przykład do klasycznego ogrzewania z pieca CO – pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury bez wysuszania powietrza w pomieszczeniu. To bardzo cenna właściwość dla roślin, które właśnie z powodu suchego powietrza zwykle źle reagują na sezon grzewczy. Potrzebują one odpowiedniego poziomu wilgotności nie tylko gleby, ale i powietrza. W domu ogrzewanym podczerwienią rośliny mają zapewnione lepsze warunki rozwoju i nic nie utrudnia im funkcjonowania, także w miesiącach zimowych.
Jak blisko paneli podczerwieni można ustawić rośliny?
Dla bezpieczeństwa doniczkę z kwiatkiem warto postawić w odpowiedniej odległości od grzejnika, bo chociaż podczerwień wpływa pozytywnie na rozwój roślin, to sprawdza się tutaj zasada: co za dużo, to niezdrowo. Zbyt duża ilość podczerwieni może powodować odbarwienia liści roślin domowych, a nawet doprowadzić do ich obumarcia.
Zaleca się też, by w trosce o optymalne działanie systemu niczym nie zasłaniać powierzchni grzejnika. Również z tego powodu lepiej, żeby rośliny umieszczać raczej obok panelu niż bezpośrednio przed nim.
Które rośliny mogą najlepiej współpracować z ogrzewaniem podczerwienią?
Niektóre gatunki roślin doniczkowych lepiej nadają się do pomieszczenia, w którym znajduje się panel infrared; inne mogą wymagać szczególnej troski albo zmiany lokalizacji.
Sukulenty, rośliny egzotyczne, śródziemnomorskie, takie jak agawy, cytrusy, bananowce, oleandry czy oliwki, będą czuły się przy podczerwieni jak przysłowiowe ryby w wodzie. To dlatego, że bardzo dobrze znoszą mikroklimat, który wytwarza się podczas ogrzewania podczerwienią.
Pamiętaj jednak o regularnym podlewaniu roślin, które umiejscowione są najbliżej grzejników. Przesuszone podłoże może być bardziej podatne na działanie promieniowanie temperatury, dlatego dobrze jest stale monitorować wilgotność gleby.
Jakie zalety ogrzewania na podczerwień mogą docenić rośliny?
Za to podziękują Ci rośliny doniczkowe, jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie domu podczerwienią:
- stabilny poziom wilgotności powietrza;
- optymalne warunki do rozwoju;
- stymulacja do wzrostu;
- mniej kurzu unoszącego się w powietrzu, a przez to mniej kurzu osiadającego na liściach roślin zielonych;
- brak cyrkulacji powietrza to też mniejsze ryzyko przenoszenia chorób pomiędzy roślinami.
Ogrzewanie podczerwienią a warunki mikroklimatyczne dla roślin
Podczerwień wykorzystuje się celowo przy hodowli niektórych roślin. Plantatorzy doświetlają i dogrzewają hale uprawne przy pomocy promienników podczerwieni, odpowiednio rozmieszczonych wokół roślin. Wykorzystują tym samym fakt, że energię pochodzącą z tych urządzeń można porównać do energii słonecznej, tak potrzebnej roślinom do wzrostu i procesu fotosyntezy. Nie dość więc, że podczerwień nie szkodzi uprawom, to jeszcze wpływa na nie pozytywnie, stymulując do rozwoju i zapewniając im odpowiednie warunki.
Urządzenia grzewcze na podczerwień świetnie sprawdzają się także w szklarniach, do ogrzewania przydomowych upraw podczas chłodnych miesięcy.
Czy ogrzewanie podczerwienią jest bezpieczne dla delikatnych roślin?
Są gatunki roślin szczególnie wrażliwe, dobrze czujące się w specyficznych warunkach, potrzebującego określonego środowiska, aby żyć. Do każdej z takich roślin musisz podejść indywidualnie i dokładnie poznać jej potrzeby. Jeśli jest wrażliwa na zmienność warunków zewnętrznych, podczerwień może pomóc w utrzymaniu stałej temperatury i stałej wilgotności powietrza. Wystarczy użyć termostatu, aby zapewnić roślinie optymalne warunki do wzrostu.